2.2.2023 | Svátek má Nela


ARCHITEKTURA: Kviz Šumný Myšák Loos a DOX

14.10.2008

Podivný název je souhrnem dnešních střípků z architektury. Nejdřív se vracím ke kvízu, který měl prověřit vaši znalost pražské architektury – viz Šumná města 2zde. Na prvním obrázku je ocelová konstrukce výtahů a lávek v zadní partii Nákladového nádraží na Žižkově (arch. Vladimír Weiss – Karel Caivas, 30. léta). To byla těžká otázka, málokdo se tam dostal. Doufám, že tento pozoruhodný objekt nebude zbourán. Jeho přestavba/dostavba/vestavba/nástavba je samozřejmě možná, ba žádoucí. Další tří obrázky – č. 2, 3 a 6 – jsou detaily ze secesních domů Osvalda Polívky v Ruské, resp. Karlově ulici. Ty v Ruské jsme viděli během Psí vycházky. Secesní arkýř na obrázku č. 4 patří domu arch. rytíře Richarda Klenky z Vlastimilu v Pařížské ulici a konečně 5 je detail vrat karlínského neorománského kostela Cyrila a Metoděje (arch. Karl Rössner – Ignác Ullmann) – to vše známe z Psích vycházek. Slyšel jsem z různých míst, že to bylo těžké, někdy příště tedy zkusíme snazší téma…

V Sovových mlýnech, které před časem samy unikly o vlas zbourání, je výstava Šumná a bezbranná, kterou přípravili David Vávra a Radovan Lipus. Při svých toulkách s tv seriálem Šumná města objevili řadu krásných, leč zdevastovaných a opuštěných staveb. Doplnili o pár různých zhůvěřilostí. Na panoramatických fotkách Michaela Míčka si je pak můžete prohlédnout i s obligátními básničkami. Obrázky pak každý rok doprovázejí kalendáře – ten poslední na rok 2009 si můžete zakoupit.

Ve Vodičkově ulici se konečně otevírá slavná cukrárna Myšák v domě s art-déco fasádou od Josefa Gočára. Interiér je sestaven z dochovaných fragmentů a doplněn o repliky i soudobý design. Autorem je arch. Jan Špaček.

Galerie hl. m. Prahy zase připravila ve své budově na Florenci výstavu, věnovanou české tvorbě brněnského rodáka Adolfa Loose, o němž jsem tu několikrát psal. Trio autorek Černoušková, Szadkowska a van Duzer představuje vedle těch známých staveb, jako je Müllerova vila, také řadu dalších, některé jsou bohužel stále v bídném stavu. Jsou tam i některé nové objevy. Katalog vyjde v prosinci.

U Myšáka

Nakonec jsem si nechal velkou kulturní událost – v Praze Holešovicích se v neděli otevírá nové kulturní centrum pro současné umění DOX. Vzniká z iniciativy pana Leoše Války. Na rohu Osadní a Poupětovy ulice arch. Ivan Kroupa adaptoval a dostavěl starou továrnu. Velkorysý areál jsme mohli laskavostí majitele vidět před dokončením během poslední Psí vycházky do Holešovic (viz zde), teď si budete moci prohlédnout i interiéry a terasy a samozřejmě i expozice. Naše metropole se tak konečně dočkala důstojných prostor pro prezentaci domácího i světového současného umění (v to počítaje i design a architekturu).

A příští PV? Pokud nebude pršet, tak sraz tuto sobotu v 10 hodin u Letenské vodárny na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách v Praze 7 (3 minuty od stanice Letenské náměstí).

Letenská vodárna

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998