26.5.2020 | Svátek má Filip


Americké otazníky a vykřičníky

26.3.2019

Zahraniční agenda se nám vtírá sem, do prostoru obvykle vyhrazeného pro domácí události. Ale nelze jinak. Tak především, vyšetřovatel Robert Mueller po dvaadvaceti měsících vyšetřování dospěl k závěru že Donald Trump nekoordinoval ruské vměšování do amerických voleb. 

Lze o tom soudit všelijak. Komentátor Hospodářek Teodor Marjanovič o tom velmi upřímně referoval v pondělí v rádiu a přidal kritiku „do vlastních řad“, kdy se zmiňoval o předpojatosti „nás novinářů“. Měl říci „nás některých novinářů“, protože ne všichni novináři sdíleli apriorní odsudek Donalda Trumpa coby agenta Putinovy neoKGB. Ale to je věru nepodstatný detail. Mueller zpráv předložil a nyní je na některých novinářích, aby rozmazávali tezi „kdo ví, jak to bylo“ - je to ukázka aktivistické žurnalistiky par excellence. Co je zřejmé – Američanům můžeme závidět nezávislé a seriózní instituce a velmi trefně připomněl týž Teodor Marjanovič, že i on sám v minulosti prezentoval české veřejnosti Muellera jako zcela seriózního profesionála. Novinka je to důležitá, bezpochyby s podstatnými důsledky na prezidentské volby, které se už noří z mlhy někde na obzoru.

Druhá americká zpráva – Trump svým dekretem uznal právo Izraele na Golanské výšiny. Připomenu, že Golanské výšiny jsou část Sýrie okupovaná od roku 1967 Izraelem, hlídkují tam i vojáci OSN. Je to hornatá oblast nad údolím Jordánu, dělostřelecké palposty tam dodnes jsou a můžete je navštívit. Že se jich Izrael nechce vzdát a nevzdá se jich tuplem v této době, kdy do předměstí Tel Avivu dopadají rakety vystřelované Hamásem z Gazy, je vcelku pochopitelné.

Nicméně otazníky a vykřičníky tu jsou. Že je něco pochopitelné, neznamená, že je to správné. Jestliže USA uznávají anexi Golanských výšin, které jsou součástí syrského území bez jakýchkoli pochyb, jak mohou vyhlašovat sankce proti Rusku za anexi Krymu, který byl v moderní historii bezpochybnou součástí Ruska až do svévolného transferu provedeného komunistickou juntou Nikity Sergejeviče Chruščova? Tento otazník nyní vyvstane a budou ho mít před očima i lidé, kteří přejí Izraeli jen to nejlepší, především tedy klid a bezpečí před arabským vrozeným antisemitismem, a kteří si o povaze a úmyslech Ruska nemyslí nic dobrého.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.