23.9.2021 | Svátek má Berta


USA: Zrada? Zrada!

18.8.2021

Slova mají svůj význam. Vlastně měla by mít. Dnes však člověk neví. Je tu najednou tolik nových výrazů, že jsi z toho někdy jelen. Třeba stokrát denně okecávaná rouška byla až doteď symbolem loupežníka z pohádek o princi Bajajovi. Dotace? To slovo v pohádkách nebylo; je však v češtině už tak doma, jako by ho sem tam prohodil i František Palacký. Influencerka, jak pod obrázkem český podtitulek říká, je pěkná holka, která toho na pláži na sobě, k naší radosti, moc nemá. Pěkně se taky směje. Zřejmě není frustrovaná. . .

Nemluvím jen o těch slovech, která jaksi do českého jazyka přivandrovala nedávno. Se zpochybňováním téměř všeho kolem člověk nikdy nevi. Slova. Lze jim věřit? Je tma tmou, dá se ještě bez pochyby říct, že vlevo je vlevo a nahoru znamená nahoru? Je bílá bílou, je černá černou? Jistě! Hora je hora, potok je potok, pole je pole. Zatím. Na jak dlouho? Horší je to se slovy vyjadřujícími lidské pocity a jednání. Věrnost. Poctivost. Vlastenectví. Ale taky lhaní, pokrytectví, udavačství a zrada. Zrada. . .

Slovo zrada je velmi strohé a nedá se s ním moc balancovat. Ve válce znamenalo pro provinilce setkání s popravčí četou. Nálepka zrádce nikdy nikomu dveře neotvírala. A neotvírá. Když zradí politik svoji zemi, ať už jsou jeho důvody takové, či onaké, měl by následovat osudu zrádce ve válce.

My, Američané, bojujeme na dvou frontách: Doma, proti těm, kteří chtějí tuto zemi změnit tak, aby starou Ameriku, jak jsme ji znali my a jak ji znal svět v dobrém či ne tak dobrém, v nový Sovětský svaz. No a venku bojujeme proti nesmlouvavému komunistickému režimu Číny, který naši politikové, republikáni ruku v ruce s demokraty během času výměnou za laciné zboží na našich pultech vykrmili tak, že nám Čína přerostla přes hlavu. No a jinak po světě zrovna moc kamarádů taky nemáme.

Od mluvení o matoucím významu a výkladu slov jsem trochu odbočil. Zpátky k významu slova zrada. Z nařízení presidenta Bidena oslovil jedenáctého srpna zástupce ministra národní bezpečnosti majitele arabských naftových společností na Blízkém východě a nezávislé, naftu produkující státy jako Rusko a Venezuelu, aby rázně zvýšily produkci. Tím jim dal zelenou v diktování cen. Žádný z našich domácích producentů nafty a plynu nebyl v tomto směru osloven. Ještě nedávno jsme se mohli chlubit, že jsme byli soběstační, co se týče energie. Cena benzinu u pumpy byla ve srovnání s nedávnou minulostí docela přijatelná. Už zase není. Obamův následník v plánu dostat imperialistickou, rasistickou Ameriku na kolena, Biden, neodporuje ultralevičáckým Zeleným v jejich úsilí, ba naopak. Biden zastavil náš už skoro vybudovaný ropovod Keystone a vzápětí kývl na dobudování ruského ropovodu do Německa. To není všechno: Biden už mluví o tom, že vyhlásí moratorium na těžbu nafty a plynu na federálních územích. Projektované číslo ztracených, vysoce kvalifikovaných pracovních míst do roku 2022 je 58.600; do roku 2024 pak 343.000. Čísla ušlého zisku mají za sebou nul tak na půl řádku. Výraz nezávislost se stane slovem zapomenutým. . .

Zrada? Ano, zrada! Nevidím žádnou skulinu pro změnu významu toho slova.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.