3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Čiň čertu dobře, raketou se ti odmění

25.8.2023

Kdyby bylo Rusko normální stát, nemohlo by v něm dojít k něčemu takovému, jako byla Prigožinova vzpoura nebo protest, klasifikujte to jak chcete. A kdyby nakrásně došlo, původce, tedy Prigožin, by skončil v klepetech, posléze před vojenským soudem s konečnou platností ruský Sabinov (za mých časů oblíbené vojenské vězení). Jelikož Rusko není normální stát, žádná klepeta se nekonala a soud nezasedl, až najednou Vladimír Putin zasílá kondolenci.

Podrobnosti neznáme, snad po něm zbyly hodinky, ve čtvrtek večer přišla zpráva, že mělo jít o zásahu rakety země – vzduch. Jelikož lež je to jediné, v čem jsou Rusové naprostí mistři, je možné dokonce i to, že je ten člověk někde naživu a všechno je to pouhá komedie. Jestliže Putin zaslal kondolenci (pokud to není lež), režim bude muset přijít s vysvětlením – kdo to udělal. Ruská protivzdušná obrana? Ukrajinští sabotéři? Hlídka UFO? Jakékoli vysvětlení nestaví Rusko a poměry v něm vládnoucí do dobrého světla.

Takové poměry tedy panují ve státě, který podle mínění putinovsky příznivé části veřejnosti aspiruje na významnou roli v rodícím se multipolárním světě. Žádnou ozvěnu předních protagonistů jsem nezaznamenal, nicméně jedno překvapení ano. V vlajkovým lodím kremelské propagandy patří známý Aeronet, jeden z těch webu, které v prvních nejistých dnech po vypuknutí agrese CZ.NIC utnul. Tento Aeronet, respektive AENews, přinesl obsáhlý zpravodajsky laděný materiál, podepsaný „šéfredaktorem‟ V.K. Vyplývá z něho, že Prigožina skutečně sestřelila protivzdušná obrana státu. Nad Ruskem prostě najednou padají business jety s nejbližšími Putinovými lidmi. Začíná jít do tuhého. Jevgenij Prigožin bude vzpomínán Rusy jako hrdina od Bachmutu. Ale tohle je teprve začátek něčeho, co může mít pro Rusko daleko větší důsledky. Kdokoliv stojí za likvidací vedení Wagnerovců, dopustil se útoku na Zlatou Pagodu. Reakce vedení Pagody v konceptuální rovině zřejmě přijde s nějakým odstupem, a nebude to nic pěkného, píše V.K. Co to znamená, ať vysvětlí někdo s hlavou informovanější, než mám já.

Aston Ondřej Neff