23.3.2023 | Svátek má Ivona


ARCHITEKTURA: Ve víru modernosti

21.10.2008

Před časem (viz zde) jsem tu představil naši knihu věnovanou moderní architektuře Pardubického kraje. Teď vychází další obdobná, věnovaná tentokrát kraji Královéhradeckému. Vydává ji opět Jiří Razskazov a Helios, grafikem je znovu Petr Vlček a Radovan Krtička a také autoři jsou HK - nemocnicestejní – koncepce, výběr a texty jsme dali dohromady s Pavlem Panochem, fotografie jsou dílem Štěpána Bartoše. Velkoformátová publikace s pevnou vazbou na křídovém papíře jich má několik stovek.

Na knize jsme pracovali dva roky a představuje celkem 278 staveb, řazených do kapitol dle stylů, dále je tu podrobný slovník architektů. Oblast je samozřejmě na architekturu od historismu až po současnost nesmírně bohatá, vždyť zde působili Kotěra a jeho četní žáci: Gočár, Novotný, Waigant, Janda, Fuchs, Freiwald, Mühlstein, dále pak Plečnik, Polívka, Vejrych, Jurkovič, Janák, Loos, Kulka, Havlíček, Bartoš, bratři Rejchlové, Liska, Mužík… Vznikly tu stavby mimořádného významu, jimž vévodí Kotěrovo hradecké muzeum, ale najdeme tu krásnou secesi, modernu, ba i kubismus, art déco, funkcionalismus…

A typologicky radnice, banky, továrny, činžovní a rodinné domy, vodní díla, mosty, nádraží, kulturní stavby, sanatoria, plovárny, horské chaty, pomníky a náhrobky… A vedle notoricky známých i mnohé utajené poklady, často anonymních autorů, jako je třeba dřevěné koupaliště v Dachovech, neznámé kubistické domy v Červeném Kostelci nebo opuštěná benzínová pumpa na okraji Hradce Králové. Snažili jsme se představit i stavby, které nejsou právě v nejlepší kondici, ale považujeme je za důležité, například rané Gočárovy domy v Hradci nebo Loosova kolonie v Babí u Náchoda. Třeba jejich prezentace vedle těch nablýskaných přispěje k jejich záchraně.

Jistě jde o výběr subjektivní, někdo jiný by preferoval jiné stavby. Něco se také nedalo v době přípravy nafotit, jako třeba neznámá Kotěrova vila v Solnici (my odborníci jsme ji považovali za nerealizovanou), která sice stojí, ale je bez omítky v jakémsi podivném stádiu rekonstrukce (o Kotěrově autorství však svědčí jeho podpis na sloupu – viz obrázek).

Pokud byste měli o knihu zájem, měla by být k mání na konci týdne v prodejně Kubista v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu v Praze. K sobotní Psí vycházce nach Bubeneč se vrátím příště.

moderna - přebal

Foto: Štěpán Bartoš

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998