Pátek 8. listopadu 2024, svátek má Bohumír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Bauhaus

Před časem jsem tu psal o významné památce moderní architektury v německém Löbau – Schminkeho vile od architekta Hanse Scharouna (viz zde). Dnes bych rádškola 1 připomněl jiný významný areál v této zemi. Jde o soubor školních budov moderního učiliště Staatliches Bauhaus v Desavě (Dessau), městě ve spolkové zemi Sasku-Anhaltsku, který dnes patří k nejvýznamnějším světovým ukázkám meziválečné avantgardní architektury (je též na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO). Předchůdce školy původně založil belgický secesní architekt Henry van de Velde ve Výmaru, bylo to právě před 105 lety. Tato uměleckoprůmyslové učiliště bylo později sloučeno s výtvarnou akademií a v roce 1925 přesídlilo do Desavy. Tehdejší ředitel Bauhausu Walter Gropius pro ni navrhl na tehdejší dobu moderní areál v konstruktivistickém stylu. Výuka byla pojata netradičně – studenti se nejdříve museli vyučit v některém oboru, později začali pracovat pod vedením špičkových umělců té doby, k nimž patřili např. László Moholy-Nagy, Paul Klee, Max Bill, Lyonel Feininger, Oskar Schlemmer, Vasilij Kandinskij, Piet Mondrian, Georg Muche, Josef Albers, Naum Gabo, architekti Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Hannes Meyer, Ludwig Hilberseimer, Marcel Breuer a mnozí další. Cílem bylo, aby absolventi zvládli řemeslo i různé disciplíny, stali se tak komplexními umělci (i když slovo „umělec“ se zakladatelům příliš nelíbilo, architekturu považovali spíše za technickou disciplínu). Styl Bauhausu fascinuje i dnes – stačí se třeba podívat na klipy skupiny Kraftwerk. Nábytek a design se pak vyrábí v replikách a je nezbytným doplňkem mnoha soudobých interiérů.

Zprostředkovatelem kontaktů s českými umělci byl pražský teoretik a výtvarník Karel Teige. Studovalo tu i několik Čechů a Němců, narozených na našem území. Byli to Václav Zralý, Zdeněk Rossmann, Antonín Urban, Josef Hausenblas a pár dalších. Bohužel se po návratu jako architekti příliš neprosadili – Zralý projektoval vKornhaus 2 Bauhaus-stylu pěknou vilku na pražské Zámečnici, Hausenblas řadové domečky u nádraží v Lounech (za války pak padl jako voják Wehrmachtu v bitvě u Stalingradu), Rossmann se uplatnil především jako skvělý grafik, Urban odešel projektovat do SSSR a zahynul pravděpodobně během Stalinových čistek. Z absolventů Bauhausu u nás krátce působil i Litevec Nusim Nesis, který byl jako fanatický stalinista z Československé republiky vypovězen ještě před válkou. Němec Peer Bücking byl pak spoluautorem projektu kolektivního bydlení na Pankráci (1931; s Augustou Müllerovou, Josefem Špalkem a Janem Gillarem). Lépe se dařilo kantorům, zejména Mies u nás zanechal špičkové dílo – slavnou vilu Tugendhat v Brně. Typ učiliště pak u nás fascinoval i Jana Antonína Baťu ve Zlíně, který založil podobnou školu také tam. Mezi její absolventy patřil i můj táta, který se nejprve vyučil tesařem. Mezi jeho učitele patřili třeba architekt Jan Vaněk nebo sochař Vincenc Makovský. Léta strávená ve Zlíně považoval za nejkrásnější ve svém životě. Baťovu školu umění převzala po válce pražská VŠUP a zřídila tam své designerské studio.

Školy v Desavě si dnes můžete bez problému prohlédnout, neboť slouží jako muzeum. Jde o bílé kubusy s plochými střechami, pásovými okny nebo malými balkony s trubkovým zábradlím. Na tehdejší dobu skutečně supermoderní stavba musela tehdejší architekty ohromit, podobně, jako Le Corbusierovy francouzské vily. Vliv Bauhausu je u nás nejvíce patrný ve stavbách architektů Jaromíra Krejcara (zejména sanatorium Machnáč v Trenčianských Teplicích – dnes bohužel zničené a opuštěné) nebo Bohuslava Fuchse. Krásné jsou velkoryse řešené posluchárny, dobře osvětlené chodby a schodiště, ale i drobné detaily, jako výklopná ocelová okna, speciální lampy nebo nábytek, třeba slavné křeslo Wassily od Marcela Breuera. V budově jeMeisterhaus 2 samozřejmě stálá výstava nadčasového designu, produkovaného školou, krátkodobé expozice (nyní např. významného designéra Wilhelma Wagenfelda), prodejna replik, knihkupectví a kavárna. Pak se můžete přesunout do jiné části města, kde je v parkovém prostředí postaveno několik domů pro kantory – tzv. Meisterhäuser (jeden, zničený za války, se právě dostavuje). I tyto Gropiovy raně funkcionalistické dvojvily jsou mistrovskými díly. Dominuje bílá, ale každý dům má – tak jako školy – nějaký drobný akcent v základních barevných tónech (červená, modrá, žlutá), jak to známe třeba z Mondrianových abstraktních kompozic. Výtvarníci Moholy-Nagy, Feininger, Schlemmer, Kandinskij, Muche a Klee tu měli také prostorné ateliery. Domy jsou opět otevřeny veřejnosti, zčásti jsou zařízeny originálním nábytkem, z části slouží jako galerie, představující tvorbu výtvarníků a architektů nebo současných umělců, ovlivněných konstruktivismem. Svých domů si ale majitelé příliš neužili. V roce 1932, tedy těsně před nástupem Hitlera k moci, byla škola donucena k přestěhování do Berlína. Po silně levicovém Hannesi Meyerovi ji sice převzal pragmatik Mies van der Rohe, ale krátce nato byla činnost legendární školy přesto násilně ukončena, když na ni dokonce podniklo útok komando SS. Když vniklo do budovy, zjistilo, že v ní už nikdo není… Gropius s Miesem pak emigrovali do USA, kde se výrazně uplatnili.

Budete-li už v Desavě, nezapomeňte navštívit i další objekt – budovu Kornhaus se známou vyhlídkovou restaurací v kruhovém proskleném pavilonu na břehu Labe, kterou projektoval v letech 1929-30 Gropiův spolupracovník Carl Fieger. Ta je opět zařízena v Bauhaus-stylu a nedávno byla kvalitně opravena. V Desavě je též kolonie malých řadových domků navržená opět Gropiem v polovině 20. let. V éře NDR však byly téměř všechny nevkusně přestavěny, původní podobu si zachovaly jen tři, včetně ústřední budovy.

LN, 13. 8. 2011

Foto autor

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Lika
8. 11. 2024

Jsou novinky, podívejte se na hady.

Zdeněk Joukl
8. 11. 2024

Pokud národ nechce vymřít, měl by podporovat ty, kteří děti mají ( alespoň 2,1 dítěte na jeden pár).

Aston Ondřej Neff
8. 11. 2024

Organizace přisáknuté na stát si vymýšlejí fígle, jak se napakovat.

Ivo Fencl
8. 11. 2024

Tak nám vyšla nová kniha o Ladislavu Klímovi (1878-1928) - a vlastně teprve první.

Robert Troška
8. 11. 2024

Nejen ekonomika, ale také otevřené hranice a kulturní války rozhodly o volbě Trumpa.

Aston Ondřej Neff
6. 11. 2024

Podle předběžných informací Donald Trump přesvědčivě poráží Kamalu Harrisovou.

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Aston Ondřej Neff
7. 11. 2024

Ve středu odpoledne se svíjel Jozef Síkela na takzvané grilovačce Evropského parlamentu.

Aston Ondřej Neff
8. 11. 2024

Organizace přisáknuté na stát si vymýšlejí fígle, jak se napakovat.

Tomáš Guttmann
7. 11. 2024

Trump kormidluje Západ v době progresivismu, podoben Churchillovi v době nacismu.

Josef Kopecký
8. 11. 2024

Věk odchodu do penze se má zvyšovat až na 67 let. Na předčasný nekrácený důchod bude mít nárok asi...

dtt Ditta Stein
8. 11. 2024

Ačkoli hlavními tématy americké předvolební kampaně byly právo na potrat, přístup žen ke zdravotní...

poš Ladislav Pošmura, the Tomáš Hejtmánek
8. 11. 2024

Krajský soud v Hradci Králové poslal za mříže šestadvacetiletého Jakuba Tůmu, který v Hradci...

ČTK, Lidovky.cz
8. 11. 2024

Když se začalo rýsovat vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách,...

ČTK, Lidovky.cz
8. 11. 2024

Na tento zápas dlouho nezapomene. Daniel Vašulín coby střídající hráč rozhodl gólem dvě minuty po...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz