1.12.2023 | Svátek má Iva


USA: Rychle z Iráku, říká Clintonová

5.1.2009

Těsně před vánočními svátky přednesla Hillary Clintonová, budoucí ministryně zahraničí Obamovy vlády a bývalá první dáma Spojených států, dnes senátorka za stát New York, v Center for a New American Security přednášku, která byla zveřejněna v některých médiích ve světě pod názvem Rychle z Iráku.

Titulek již jasně naznačuje priority nové washingtonské administrativy, která se ujme vlády 20. ledna 2009. Kromě zmíněného brzkého odchodu z Iráku americká vláda zavře obě věznice v Guantánamu na Kubě a pokusí se navázat znovu přátelštější vztahy se svými spojenci, především v Evropě.

Přednášku paní Clintonová začala slovy: „Stojíme před základními změnami a výzvami, které vyžadují nové směry myšlení. Jako Američané neseme velkou odpovědnost za globální hospodářství a za technickou a demokratickou revoluci, kterou zažíváme. Každým dnem si je celý svět bližší a dějiny se vyvíjejí rychleji. Jediné rozhodnutí majitele továrny v Číně má vliv na zdraví a bezpečnost dětí v Chicagu. Američtí vědci si vyměňují informace po internetu, ale to využívají islámští teroristé pro své cíle…. Za této situace nestačí se spoléhat jen na vojenskou sílu.“

Za hlavní úkol paní Clintonová považuje získání pevného místa Spojených států ve světě pomocí nové bezpečnostní politiky, která bude sloužit národním zájmům i zájmům spojenců, ale zároveň Americe dodá ztracenou morální autoritu, povede k modernizaci armády a hodnoty naší civilizace podepře pevným sebevědomím.

Nová administrativa se tedy evidentně pokusí o to, aby byla internacionální i nacionální, a je si zřetelně vědoma toho, že musí navazovat svazky, které budou založeny na respektování společných hodnot. Musí tvrdě bojovat proti vyvražďování národů, podporovat lidská práva, využívat účinně diplomacii v předcházení válečných konfliktů a zabránit v šíření atomových zbraní.

Boj s terorismem i v zahraničí bude dále prioritou Spojených států, ale zároveň v něm zaznívá nový tón, který zdůrazňuje boj s falešnou doktrínou nenávisti, smrti a ničení.

Amerika podle představ Hillary Clintonové musí zůstat supervelmocí, ale zároveň musí znovu stát na starých ctnostech: tedy na svobodě, férovosti, rovnosti, pokroku, míru a jistotě.

K válce v Iráku budoucí ministryně jasně řekla: „Jsem pevně přesvědčena o tom, že je na čase, stáhnout z Iráku naše vojáky tak rychle, jak to jen půjde. Falešná ideologie a invaze na základě falešných podkladů měla zničující dopad na nás a i na celý svět. Válka v Iráku nás stála stovky mladých životů a měsíčně jsme do ní investovali 8,6 miliard dolarů… Pro Irák a jeho budoucnost neexistuje vojenské řešení, jen politické.“

Celý tón řeči Hillary Clintonové by se dal shrnout do jediné věty: „Neexistuje pro Ameriku lepší prostředek boje s antiamerikanismem než ukázat, že se Amerika stará o to, aby umožnila všem lidem na celém světě lepší život.“ To je také důvod, proč odmítla Bushovu doktrínu, jež odmítala debaty s Íránem a Sýrií. K oběma těmto problematickým státům vyslala jasný signál: Amerika musí vést dialog se všemi zeměmi, ale zároveň všemi způsoby zabránit tomu, aby se al-Kájda dostala k atomovým zbraním.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6