19.1.2021 | Svátek má Doubravka


ARCHITEKTURA: Vyšel průvodce po architektuře Prahy 3

11.11.2008

Nedávno jsem tu psal o nové reprezentativní knize Ve víru modernismu na téma moderní architektura královéhradeckého kraje (viz zde). DnesPraha 3 - průvodce 1 bych rád představil trochu jinak pojatou publikaci.

Knížku kapesního formátu Praha 3 – Urbanismus, architektura jsme připravili pro nakladatelství ARGO společně s architektem Janem Sedlákem a fotografy Karlem Cudlínem a Ester Havlovou. Knížka má dvě části – v té první představuje kolega Sedlák vývoj, současný urbanismus i potenciál této svérázné části Prahy, kam patří celý katastr Žižkova a také část Vinohrad kolem náměstí Jiřího z Poděbrad. Doprovází ji řada map, dobových plánů a Cudlínových fotografií, které zachycují specifickou atmosféru tohoto někdejšího pražského předměstí. Na území obvodu leží nejen Vítkov s památníkem, ale také Olšanské a Židovské hřbitovy, obrovský areál nákladového nádraží, parky, malé vilové enklávy a samozřejmě dominující bloková zástavba.

Druhá část je pak klasickým průvodcem po zajímavých stavbách XIX. a XX. století (vlastně i toho XXI.). Vybral jsem asi stovku domů, které byly postaveny v nejroztodivnějších slozích od historismu přes secesi, modernu, kubismus, art deco, neoklasicismus, funkcionalismus až po současné styly. Projektovali je jak již zapomenutí, tak i dodnes proslulí architekti, jako byli např. Benš, Černý, Hübschmann, Havlíček, Honzík, Kotěra (hrobky), Kozák, Králíček, Krejcar, Lihnart… A ovšem Jože Plečnik, jehož kostel Nejsvětějšího srdce Páně patří k hlavním dominantám Prahy 3. Podobně jako stará Kozákova telefonní ústředna, Aulického televizní věž atd. Tuto část ilustrují černovbílé fotografie Ester Havlové a Karla Cudlína.

Knížka má formát, který strčíte snadno do větší kapsy, obsahuje mapy s lokací jednotlivých staveb, slovníček nejvýznamnějších architektů. Barevné obrázky, které doprovázejí tento text, jsem vzal ze svého archívu Psích vycházek – jedna z nich totiž vedla právě touto lokalitou.

Tesařův neorenesanční palác

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK NA 1 SMĚNU (30-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.