8.10.2022 | Svátek má Věra


ARCHITEKTURA: Toyo Ito a jeho Tod´s v Tokiu

12.5.2009

Jak jsem slíbil nedávno zde, budu se postupně vracet k zajímavým stavbám, které jsme měl možnost vidět při cestě do Japonska, a Toyo Ito představím samozřejmě i jejich autory.

Tokijský architekt Toyo Ito (*1941 v Soulu, Jižní Korea) patří k nejvýznamnějším představitelům současné světové architektonické scény. Je absolventem Tokijské univerzity, poté pracoval u japonského klasika Kyjonori Kikutakeho. V roce 1965 založil vlastní studio Urban Robot, nyní vede Toyo Ito Associates. Ito staví v Japonsku, na Taiwanu, v Singapuru, Londýně, Barceloně a Kalifornii, nedávno mu vyšla v Tokiu několikasetstránková monografie. Nyní se jedná o možnosti představit jeho dílo ve Fragnerově galerii v Praze.

Toyo Ito je velmi příjemný pán mladistvého vzhledu, na takřka sedmdesát nevypadá a jeho tvorba také není nijak usedlá. Itův asistent Yonosuke Tod´s 1Fukuda nás při naší nedávné návštěvě Tokia provedl po dvou nedávno dokončených stavbách: obchodním a kancelářském domě Tod´s na bulváru Omotesando (projekt 2004) a universitní knihovně Tama. Ke knihovně se vrátím někdy příště, dnes o první stavbě.

Budova Tod´s stojí na pozemku ve stvaru „L“. její fasáda je tvořena jakousi sítí bílých betonových diagonálních pásů se skleněnými výplněmi, které vytvářejí pozoruhodné efekty. Konstrukce byla velmi náročná, protože objekt musí splňovat přísná kritéria, aby odolal případnému zemětřesení. V přízemí a patře je módní salon, následují kancelářská patra, v tom nejvyšším je přednáškový sál a na ploché střeše miniaturní zahrada a pavilon s vyhlídkou na město. Efekt diagonálních pásů působí zajímavě i v interiéru a hra polygonálních světelných obrazců vytváří na podlaze podmanivé kreace. Obdobnou stavbu navrhl Ito i pro Ginzu, zde však mají nepravidelně rozhozená okna oblé tvary (palác Mikimoto, 2005).

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998