28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


VZPOMÍNKA: Jak jsem potkal disidentku Jelenu Bonnerovou

24.6.2011

V sobotu v požehnaném věku 88 let zakončila svou životní dráhu známá sovětská disidentka Jelena Bonnerová, žena a spolubojovnice Andreje Sacharova.

Svou odvahou, svými názory, svou vytrvalostí a neústupností se stala legendou v sovětských disidentských kruzích. Ne všichni a ne ve všem s ní vždy souhlasili, ale všichni Bonnerovou a její názory brali vždy vážně. Nad jejími názory a stanovisky se často strhávaly bouřlivé diskuse, ba dokonce spory. Ne vždy Jelena Georgijevna z těchto diskusí vycházela jako vítěz, to však nikterak nezmenšovalo respekt, jaký k ní chovali jak její přátelé, tak její protivníci.

Spolu s Andrejem Sacharovem se významně angažovala za osvobození sovětských politických vězňů, za zlepšení podmínek jejich života v sovětských koncentrácích a posléze po jejich případném propuštění. Desítky sovětských politických vězňů na to dodnes vděčně vzpomínají.

Setkání v Norsku

Když jsem v září roku 1973 odeslal z Prahy do londýnských Timesů svůj "přímluvný telex" za Nobelovu cenu míru pro Andreje Sacharova, netušil jsem, že se za dva roky v Oslu s Jelenou Bonnerovou osobně seznámím. Sacharov totiž v roce 1975 Nobelovu cenu míru skutečně dostal a já se stal jedním z jeho několika málo osobních hostů, které on a Jelena Bonnerová na slavnostní předání ceny i na večeři s norským králem pozvali.

Protože Andrej Sacharov byl fyzik a Jelena Bonnerová "pouhá" lékařka, stal jsem se v Oslu tak trochu jejím neoficiálním rádcem. V poslední den života Andrej Sacharov začal psát předmluvu k ruskému vydání mé knihy Ne, nestěžuji si. Po Sacharovově smrti Jelena Georgijevna dopsala k jeho předmluvě tyto řádky:

"Doktora Janoucha známe dobře. Nejdříve jsme se znali z dopisů, které ne vždy zcela legálně překračovaly naši hranici, jež byla, jak známo, zavřena na zámek. Potom jsme se seznámili osobně.

Nejdříve jsem ho poznala já: František byl hostem při slavnostním předání Nobelovy ceny míru Andreji Sacharovovi. Cenu jsem přebírala já, skutečného laureáta do Osla nepustili, z důvodu utajení'. Během ceremonie a zvláště pak na dlouhé a náročné tiskové konferenci na jednu z otázek týkající se fyziky jsem poprosila o odpověď Františka, protože jsem se bála, že budu nepřesná..."

Kritika SSSR i Ruska

Jelena Bonnerová byla velice kritická k vývoji ruského státu nejen v letech devadesátých, ale fakticky až do dnešního dne. Její silně kritický vztah k dnešním ruským mocipánům způsobil i to, že se od rozpadu SSSR zdržovala převážně v USA, a to nejen proto, že tam žili její děti a vnuci. Z Bostonu do posledních měsíců života psala i své bojovné blogy, které často vyvolávaly bouřlivé diskuse a spory.

S Jelenou Bonnerovou odchází jeden z posledních mohykánů generace významných sovětských disidentů, kteří se výrazně zasloužili nejen o rozpad SSSR, ale i o změny, které se v této důležité světové mocnosti odehrávají za poslední dvě desetiletí.

S Jelenou Bonnerovou

S Jelenou Bonnerovou v Oslu 10. prosince 1975

MfD, 20.6.2011

Autor je jaderný fyzikKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.