Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Poradcem rychle a krátce

diskuse (3)

Johna Boltona vystřídal v Bílém domě Robert O’Brien. Jak dlouho se bude Trumpovi líbit?

Americký prezident Trump si nejbližší spolupracovníky nevybírá primárně podle jejich politických názorů, nýbrž na základě důvodů osobních: jak se mu líbí, jak mu padnou do oka. Po čase však zjistí, že se s nimi názorově rozchází, tak je propustí a nahradí novými, kteří se mu líbí teď. Důsledkem je vysoká fluktuace.

Trump je v úřadu dva roky a osm měsíců a za tu dobu vystřídal tři šéfy kanceláře, dva ministry zahraničí, dva ministry obrany a čtyři poradce pro národní bezpečnost.

Kdysi v jeho vládě dominovala trojka generálů: Kelly coby šéf prezidentské kanceláře, Mattis coby ministr obrany a McMaster coby bezpečnostní poradce. Ani jeden z nich už v Trumpově vládě není.

McMastera, jehož powerpointové prezentace Trumpa nudily, v dubnu loňského roku nahradil John Bolton se zaslouženou reputací jestřába, veterán republikánských vlád od Reagana dále a v té době bezpečnostní analytik televize Fox News. Jeho přímočarost padla Trumpovi do oka, tak se stal jeho bezpečnostním poradcem.

Principiální poradce

Bolton je principiální; vnímá svět jako velice nebezpečné místo, v němž vlastní bezpečnost zajistí jen vojenská síla: odstrašující hrozba jejího použití či přímo její použití.

Postupně však mezi ním a Trumpem narůstaly rozpory: Boltonovi vadilo, jak Trump rétoricky poklonkuje severokorejskému Kim Čong-unovi. Byl stoupencem tvrdé linie vůči Íránu, což byl i Trump a jeho ministr zahraničí Pompeo. Jenže Trump se nedávno chtěl osobně setkat s íránským prezidentem Rúháním, což se Boltonovi nelíbilo. Navíc Trump hodlal do prezidentského odpočinkového sídla Camp David pozvat na jednání vůdce afghánského Talibanu, a to těsně před 18. výročím teroristických útoků 11. září 2001. Bolton dělal vše, aby k tomu nedošlo.

Nakonec sešlo ze setkání Trumpa s Talibanem (který těsně předtím provedl bombový útok v Kábulu) i ze setkání Trumpa s Rúháním (kvůli íránským útokům na západní tankery). Bolton byl však jeden z mála lidí v Trumpově okolí – možná jediný –, kteří mu otevřeně a hlasitě oponovali a netajili se tím před médii. Z Bílého domu odešel 10. září.

Následně Írán drony a raketami podnikl útok na saúdskoarabská ropná zařízení; vyhodnotil to zřejmě tak, že stoupenec nejtvrdší linie americkou vládu opustil, a proto si může dovolit víc než předtím.

Mnozí se obávali, že po Boltonově odchodu Trump propadne snu být velký „mírotvorce“; bude chtít se Severní Koreou, Íránem i Talibanem vyjednat dohody za každou cenu, které označí za své velké vítězství – i když budou pro Ameriku a její spojence nevýhodné; což by se za Boltona nestalo.

Schopný a zkušený muž

Jenže člověk, kterého si Trump vybral za nového bezpečnostního poradce, Robert O’Brien, je zkušený a schopný; některými považován za mírnější formu Boltona.

Za George W. Bushe byl americkým zástupcem na Valném shromáždění OSN, v roce 2012 radil republikánskému prezidentskému kandidátovi Mittu Romneymu, v primárkách 2016 dalším dvěma republikánským kandidátům jiným než Trump, ale Trump ho v květnu 2018 učinil svým speciálním velvyslancem pro záležitosti rukojmích, jehož úkolem je v klidu a tichosti vyjednávat propuštění amerických rukojmích v zahraničí. Více si ho oblíbil letos v létě, když ve Švédsku zajistil propuštění černošského rapera, jenž si říká A$AP Rocky a který byl ve Švédsku zadržen za výtržnosti a násilnosti. Trump se totiž snaží víc než kterýkoli jiný republikánský prezident od dob Eisenhowera v 50. letech 20. století na svou stranu přetáhnout od demokratů co nejvíc černošských voličů. O’Brienovi neuškodilo, že Trumpovi veřejně polichotil: označil ho za toho vůbec nejlepšího vyjednavače, pokud jde o propuštění amerických rukojmích, aniž by USA musely platit jakékoli výkupné…

Jinak je stoupencem tradiční republikánské zahraniční a bezpečnostní politiky. V roce 2016 vydal knihu Zatímco Amerika spala, která je ostrou kritikou Obamovy zahraniční politiky a parafrází na knihu Zatímco Anglie spala z roku 1940, v níž mladičký John F. Kennedy kritizoval britskou politiku appeasementu v době Mnichova v roce 1938; za americký Mnichov v ní označil Obamovu dohodu s Íránem v roce 2015.

Jeden recenzent shrnul názory O’Briena takto: „... mír lze zajistit jen prostřednictvím síly; Amerika je silnější, když je partnerem svých spojenců a jejich spolehlivým přítelem; velikost Ameriky spočívá v lidech, kteří respektují tradici a vládu zákona; a ano, ve světě jsou ti dobří a ti špatní.“

Opatrnější nástupce

Bolton by to řekl stejně, ale na rozdíl od něho diplomatičtější O’Brien do tak otevřených sporů s Trumpem zřejmě nepůjde.

Každopádně nyní, když Trump má čerstvého ministra obrany i čerstvého bezpečnostního poradce, z celého jeho zahraničně-bezpečnostního týmu má na něj největší vliv ministr zahraničí, politicky zkušený Mike Pompeo.

A jak dlouho ve funkci vydrží O’Brien? Člověk je v pokušení citovat klasika: „Dávám mu rok, maximálně...“´

LN, 25.9.2019

Autor je ředitel Občanského institutu

Dalibor Matušinský
18. 7. 2024

Příčin je, jak to už tak bývá, několik. První ránu dal tištěným médiím internet a tu už před...

Stanislav Křeček
18. 7. 2024

Jako nečlenský stát OSN uznala Palestinu více než stovka států . Jako stát bez státní suverenity,...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

jaz Jan Ziegler
18. 7. 2024

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d´Esté a jeho ženy Marie...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

ČTK, Lidovky.cz
18. 7. 2024

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli...

Zbyněk Petráček
18. 7. 2024

Střídá se na špičce EU skutečně moc? To je zatrolená, ba provokativní otázka. V roli šéfa Evropské...

Dominik Stein
18. 7. 2024

Pokračující humanitární pomoc, další výcvik vojáků nebo obnova zničené země. Česko v Londýně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz