30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


ARCHITEKTURA: Čtyřikrát Letenská pláň

17.4.2007

Letná 8Tak nám v Praze-Holešovicích na Letné vyrostou v dohledné době nové dominanty. Bydlím tu od narození a na Letenské pláni a v přilehlých sadech se pohybuju takřka denně. Během několika let se tu vše dost změní. Místo někdejšího Stalinova pomníku tu bude oceanárium, u Špejcharu vyroste Národní knihovna, vedle se objeví nájezdy do tunelu pod Stromovkou a konečně proti pláni nahradí starý stadion Sparty nový. O těch změnách samozřejmě často přemýšlím, uvažuji, co mi na nich bude vadit a s čím se asi docela smířím. Výsledná úvaha bude možná překvapující.

Vlastně nejmíň mi – možná překvapivě – vadí projekt toho oceanária. Viděl jsem studie a celé to bude skryto pod povrchem, jen vstup se jako malá bublina objeví nahoře (zůstat má i dosti zchátralé kyvadlo, které – pokud se vůbec pohybuje, svými zvuky a stálými vibracemi evokuje, že se každou chvíli rozsype). Ještě tu mají být vodní kaskády a jezdící schody od mostu nahoru. Kaskády se mi líbí – vody je v Letná 6centru minimum, a schody jsou fajn, ostatně za první republiky tu o kus dál taky byly. Letná je přirozenou dominantou už ze Staroměstského náměstí a myslím, že se věci pomůže, bude-li se o totálně devastované a posprejované území konečně někdo starat a vznikne-li zde třeba vyhlídková restaurace a kavárna. Akvária mne moc nezajímají, ale pro děti to může být lepší atrakce, než někdejší sklad brambor pod Stalinem. Spíš by mne zajímalo, jak bude probíhat stavba. Jde o to, aby co nejméně narušila provoz na pláni.

Co se týče knihovny, rovněž nemám námitek. Vítězný projekt respektuji a takové zařízení v centru Praha nezbytně potřebuje. Kaplického si vážím a realizaci mu přeji, podpásové útoky považuji za trapné, byť tradičně české (o místě viz zde).

Letná 11Větší problém mám naopak se zbývajícími stavbami – dokonce ještě dražšími –, o nichž se moc nemluví. Tunel už je asi dnes nezbytností, ale moc nevěřím, že se tím silně omezí doprava přes Letnou. Navíc si nedovedu představit ten dopravní kolaps v průběhu několika let stavby v oblasti Špejcharu.

Nový fotbalový stadion mne taky nenaplňuje nadšením. Bude-li přínosem, nebo vyhozenými penězi a trvale ztrátovou investicí typu Sazka arény, kde se bude v obrovském kotli při ligových zápasech krčit pár tisíc diváků, toť otázka. Víc mne zajímá parkování během těchto akcí. Pochybuji, že podzemní garáže budou stačit při různých monstrancích a bojím se, že celé pláň se změní v jedno obří parkoviště… Třeba mi mé obavy někdo vyvrátí…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998