1.6.2023 | Svátek má Laura


ARCHITEKTURA: Kubistická mapa Prahy

25.7.2006

Nedávno jsem tu psal o novém vydání velkého katalogu kubismu (viz zde) a dříve o různých jiných knížkách, věnovaných tomuto kurióznímu stylu nebo jeho protagonistům, jako byli architekti Janák, Gočár, Hofman, Chochol nebo Králíček. Knížky jsou drahé a těžko předpokládat, že student nebo laik v oboru nebo turista si je jen tak koupí.

dům U Černé matky božíProto je potřeba připravit i méně náročné publikace, které ale mohou být docela praktické. Jedna taková právě vznikla. Jde o Kubistickou mapu Prahy, kterou vydává společnost Kubista, jež má prodejnu ve známém domě (samozřejmě taky kubistickém) U Černé matky boží na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice. Na jedné straně je podrobná mapa Prahy se zakreslením lokalit a na druhé straně asi dvacítka kubistických staveb na fotografiích s komentářem, uvedením autora, adresou. Nechybí text o architektonickém kubismu a portréty hlavních protagonistů.

Mapa zatím vychází v angličtině, ale to doufám není dnes pro zájemce takový problém. Fotografie jsou dílem Ester Havlové, texty jsem připravil s kolegy z Kubisty. Jde o první mapu série, která bude vznikat postupně. Další v pořadí bude mapa staveb ve stylu art déco (doufám, že tam bude moci ještě být Myšák a že do té doby nespadne), dále by mohla následovat secese, moderna, funkcionalismus, ale třeba i tzv. sorela a současná architektura. Bude záležet na zájmu vás, čtenářů.

Mimochodem, ve stejném domě, jen o patro výše - v obnovené kubistické kavárně Orient - začne na podzim můj nový cyklus přednášek právě o architektonických stylech XIX. a XX. století.

Nová mapa kubismu bude představena tento čtvrtek v 19 hodin přímo v prostorách Kubisty. Jste srdečně zváni. Ve fotogalerii pak pár příkladů pražského architektonického kubismu.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998