28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Blamáž jistě, ale čí?

6.6.2020

Ricinová aféra se doposud odehrávala v rovině grotesky, v níž se prezident Zeman domníval že jde o projímadlo, zatímco se primátor Hřib odebral na neznámé místo. V pátek ale došlo ke zvratu, Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Rusko zuří a hrozí odvetou (po vyhoštění diplomatů vždy dochází k vyhoštění protidiplomatů) a na tiskové konferenci vystoupili premiér Babiš a ministr zahraničí Petříček.

Babiš doslova řekl:

Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice.

Tohle je sdělení zasluhující rozbor. Informace a důkazy předložené premiérovi neznáme, a proto nemá cenu spekulovat, do jaké míry z nich jednoznačně plyne, že jde o jakýsi konflikt uvnitř ambasády. Ambasády, to jsou úřady jako každý jiný v tom smyslu, že tam občas nějaký konflikt může nastat, ale ty se hasí minimaxem uvnitř, nikoli stříkačkou hostitelského státu zvnějšku. Je tu ale smyšlená informace o útoku proti českým politikům. Tak je nazývá Babiš, oni to jsou spíš městští vašnostové puštění ze řetězu, ale budiž, tedy politici. Smyšlená zpráva je vyděsila a policie jim přidělila ochranku, což je zbytečné vytížení bezpečnostních složek. Do jaké míry byly vytíženy, by nám mohl pan Hřib vyprávět, až sejde z hor, kam se uchýlil v obavách o svůj život. To vše je sice divné a legrační, nicméně pořád ještě v mezích pochopení.

Zarážející je ale závěrečná část Babišova sdělení, že ona informace poskytnutá BIS způsobila komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice. BIS je tajná služba a má v popisu práce udržet tajemství jaksi v tajnosti. Jenže ty komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice způsobil teprve článek Ondřeje Kundry v týdeníku Respekt. Na paškál by se tedy měl vzít zmíněný novinář a zmíněný list za to, že zveřejnili neověřenou informaci: kdyby ji otiskl Blesk nebo Aha nebo jakýkoli list tohoto typu, mávlo by se rukou. Nicméně Respekt se těší ze svého inzerovaného respektu, a tudíž se jeho informace přetřásala a rozmazávala tak dlouho, až z toho komplikace a poškození vyplynuly.

Je to vskutku blamáž. Česká republika rozvaděné diplomaty vyhodila, to je chvályhodné. BIS, jak se zdá, rozkryla původ té kachny, i to si zaslouží pochvaly. Jak se ale informace dostala do Respektu?

Těch zřetězených záhad je tolik a jsou tak blbé, že se pozorovatel stěží ubránit pokušení v tom vidět záměr. Jako by někdo chtěl vztahy Česka z Ruskem poškodit. Mohl by to být kdokoli, nezapomeňme, že by to velmi dobře mohl být i Putinův režim. Rusové byli v užívání užitečných idiotů obratní a vazba BIS – Respekt se nabízí sama sebou. Jaký by to mělo smysl? Vysvětlení prosté, milý Watsone. Vzrůst politického napětí a aktivizace páté kolony Ruska u nás. Té, která znemožnila instalaci amerického radaru, dávno před tím vybudování letiště v Ralsku a která je teď na koni. Pak by to ovšem byla blamáž Respektu na kvadrát.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.