ARCHITEKTURA: Vyšel průvodce po architektuře Prahy 3
Knížku kapesního formátu Praha 3 – Urbanismus, architektura jsme připravili pro nakladatelství ARGO společně s architektem Janem Sedlákem a fotografy Karlem Cudlínem a Ester Havlovou. Knížka má dvě části – v té první představuje kolega Sedlák vývoj, současný urbanismus i potenciál této svérázné části Prahy, kam patří celý katastr Žižkova a také část Vinohrad kolem náměstí Jiřího z Poděbrad. Doprovází ji řada map, dobových plánů a Cudlínových fotografií, které zachycují specifickou atmosféru tohoto někdejšího pražského předměstí. Na území obvodu leží nejen Vítkov s památníkem, ale také Olšanské a Židovské hřbitovy, obrovský areál nákladového nádraží, parky, malé vilové enklávy a samozřejmě dominující bloková zástavba.
Druhá část je pak klasickým průvodcem po zajímavých stavbách XIX. a XX. století (vlastně i toho XXI.). Vybral jsem asi stovku domů, které byly postaveny v nejroztodivnějších slozích od historismu přes secesi, modernu, kubismus, art deco, neoklasicismus, funkcionalismus až po současné styly. Projektovali je jak již zapomenutí, tak i dodnes proslulí architekti, jako byli např. Benš, Černý, Hübschmann, Havlíček, Honzík, Kotěra (hrobky), Kozák, Králíček, Krejcar, Lihnart… A ovšem Jože Plečnik, jehož kostel Nejsvětějšího srdce Páně patří k hlavním dominantám Prahy 3. Podobně jako stará Kozákova telefonní ústředna, Aulického televizní věž atd. Tuto část ilustrují černovbílé fotografie Ester Havlové a Karla Cudlína.
Knížka má formát, který strčíte snadno do větší kapsy, obsahuje mapy s lokací jednotlivých staveb, slovníček nejvýznamnějších architektů. Barevné obrázky, které doprovázejí tento text, jsem vzal ze svého archívu Psích vycházek – jedna z nich totiž vedla právě touto lokalitou.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998