1.10.2023 | Svátek má Igor


ANO na sestupu

19.10.2020

Podle posledního výzkumu agentury Kantar klesly preference ANO pod hranici 25 procent. Jarní legenda o vládním úspěchu se rozplývá a přepis z tiskové konference začíná formovat pohled na Babišův leadership: V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, který měli přijít, nepřišli. 

Takže díky tomu, že ty, co měli přijít, nepřišli, je u nás pandemie na vzestupné křivce a počty se každých devět dnů zdvojnásobují. Dobrá zpráva je, že počty zemřelých tak nerostou a drží se na relativně nízké úrovni. Poskytují argument těm, kdo lpí na chřipečkové interpretaci této pandemie. Kéž by při tom zůstalo a nenaplnily se obavy Jana Hamáčka založené na expertních výhledech, že úmrtí půjdou do tisíců.

Aktuální účast České republiky na špici peletonu a letošní dovolená na Krétě bude pravděpodobně ta nejdražší, jakou si kdy Babiš dopřál. Pokud by volby měly dopadnout zhruba tak, jak výzkum Kantar napovídá, Babiš by nedal koalici ani s Okamurou a musel by vládnout s pomocí Miloše Zemana, podepřen pošlapanou ústavou složenou do ruličky. Babišovi budou novinářské hyeny připomínat ty, kteří nepřišli, ale je snadné v archivech dohledat bezpočet pěkných citátů třeba z Petra Fialy: Je nejvyšší čas přemýšlet nad uvolňováním opatření, volal předseda ODS… 5. dubna. O deset dní později: My zatím nevidíme žádný důvod, proč by se měl prodlužovat nouzový stav. Pan předseda nastolil pěknou tezi o svobodě. 26. dubna řekl: Pokud vláda bude oddalovat kroky návratu ke svobodě, budeme vytrvale bojovat za uvolňování restrikcí a regulací.

Takže bojovali až vyhráli a Babiš vycouval (nese za to plnou odpovědnost), načež, znovu… ty, který měli přijít, nepřišli. Nicméně v míře odpovědnosti si mohou podat ruce a společně se omluvit Adamu Vojtěchovi a Janu Hamáčkovi. Ti na svém místě byli včas, ale holt na pláži na Krétě bylo tak pěkně…

Spravedlivě uváženo, ta druhá vlna by stejně přišla, i kdyby se Babiš nebyl podvolil tlaku veřejnosti a fialovským žvástům o svobodě. V Německu, Francii, ale ani v Chorvatsku roušky neodložili a mají zhruba stejnou křivku jako my. Ale to je holt vlastnost té křivky, že ji nastoupili později, takže vrchol mají níž.

Shrnu osobním postřehem: na jaře jsem nevěděl o nikom ze svého okolí, kdo by měl covida. Dnes takových lidí znám nejmíň třicet. Ale nikdo neumřel. Kéž při tom zůstane.

Až by měl ve svém okolí mrtvého každý z nás, pak by otočil možná i Václav Klaus.

Server Manipulátoři lže

Říká se tomu nomen omen. Server Manipulátoři zveřejnil lživou informaci – zařadil Neviditelného psa v přehledu dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o aktuální pandemii, podepsán Jan Cemper, zveřejněno 16. října. 

Od samého začátku podporuji všechna rozumná vládní opatření a jednoznačně a absolutně odmítám covidové nesmysly, hoaxy, ale i rýmičkářské zlehčování věci. Zařazení Neviditelného psa do sousedství nějakého Aeronetu nebo Protiproudu pokládám za nehoráznost, budící pochybnosti o soudném rozumu pana Cempera a jeho manipulátorů. 

Podal jsem redakci stížnost a čekám minimální akt slušnosti, odstranění mého listu ze seznamu a veřejnou omluvu.

**********************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff