Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

V. BRITÁNIE: Zbraně pro Ukrajinu

diskuse (65)
Británie, jako druhá členská země NATO po České republice, ohlásila dodávky těžších zbraní ukrajinské armádě a hodnota dodávek by měla dosáhnout 100 milionů liber, tedy zhruba 3 miliard korun.

Pomohou britské těžší zbraně Ukrajině proti ruským tankovým útokům?

Británie, jako druhá členská země NATO po České republice, ohlásila dodávky těžších zbraní ukrajinské armádě a hodnota dodávek by měla dosáhnout 100 milionů liber, tedy zhruba 3 miliard korun.

Prohlásil to během návštěvy rumunského přístavu Constanta ministr obrany Ben Wallace. Velmi podobně se vyjádřil po jednáních s německým kancléřem Olafem Scholzem v Londýně – den po návštěvě polského prezidenta Andrzeje Dudy – také premiér Boris Johnson, který se pak v sobotu nečekaně objevil v Kyjevě u prezidenta Volodymyra Zelenského.

Britové se tedy opravdu snaží a dodávky by měly údajně zahrnovat obrněné transportéry Mastiff, lehké obrněné džípy Jackall, nové zásilky protileteckých střel Starstreak, 800 protitankových střel a také neprůstřelné vesty a zařízení pro noční vidění. Britská média naznačovala, že Britové by mohli přidat i protilodní střely Harpoon.

Ben Wallace k tomu řekl, že nehodlá Rusům oznamovat, jaké typy zbraní posílá, dokud nebudou na místě, a zdůraznil: „Náš závazek je podpora Ukrajině, tedy zajistit, aby měla tolik pomoci, aby se mohla bránit. A pokud se ruská taktika boje změní, změní se také to, co Ukrajincům posíláme.“

Mezitím se nechal premiér Boris Johnson slyšet, že nevidí žádný smysl v jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, protože nevěří, že je důvěryhodný, a dodal: „Můj osobní názor je hluboce, hluboce skeptický a obávám se, že ohledně jeho ujišťování i cynický.“

Britská média i politická scéna kvitovaly pozitivně české dodávky tanků, obrněných vozidel a houfnic Ukrajině z vlastní rezervy a debata na téma, co jsou „obranné“ zbraně, utichla. Napomohla tomu prohlášení expertů, že další fáze ruské agrese proti Ukrajině v Donbasu bude mít charakter spíše tankové bitvy s podporou dělostřelectva a letectva – a tomu je nejlépe čelit těžšími zbraněmi.

V těchto souvislostech se nabízí také závažná otázka, jestli Mastiffy a Jackally, vyvinuté pro boj s lehce vyzbrojenými táliby v Afghánistánu, uspějí proti tankům. Jestli by tedy nebylo lépe poslat Ukrajincům tanky a houfnice, které navíc mohou likvidovat dělostřelecká postavení, bombardující civilisty ve městech.

Zároveň se zprávou o nové pomoci Ukrajině přišla v pátek omluva ministryně vnitra Priti Patelové za skandálně pomalé udílení víz ukrajinským uprchlíkům, o tom zde ale už byla řeč. Poté co se 200 tisíc Britů nabídlo Ukrajince ubytovat, pouhých pět stovek uprchlíků dosud mohlo přijet.

Na závěr malá ukázka britského černého humoru, zesměšňujícího ruské vojáky jako nedisciplinované lupiče po zprávách o rabování jednotek, překotně ustupujících z oblasti Kyjeva do Běloruska, v domech a bytech Ukrajinců. Poškozené a opuštěné ruské tanky a transportéry byly prý plné nakradených věcí.

Britové proto nanosili před ruské velvyslanectví v Londýně staré lednice, nefungující počítače, nádobí, dřezy, záchodové mísy, zásuvky a podobně, aby to prý bylo předáno zainteresovaným ruským vojákům. Prostě aby nemuseli rabovat domy Ukrajinců. Velvyslanectví se sice dosud nevyjádřilo, akci ale asi označí za „další z výmyslů západní propagandy...“.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Česká tenistka Barbora Krejčíková se po sobotním triumfu ve finále wimbledonské dvouhry posunula na...

Valentýna Bílá
15. 7. 2024

Dvojice, která mávala během Slavnostní svobody v Plzni vlaječkou s nacistickým křížem, nesouhlasí s...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Váleční uprchlíci z Ukrajiny za první čtvrtletí letošního roku přinesli do českého rozpočtu téměř...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v politice,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz