26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Rasová bouře

1.6.2020

V americkém Minneapolis došlo při zatýkání George Floyda, podezřelého z padělání šeku, policistou Derekem Chauvinem k usmrcení zatýkaného, který - údajně pod vlivem drog nebo alkoholu - kladl při zatýkání odpor. Okolnosti a průběh tragického incidentu budou předmětem pečlivého vyšetřování, prozatím je onen policista obviněn z vraždy třetího stupně a ze služby byli propuštěni a stíháni patrně budou i tři jeho kolegové, kteří incidentu přihlíželi. Lze očekávat, že příslušný soud už kvůli mimořádné pozornosti médií případ pečlivě zváží a spravedlivě rozsoudí.

S tím by až do vynesení rozsudku mohla být celá záležitost přenechána orgánům justice nebýt toho, že usmrcený byl černoch a policista běloch. Tento detail se stal rozbuškou pouličních bouří, při nichž byla vypálena policejní stanice a vydrancováno několik desítek obchodů. (Z jaké rasy se rekrutovali vandalové, o tom se v médiích psát nesmí – už jen ta otázka je vlastně rasistická.)

Minneapoliská policie nedokázala ničení zabránit, a tak musel prezident Trump pohrozit, že proti řádění vzbouřenců povolá Národní gardu, a pokud drancování neustane, dojde i na střelbu. Policie a stát jsou tu koneckonců od toho, aby zajistili pořádek a bezpečnost, a nejde-li to po dobrém, tedy i po zlém.

Twitter ovšem Trumpovo sdělení na svých stránkách potlačil s odůvodněním, že prý propaguje násilí. To je nanejvýš pozoruhodné, a hlavně toto mě pohnulo k zamyšlení, které právě čtete. Prezident, který násilné davy varuje možným nasazením Národní gardy, propaguje násilí? Zatímco těch, kdo rabují a vypalují obchody, se nikdo nesmí ani dotknout, natož snad po nich střílet? Dává snad domnělý nebo i skutečný zločin bílého policisty proti třeba i docela nevinnému černochovi právo na beztrestnou hromadnou pomstu a hromadné ničení jakékoli hordě uražených a zfanatizovaných soukmenovců?

Vidím tu jako šídlo z pytle vykukovat levicovou ideologii majitelů a provozovatelů Twitteru: násilí bělochů je nepřijatelné, kdežto násilí černochů je plně oprávněné. Běloši musí pykat za staleté pokořování a útlak černé rasy, musí si nechat líbit její nezvládnutelný vztek. Bohatý bělošský prezident nemá co zazlívat černým chudákům, když se za utrpěná příkoří odškodní na cizím majetku. Násilí ve jménu levice je nejen omluvitelné, ale správné a nutné, jak to hlásal už Lenin. Levici je každý prostředek dobrý, když jde o uchvácení a udržení moci. Morálka je zbytečný balast, lhát a podvádět, ničit majetek i životy je v pořádku, když to prospěje levici. Co jí neslouží, prohlásí se za desinformaci, „hate speech“ a „fake news“, které je nutno cenzurovat.

Stejnou tendenčnost jako na Twitteru můžeme pozorovat i na Facebooku, YouTube, Wikipedii, na univerzitách. Svoboda slova je dnes v USA stále více omezována, nepohodlné osobnosti a autoři umlčováni a ostouzeni, i když zatím ještě ne do takové míry, jak jsme to poznali na vlastní kůži za „reálného socialismu“, kdo si ho pamatujeme. Třicátníci a mladší to znají už jen z druhé ruky, ale dnešní Rusko, Čína, Severní Korea, Kuba nebo Venezuela by i jim měly být dostatečně výmluvnými příklady, kam směřují ti hlasatelé zářných zítřků – dnes bohužel už i v Americe, kdysi kolébce a baště svobody. Pokud by byl v listopadových volbách Trump poražen a republikáni ztratili většinu i v Senátu, nevěstilo by to pro svět nic dobrého.