ARCHITEKTURA: Ve víru modernosti
Na knize jsme pracovali dva roky a představuje celkem 278 staveb, řazených do kapitol dle stylů, dále je tu podrobný slovník architektů. Oblast je samozřejmě na architekturu od historismu až po současnost nesmírně bohatá, vždyť zde působili Kotěra a jeho četní žáci: Gočár, Novotný, Waigant, Janda, Fuchs, Freiwald, Mühlstein, dále pak Plečnik, Polívka, Vejrych, Jurkovič, Janák, Loos, Kulka, Havlíček, Bartoš, bratři Rejchlové, Liska, Mužík… Vznikly tu stavby mimořádného významu, jimž vévodí Kotěrovo hradecké muzeum, ale najdeme tu krásnou secesi, modernu, ba i kubismus, art déco, funkcionalismus…
A typologicky radnice, banky, továrny, činžovní a rodinné domy, vodní díla, mosty, nádraží, kulturní stavby, sanatoria, plovárny, horské chaty, pomníky a náhrobky… A vedle notoricky známých i mnohé utajené poklady, často anonymních autorů, jako je třeba dřevěné koupaliště v Dachovech, neznámé kubistické domy v Červeném Kostelci nebo opuštěná benzínová pumpa na okraji Hradce Králové. Snažili jsme se představit i stavby, které nejsou právě v nejlepší kondici, ale považujeme je za důležité, například rané Gočárovy domy v Hradci nebo Loosova kolonie v Babí u Náchoda. Třeba jejich prezentace vedle těch nablýskaných přispěje k jejich záchraně.
Jistě jde o výběr subjektivní, někdo jiný by preferoval jiné stavby. Něco se také nedalo v době přípravy nafotit, jako třeba neznámá Kotěrova vila v Solnici (my odborníci jsme ji považovali za nerealizovanou), která sice stojí, ale je bez omítky v jakémsi podivném stádiu rekonstrukce (o Kotěrově autorství však svědčí jeho podpis na sloupu – viz obrázek).
Pokud byste měli o knihu zájem, měla by být k mání na konci týdne v prodejně Kubista v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu v Praze. K sobotní Psí vycházce nach Bubeneč se vrátím příště.
Foto: Štěpán Bartoš
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998