6.5.2021 | Svátek má Radoslav


Dalík na svobodě

13.4.2017

Topolánkovu pravou ruku Marka Dalíka dostrkaly naše soudy za mříže postupem připomínajícím známý případ Al Capona. Ten šel sedět – na doživotí – nikoli kvůli vraždám, ale kvůli daňovým fíglům.

Dalík totiž nešel sedět za korupci, ale za podvod – že vyvolával dojem, že může dohodit zakázku, ačkoli ji dohodit nemohl. Nejvyšší soud teď nařídil Dalíkovo propuštění. Odůvodnění známé není. Na první pohled je to divné, ale logiku to má – když soud o rozhodnutí rozhodl, nikdo nechce sedět v base ani o hodinu déle, než je bezpodmínečně nutno.

Možná nás čeká další kolo rozumování nad zjevnou skutečností, že u nás korupce není sice beztrestná, ale prakticky je netrestatelná. Ve stále houstnoucí džungli paragrafů šikovní advokáti vždycky najdou nějakou kličku a z té udělají provazový žebřík a po něm se mohovitý klient dostane na svobodu – případ Rath tomu budiž doslova šíleným příkladem. Jak je to s Dalíkem, nevíme, a je tudíž zbytečné o tom spekulovat.

Jedno je ale jisté – s aplikací práva to u nás není v pořádku, když jeden soud je schopen rozhodnout hot a druhý čehý.

Kdo do čela ČT

Málo platné, celoplošné televize nejvíce utvářejí veřejné mínění, a je tudíž velmi důležité, kdo se dostane do čela veřejnoprávní České televize. Rada ČT vybrala pět kandidátů a nejvíce hlasů dostal stávající šéf Petr Dvořák. To je příznivé znamení. Poté, co vyhodili Iva Mathého, je Petr Dvořák očividně nejlepší ředitel ČT. Zvláště pak televizní zpravodajství vedené jím řízeným týmem se dostalo na špičkovou úroveň. O jeho objektivitě budou jistě vždycky spory, už proto, že jsme si navykli na českou normu objektivity. Objektivní je to, co si myslím já. Nicméně i další čtyři kandidáti jsou lidé důvěryhodní, s médiem spjatí a kompetentní. Tedy se věru nemusíme strachovat ve stylu – jen aby se tam nedostal X.Y.

Do penze v 65

Populistická sociální demokracie prosadila valorizaci penzí o pět stovek měsíčně ve svém průměru. Je to odvaha od ODS a TOP 09, že tenhle předvolební koblih ze státní kasy kritizují. Prožerme, co jde, dokud to jde, a až to nepůjde, svedeme to na někoho jiného, to je dlouhodobý program sociální demokracie.

Kupodivu moc nefunguje. Oni lidé kromě toho, že chtějí dostat přidáno, chtějí, aby s politikem užili taky trochu srandy. Se Zemanem je to fajn, ten pustí Kajínka. Ale Sobotka, ten jen přidává peníze. Pěkná nuda.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.