14.4.2021 | Svátek má Vincenc


ARCHITEKTURA: Berlínský Olympijský stadion

5.8.2008

Syn Petr se vrátil z několikadenního pobytu v Berlíně – tom sympatickém a otevřeném městě plném parků, jezer a skvělé moderní architektury. Byl se mj. podívat na bývalý Olympijský stadion a přivezl hezké obrázky, které doprovázejí tento text. I mně se tato stavba kdysi Berlin - Olympia Stadion 3líbila. Projekt bratrů Waltera a Wernera Marchových vznikl už ve 20. letech, tedy ještě před nástupem Hitlera. Po roce 1933 byl sice zvětšen a upraven na přímý führerův příkaz, ale architektura rozhodně nepůsobí tak pompézně a ponuře, jako třeba mnichovská aréna (kde bývaly velké akce NSDAP a kde se zřejmě točily závěrečné sekvence Mefista – pamatujete, jak tam Brandauer kličkuje mezi paprsky světlometů?).

Historie berlínského areálu je zajímavá: nejdřív tu býval hipodrom, poté jednoduchý ateletický stadion a škola. Berlín se dlouho ucházel o pořadatelství olympiády, nakonec byl úspěšný. Stavba nového stánku probíhala v letech 1933-35, již dle rasových zákonů (na stavbě směli pracovat jen neodboráři, rasově čistí a německé národnosti). Tribuny pojaly 100 000 lidí (dnes po úpravách asi polovinu). U vstupu byla dva štíhlé pylony (Bavorská a Pruská věž) a mezi nimi zavěšené olympijské kruhy (sňaté za války, kdy stadion sloužil Spojencům jako orientační bod při náletech). Na druhé straně hlavní osy pak štíhlá zvonice (po válce Brity odstraněná a v 50. letech zase architektem Marchem obnovená). Za stadionem byla velká sportovní plocha pro různé další disciplíny, další budovy (vybombardované za války) a také velmi pěkný otevřený plavecký bazén. A ovšem i nezbytná sousoší v nacistickém stylu.

Olympiáda se konala v režii nacistů, ale rasové teorie jim narušil zejména černoch jménem James Cleveland Owens – vyhrál čtyři zlaté za běh na 100 a 200 metrů, Berlin - Olympia Stadion 2štafetu a skok daleký. Za války sloužil stadion jako zázemí pro armádu a byl těžce poškozen.

Po válce se tu konaly různé sportovní hry spojeneckých vojsk, dále např. Schmellingův boxerský souboj o titul mistra světa (1948), později fotbalové zápasy Herthy BSC. Na sklonku 90. let bylo rozhodnuto celý areál zmodernizovat, čehož se ujal architekt von Gerkan (mj. autor nového berlínského Hauptbahnhofu). Přibyla nová elegantní střecha s kabinami, sedačky, umělá atletická dráha – vše laděno do modré barvy Herthy. Vše dokončeno v roce 2004, kdy se stadion znovuotevřel zápasem Německo : Brazílie (1:1). V roce 2006 se tu konalo MS ve fotbale.

Pokud se do areálu vypravíte, můžete si mj. zaplavat v bazénu a taky si prohlédnout nedaleký Le Corbusierův kolektivní dům (o němž jsem tu ostatně už také psal – viz zde). I ten je vzorně opraven, ovšem sociálně slabé nájemníky už v něm nenajdete:-)

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.