Neděle 20. dubna 2025, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Psí vycházka po smíchovském nábřeží

diskuse (1)

Třetí podzimní Psí vycházka (ta předchozí viz zde) nás zavedla na nábřeží Malé Strany a navazujícího Smíchova. Sešli jsme se u mostu Legií (původně Františka I.), který nahradil první řetězový most přes Vltavu. Byl navržen prof. Antonínem Balšánkem a dokončen v roce 1901. Střídmá výzdoba je dílem Gustava Zouly. Viděli jsme špičku Dětského (dříve Židovského ostrova) se sochou Vltavy a jejích přítoků od Josefa Pekárka. Architektonické řešení s kruhovou pergolou je dílem Františka Sandera (dokončeno až ve dvacátých letech u příležitosti završení akce Splavnění Vltavy a Labe, ale projekt je z roku 1904). O kus dál vede na ostrov železobetonová lávka Vlastislava Hofmana, který navrhl na přelomu dvacátých a třicátých let i následující železobetonový most Jiráskův, ten je už ve stylu funkcionalismu.

Hofmanova lávka

Jiráskův most

V prvním bloku Jiráskova nábřeží je několik domů prof. Josefa Schulze ve stylu neorenesančním, v jednom z nich bydlel Josef Zítek, jeho partner na projektu Národního divadla a Rudolfina (pamětní deska). Nárožní dům Vítězné a nábřeží ozdobil atlanty Josef Václav Myslbek. Ten je rovněž autorem krásné dekorace konzol arkýře a reliéfu madony na domě arch. Antonína Wiehla (nároží ulic Zborovská a Vodní). Petřínskou ulicí končí Malá Strana (ale tady už Praha 5) a dál už je Smíchov.

Myslbek a Wiehl

Myslbek - madona

Na Janáčkově nábřeží jsou dále skupiny neorenesančních domů od Jana Zeyera (bratra známého básníka) a Ferdinanda Šamonila. Na domech jsou fresky s různými historickými výjevy, někdy jsou to celé "komiksy". Postupně se objevují i stavby secesní, jako nazeleno natřený dům Jiřího Justicha. Tento Ohmannův žák byl rovněž autorem protější pozdně secesní přestavby vodárenského objektu u věže na miniaturním Petržilkovském ostrově. Pod Jiráskovým mostem je nový veslařský klub architektů Lapky & Koláře.

Justich

Justich-vodárna

Monumentální pozdně secesní činžáky s nádhernými vstupy a zajímavými detaily (sochařská výzdoba, arkýře, portály, štuky…) najdeme především v bloku vymezeném ulicemi Lesnickou, Pecháčkovou, nábřežím a náměstím 14. října. Na nábřeží je to trojice domů Emila Dufka (s hrázděnými prvky nebo "dračími" klikami), Ladislava Čapka (hezký detail dravce nad portálem, který drží v pařátech plán domu) a ještě protější rytíře Richarda Klenky (trojče k domu U Synagogy v Pařížské a domu na Strossmayerově náměstí) s výrazným motivem elegantních komínů na střeše.

Čapek - plán

Klenka

Naše putování jsme zakončili na náměstí 14. října a prohlédli si dvě dominanty prostoru: Národní dům a tržnici z let 1906-9 (ta je krásně secesní) od prof. Aloise Čenského a skupinu pozdně secesních činžáků ve Zborovské, jejichž autory bohužel neznáme, víme jen, že plány podepsali smíchovští stavitelé František Šimek, resp. Josef Sikyta. Naopak známe autora průčelí honosného činžáku na nároží ulic Zborovské a Lesnické s nárožním arkýřem, podepřeným postavou dívky a krásným portálem. Tím byl slavný malíř a také architekt prof. Karel Vítězslav Mašek.

Sikyta

Praha moderní II - obálka

Více o stavbách na Smíchově i dalších čtvrtích na levém břehu Vltavy viz můj průvodce Praha moderní II, který právě vydala Paseka. A na závěr ještě pozvánka na mou dnešní přednášku v břevnovském Kaštanu. Tématem jsou pražské pomníky – II. část. Začátek je v 18:30 hodin.

Psí vycházníci

Foto z vycházky autor a Marcela Bendáková

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká...

Kamila Bendová
20. 4. 2025

V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti...

dtt Ditta Stein
20. 4. 2025

Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu....

svm Matěj Svěrák
20. 4. 2025

Prezident Petr Pavel znovu prokázal, že je velkým milovníkem adrenalinu i o svátcích. K...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz