28.2.2021 | Svátek má Lumír


ARCHITEKTURA: Nová tvář Prahy a Hübschmannovy mlýny

26.8.2008

Klára Pučerová a Dan Merta z Galerie Jaroslava Fragnera v Praze jsou autory výstavy a doprovodné publikace New Face of Prague. Přináší několik desítek realizovaných staveb od 90. let až po současnost + několik projektů, jejichž stavba je v přípravě. Najdeme tu celou škálu objektů CMCod administrativních paláců až po rodinné domy.

Zatímco výstava v prostoru Českých center v Rytířské ulici (Fragnerova galerie na Betlémském náměstí je v rekonstrukci) právě skončila a nyní bude cestovat po světě, kniha je čerstvě pokřtěna a je možno ji koupit. Grafika je dílem Roberta Nováka a Tomáše Brichcína, fotografie jsou od Ester Havlové, Pavla Friče, Jana Malého, Filipa Šlapala a dalších. Je to docela zajímavá bilance, která naznačuje, že situace v naší metropoli není nijak špatná a že zajímavých staveb je celkem dost (i když by jich jistě mohlo být ještě víc). Chcete-li známým v zahraničí ukázat, co je v Praze nového, máte příležitost (v knížce jsou české a anglické texty).

Křest knížky proběhl v novém administrativním paláci, který studio CMC rekonstruovalo, podobně jako sousední objekt sýpky býv. Parních pekáren při Jankovcově ulici. To je nádherná stavba ve stylu moderny s průčelím z režných cihel a kvadratickým dekorem. Léta byla fasáda zčernalá, po očištění vypadá skutečně skvěle. Autorem domu je známý pražský architekt Bohumil Hübschmann (1878-1961), jehož nejvýznamnější realizací je areál pod Emauzy na Novém Městě. Tento Wagnerův žák se ale věnoval také industriálním stavbám a projektoval např. mlýny a sklárny v pražské Hostivaři nebo továrnu na dusíkaté látky v Ostravě. Typickým motivem těchto staveb je věžová nástavba (o průmyslové architektuře viz též zde).

Budete-li procházet tuto stále se proměňující část Holešovic poblíž Vltavy, všimnete si také nové věže a administrativy (opět kancelář CMC) v areálu býv. Holešovického pivovaru a poněkud převýšené (a na mé gusto až moc oranžové) výstavby bytových domů v areálu býv. přístavu v Jankovcově ulici (studio ADNS?), kde naštěstí zůstaly zachované krásné stavby Františka Sandera z počátku století.

Hubschmann 2

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.