Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Povolební přemýšlení

diskuse (17)
V přemnohých textech, zabývajících se americkým prezidentským utkáním v listopadu 2008, jsem nezastíral své sympatie pro republikánského kandidáta Johna McCaina, aniž ale popíral velkou pravděpodobnost vítězství Baracka Husseina Obamy, čehož jsme se věru dočkali.

Taková je zkušenost v této zemi, že po osmi letech pobytu v Bílém domě téhož nájemníka, národ pak dychtí po změně, na bedra dosluhujícího naloží naakumulované minusy, víc či méně oprávněné. George W. Bush, fackován vlevo i vpravo, končí s vesměs neblahým hodnocením jako údajně nejhorší prezident moderního věku,. Odpovědný za velké výdaje, rekordní rozpočtový deficit, i když to není prezident, ale Kongres rozhodující o utrácení peněz daňových poplatníků. Za válku v Iráku, jež proti všeobecnému očekávání má ale naději dobře skončit, a tak se zasloužit o náramný precedens zrodu když ne demokratické, tak aspoň demokratizující země, té prozatím jediné v arabském světě. Za kovbojskou diplomacii počínat si unilaterálně bez spojenců, na jejichž podporu se ovšem nedalo spoléhat, jak dokázala jejich neochota cokoliv smysluplného podniknout, kloudně zareagovat na Saddámovo opovrhování rezolucemi OSN. Pominuto, že Bushovou zásluhou se černoška Condoleezza Rice stala ministryní zahraničních věcí, že po 11. září 2001 na území USA nedošlo k jedinému úspěšnému zkázonosnému zásahu Al-Kájdy – na rozdíl třeba od zkušenosti v Londýně či Madridu. Bush se ovšem může konejšit precedentem v případě hodnocení Harry Trumana, opustivšího Bílý dům nikterak oslavován a teď s odstupem času historie ho hodnotí značně vysoko. Takže kdo ví, nikdo neví, jak historie bude reagovat v Bushově případě.

Každopádně, stratégům Obamovy kampaně se podařilo prezentovat McCaina jako pokračovatele Bushe, jakkoli on s ním v přemnohém nesouhlasil. K porážce přispěly i další faktory – velký přísun peněz Obamovi, porušivšímu svůj závazek respektovat federální pravidla financování kampaně. O Obamamánii se značně zasloužila media, nejvlivnější sdělovací zdroje. Mark Halperin, editor významného týdeníku Time, rovněž se značně provinivšího, měl aspoň tolik integrity, že po volbách přiznal pravý stav věcí - mimořádnou zaujatost (extreme bias), odporné, hnusné selhání (most disgusting failure).

V těchto dosavadních sděleních není nic zvlášť objevného. Značně mě ale překvapil posun volebních preferencí mohutnící menšiny oněch Hispanics či Latinos, španělsky vesměs či zcela výlučně komunikujících přistěhovalců z Latinské Ameriky, zejména ze sousedního Mexika.

Předchozí zkušenost vůbec nepodporovala předpoklad oné černošským politikem Jesse Jacksonem prosazované tzv. Rainbow Coalition – „duhové koalice“menšin, pod černošským vedením ovšem. Katolicky se značně rozmnožující Hispánci již svým počtem zatlačili na druhé místo černochy, stále si ale udržující primát v oblasti politické, v přednostním získávání rolí starostů, radních, policistů, hasičů, úředníků všemožného druhu. Hispánci též začali úspěšně konkurovat v soukromém sektoru, například ve stavebnictví, domáhat se výhod Affirmative Action.

Nelze smysluplně mluvit o této menšině bez zmínky o jejích soukmenovcích, v USA ilegálně setrvávajících v rekordním počtu odhadovaných dvanácti milionů. Došlo k iniciativě v Kongresu docílit reformy stále míň udržitelného stavu: Tu nejvíce prosazovali dva senátoři – Edward Kennedy a John McCain, v přemnohém jiném si politicky a ideologicky vzdálení. Reforma měla podporu i v Bílém domě, ale zkrachovala kvůli odporu ve sněmovně reprezentantů. McCain si svou iniciativou znepřátelil konzervativní vrstvy ve vlastní straně, aniž ale získal podporu v komunitě, v jejíž prospěch se takto politicky riskantně angažoval. Výsledkem bylo potvrzení přečasté zkušenosti, že žádný dobrý čin nemá zůstat nepotrestán.

- - -

Census Bureau informuje, že Španělsky mluvící obyvatelstvo značně mohutní. Zatímco v období 2000 až 2006 celková populace USA vzrostla o 6,1%, v případě Hispánců to bylo 24,3%. Sice nevzplála jejich sympatie vůči černochům, ale rovněž u nich nevzrostla popularita republikánské strany.

Jak velký podíl viny lze přisuzovat posléze neúspěšné reformě imigračního zákona, který tolik prosazoval neúspěšný McCain? Však i v Arizoně, jeho vlastním státě, Hispánci dali přednost Obamovi podstatným rozdílem (56% - 41%). Řada analytiků se domnívá, že víc než neúspěch reformy tyto voličě odradil údajně urážlivý postoj, tón republikánských kandidátů .

Na Floridě, kde uprchlíci z Castrovy Kuby v roce 2004 tvořili převážnou (90%) většinu latinského voličstva a republikán Bush zvítězil s dvanáctiprocentním náskokem, v roce 2008 republikán McCain utrpěl patnáctiprocentní prohru. Co se stalo, přihodilo, ve státě, kde nyní sídlí téměř každý desátý Kubánec, kde Miami je po Havaně největším kubánským městem? Nikdo přece nebyl a není víc antikomunisticky nabroušený než tento druh exulantů: jejich politickému temperamentu určitě víc vyhovoval republikánský než demokratický postoj vůči Castrovu údajnému ostrovu svobody. Floridští Kubánci si lety značně polepšili, úspěšně se uplatnili v rolích podnikatelů, bankéřů, jsou mezi nimi lékaři, právníci, profesoři, zákonodárci. Kde je tedy vysvětlení?

Je v počtu a jeho složení. Do USA se valí a stále přibývá jiný druh latinsko-amerických příchozích, jejichž většina – na rozdíl od původní středostavovské vlny z Kuby – má nízkou vzdělanost, nízkou kvalifikaci a trčí na nejnižších stupních socio-ekonomického žebříčku.

A právě ti přibývají a stávají se významnou součástí Demokratické strany. Mezi voliči Colorada je jich již 13 procent, v Nevadě 15 procent a v Novém Mexiku dokonce 41 procent. Tento posun pak důkladně přetváří celonárodní voličskou mapu a podle některých insiderů (jako například Michael Gerson, bývalý Bushův speechwriter, v liberálním zdroji Washington Post, září 2008) na velmi dlouhou dobu vylučují příležitost Republikánů do Bílého domu se znovu nastěhovat.

Dlouhobé prognozy jsou z hlediska Republikánů méně tristní. Washingtonský týdeník The Weekly Standard cituje (24.11.2008) bývalého poradce WTO (World Trade Organization) Philippe Legraina, že zatímco pouhých 8 procent v cizině narozených Latinos uzavírá manželství s partnery bez hispánských kořenů, v druhé generaci je jich již téměř třetina (32 %) a v třetí generaci nadpoloviční většina (57 %). Integraci, asimilaci, se věru daří. Například Jeb Bush, bývalý guvernér Floridy – a též bratr teď doslouživšího 43. prezidenta - žije v manželství s kráskou mexického původu a mají spolu tři děti.

Časem mnozí monolingvální přistěhovalci bez zvláštní kvalifikace si polepší a s růstem jejich životní úrovně se změní jejich politické preference, z mnohých se stanou republikáni. V té době však nejen McCain, ale i Obama už budou po smrti.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

ert Oldřich Mánert
20. 1. 2025

Donald Trump krátce po poledni místního času složil inaugurační slib a stal se 47. prezidentem...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

České hokejistky získaly na univerziádě v Turíně zlato po vítězství v dramatickém finále nad...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

Spojené státy jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích,...

Reuters, kh Kateřina Havlická
20. 1. 2025

Nový americký prezident Donald Trump v inauguračním projevu avizoval, že vyhlásí stav nouze v...

Martin Korbáš
20. 1. 2025

Ocenění třetí hvězdy uplynulého týdne NHL potvrdil David Pastrňák i v předehrávaném zápase...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz