19.9.2020 | Svátek má Zita


USA: Vražda v Hollywoodu

15.9.2020

Nová oscarová pravidla degradují umění na pustou propagandu

Minulý týden zemřel Jiří Menzel. Zavzpomínali jsme si a nešlo při tom vynechat Ostře sledované vlaky, jeho první velký film a zároveň jeho životní úspěch. Film dostal v roce 1968 Cenu Americké akademie filmových umění a věd, stručně nazývanou Oscar. Získal ji v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Kdyby se něco čarodějného stalo a došlo k časoprostorovému průniku a psal se rok 2024 a šlo by o americký film usilující o Oscara v kategorii Nejlepší film, režisér by ostrouhal.

Nevešel by se do nových pravidel, jež musí oceněný film splnit. Hlavní herec musí být příslušník menšin, v celém souboru musí být každý třetí žena nebo osoba s fyzickým nebo kognitivním postižením (nevymýšlím si, ano, tak to je) a příběh musí být o ženách, nebo neslyšících nebo LGBTQ+ komunitě. Režisér a další tvůrci musí být žena, neslyšící atd., totéž platí o štábu, tam musí být LGBTQ+ anebo další menšiny zastoupeny z třetiny a také studio musí mít stážisty z těchto skupin rekrutované.

Inspirace z roku 1949

Není pravděpodobné, že se americká akademie inspirovala u Československého státního filmu a z jeho opatření mezi lety 1948 až 1956. Někdo by ji ale měl upozornit, leccos by možná ještě mohla doplnit a vypilovat.

Strana tehdy postavila ČSF před úkol přispět filmovým uměním k převýchově obyvatelstva. Bylo třeba staré buržoazní myšlení nahradit tím novým, pokrokovým. Jako podřízená převodová páka Kulturně propagačního oddělení ÚV KSČ vznikl na Ministerstvu informací Filmový odbor za předsednictví Vítězslava Nezvala. V roce 1949 vznikla Filmová rada s cílem zabezpečit přímý styk výroby s aktuálními politickými potřebami ve smyslu ideovém, kulturně a státně politickém. Do Filmové rady byli vybráni zástupci odborů, svazu zemědělců, svazu mládeže a z oblastí průmyslu, školství, armády, policie (tehdejším slangem bezpečnosti), tisku a vědy. Tato Filmová rada kontrolovala vznik filmových děl od začátku, tedy od stadia námětu.

Toto zjevně budou muset zřídit americká filmová studia také, protože přítomnost žen, indiánů a neslyšících je patrná už v prvním náčrtu filmového díla. Nějaká taková Filmová rada tedy bude muset fungovat v každém z velkých studií, aspirujících o nejvyšší metu ocenění. Filmová rada posuzovala scénáře a samozřejmě i samotný výstup, tedy hotový film. Horníci v ní zastoupení dbali, aby se nezapomnělo na horníky, o své se drali zemědělci i ženy, taktéž pracovníci v kovoprůmyslu.

Ano, bylo to šílené, a fungovalo to, dokud byl u moci vládce komunistického impéria Josif Vissarionovič Stalin. Jakmile umřel, během dvou let odumřela i Filmová rada. Nicméně princip žije a jak vidno, bude teď naplno implementován ve Spojených státech amerických, baště svobody, kam kdysi umělci z celého světa prchali před pronásledováním.

Našince jímá smutek nad faktem, že Američané uplatňují principy, které u nás platily za dob nejhoršího komunistického útlaku. Změnila se jen terminologie. Tehdy šlo o likvidaci tak zvaných buržoazních přežitků. Dnes se tomu říká změna společenských stereotypů. Podstata je v násilné implementaci ideologických principů, jež je třeba veřejnosti vnutit i přes její odpor.

Kam to povede

Co ovšem je naprosto šílené, to je snadnost, s jakou se američtí tvůrci ideologické agresi podvolují. V našem prostředí vzbudil úžas remake Sedmi statečných, tohoto kultovního remaku Sedmi samurajů. Agitka nabitá menšinami byla lidem k smíchu. Úlet? Ne, stává se to pravidlem. Česká počítačová hra Kingdom Come narazila v Americe na kritiku, že v ní nejsou černoši. Naplano dopadla vysvětlení, že se její děj odehrává ve středověku. Řešení tu přece je. Podívejme se na seriál Veliká o carevně Kateřině. Polovinu jejího dvora tvoří černoši. Není to americká výroba, produkce je australsko-britská. Kruh vymývačů mozků se k nám blíží.

A už proniká metastázemi i dovnitř, viz debatu o tom, že jsme vlastně rasisti a otrokáři, protože naše sklárny prodávaly korálky do Afriky a textilní průmysl využíval bavlnu česanou americkými otroky. Pořád lpím na víře, že těch čtyřicet let pod dusivou dekou komunistické ideologie vypěstovalo v naší společnosti dost obranných látek. Čas ovšem plyne a dorůstají nové generace. Ty mají o komunismu zkreslený obraz, že to byla doba, kdy se věšelo a zavíralo do koncentráku, a to se už nemůže stát. Mladá generace netuší, že podstatný byl pramálo dramatický, zato stálý a univerzálně fungující tlak. Ten lidem vnucoval nesmysly, vnucoval je všem, mladým jako starým, nestraníkům jako komunistům. Nikdo neunikl a každý se nějak účastnil.

Což je to, čeho jsme bohužel svědky na Západě. Nová pravidla pro Oscary dnes ještě budí pozornost. Zítra se už stanou normou a nikdo se jim nebude divit. Přijdou jiná pravidla. Oprátka se buď stahuje, nebo uvolňuje. Nikdy neustrne na jednom místě.

LN, 11.9.2020

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.