5.12.2022 | Svátek má Jitka


Co to má být?

15.6.2013

To, co zpočátku vypadalo jako zásadní protikorupční zásah, se zvrtlo v trapný nesmysl, v němž se propírají pletichy Nečasovy sekretářky vůči jeho manželce. Proklamovaná policejní akce proti centru organizovaného zločinu prorostlého do vrchních vrstev politiky se po pouhých čtyřiadvaceti hodinách jeví jako cosi hodně podobného pokusu o státní převrat.

Nečas nezvládl to, čemu se říká krizový management. Nejdřív mlčel, a to byla chyba, a pak zaútočil na policii a to byla druhá chyba. Měl nechat na jiných, aby bez emoce a bez zaujetí posoudili, zda to, co policie předkládá jako výsledek půldruharočního pátrání čtyř set elitních detektivů je opravdu ten zásah proti centru organizovaného zločinu: po trafikách poslanců nemuseli pátrat, o tom se psalo všude, Neviditelného psa nevyjímaje. Je to asi amorální, ale dělají to všichni a těžko se to bude klasifikovat, natožpak soudně trestat jako trestný čin. Že Jana Nagyová premiérem mává jako hadrem, se taky psalo v novinách. Poslala vojenské zvědy fízlovat milostivou paní. To je určitě protizákonné, ale zase – není to něco, co by mělo půl druhého roku zaměstnávat čtyři stovky detektivů. Vysvětlení, že šlo o zajištění bezpečnosti paní Nečasové, to je pikantní úlet a bude to zařazeno vedle francovkou napajcovaného Jana Kavana bourajícího tři auta naráz a Zemana virózou rozhozeného nad korunovačními klenoty.

Někde v pozadí je ještě balík sto padesáti miliónů a kufr zlata. Třeba někde nějaký opravdu závažný kriminální jev existuje.

Jenže to, co vypuklo, je politická bouře mezinárodního dosahu s vlivem na bezpečnost státu. Sobotka se horlivě snaží sehnat sto dvacet hlasů, aby mohl Nečasovu vládu sestřelit, aniž by vložil Zemanovi pancéřovou pěst do ruky. Musel by naslibovat hodně trafik, aby na to přistoupili poslanci, kteří s velkou pravděpodobností už v nové poslanecké sněmovně sedět nebudou.

Pozice slabého Nečase ještě více oslabená je, o tom není pochyb, a k odchodu bude donucen, jako byl svého času vykýblován Stanislav Gross. Čistou metodou se to ale nestane. Důvěra v nestrannost policejních orgánů klesne na nulu a jeho nástupce ponese na čele punc pučisty.

Ledaže to bude všechno jinak, legální státní převrat provede Miloš Zeman a premiérem se stane Klaus...

Sázkové kanceláře by pak mohly přijímat sázky, jak dlouho potrvá čistá láska Jany Nagyové k Petru Nečasovi.