29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Biden ve Varšavě

28.3.2022

Ať to na Ukrajině dopadne, jak dopadne, na výsledku bude mít větší vliv Amerika než Evropa. Je to dáno tím, že s výjimkou několika zemí (Polska a Řecka, ty se cítí ohrožené, ale také Británie, Rumunsko a Estonsko) se stalo zvykem neplnit závazek výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP. 

Bylo to dáno především tím, že Rusko bylo brané jako partner, poněkud svébytný, ale partner. Dne 24. února usoudilo, že mu bude lépe v roli nepřítele, a tak to na nějakou – konce nedohlédnutelnou – dobu bude.

Proto ta pozornost, jaká se věnovala návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Polsku. Biden rozhodně není vnímán jako energický prezident typu Ronalda Reagana – a dalo by se spekulovat, jak by se Reagan zachoval na jeho místě. Spekulace je to pošetilá, já si myslím, že by k té válce nedošlo, kdyby v Bílém domě seděl někdo Reaganova typu, ale to je jiný příběh, věci jsou takové, jaké jsou.

USA do přímého střetu s Rusy na ukrajinské půdě nebo v ukrajinském vzdušném prostoru nepůjdou. NATO je obranná aliance, to Biden zdůrazňoval. Výslovně se přihlásil k odhodlání silou hájit i centimetr aliančního území. To jer silné slovo, je to narýsování červené čáry. Zároveň ovšem dává USA i NATO volnou ruku v podpoře Ukrajiny v jejím válečném úsilí. To je zvláštní situace: Putin proklamuje úmysl demilitarizovat Ukrajinu, kdežto Biden ji slibuje vyzbrojit. Alianční střet tady tedy je. Putin si ale zatím netroufá udělat ze zbrojních dodávek casus belli. Kdyby ustaly, Rusové by Ukrajinu položili na lopatky… a zabředli do partyzánské války, která by se táhla zase nepředvídatelně dlouho, vždyť i po druhé světové válce ukrajinští partyzáni bojovali proti bolševické moci do půlky padesátých let. Putin tedy zatím nějak zvlášť na zbrojní dodávky neútočí, natož aby cílil na překladiště zbraní na polském území. Ta už jsou hodně centimetrů na aliančním území.

Pozornost vzbudil použitý slovník. Biden nazval Putina řezníkem – nikoli v oficiálním projevu. Ovšem v projevu řekl, že ruská hlava státu nemůže zůstat u moci. Toto prohlásil za situace, kdy Rusko zveřejnilo svoje podmínky pro použití atomových zbraní a existenční ohrožení se tu výslovně zmiňuje. Biden tedy potvrdil svoji pověst nekompetentního hňupa, který neví, co říká – a hned druhý den musel tuto blamáž žehlit ministr zahraničí Antony Blinken.

Slova ale byla pronesena. Dnes se možná mnozí Bidenovi posmívají – i právem, protože zásadní postoje nemají být vyjádřeny omylem. Čas ale může ukázat, že Biden těmi slovy praštil hřebík na hlavičku. Putin totiž skutečně změnil pravidla hry, změnil statut Ruska ve světovém společenství a postavil se na roveň padouchů typu Hitlera, Kaddáfího a Hussajna. Jak tito pánové dopadli, víme. Jak by měl dopadnout Putin, si mnozí myslíme. Slova řečená v hnutí mysli, čili nemístně, mají svůj historický význam a kéž by byla naplněna činem co nejdřív. Ulevilo by se nejen Ukrajině, ale i Rusku… za předpokladu, že by Putina nevystřídal ještě horší parchant.

Aston Ondřej Neff