15.6.2021 | Svátek má Vít


USA: O šamanovi v Kapitolu...

11.1.2021

... a úzkých hrdlech virtuální politiky

Politická nuda zase jednou pominula.

Milí čtenáři, jestliže v minulém příspěvku jsem psal, že na politické scéně se moc neděje, od té doby se stalo mnohé. Vtrhnutí demonstrantů na půdu Kapitolu řeší celý svět.

Měl jsem k tomuto tématu rozmyšlen dost dlouhý komentář založený na slavném výroku

C’est pire qu’un crime, c’est une faute. – To bylo horší než zločin, to byla chyba.
viz dále, kdo to vlastně řekl

Jenže pak otevřu Neviditelného psa a vidím, že téhož úkolu se zhostil Ondřej Neff natolik dobře, že mohu dodat jen několik odstavců. Nemá smysl znovu vynalézat kolo, že?

Tak tedy jen pár slov navíc.

*****************************

choose_your_fighter

Čistě technicky se neví, jestli autorem výše zmíněného citátu je diplomat Talleyrand nebo šéf tajné policie Fouché. Sedělo by to k oběma. Podstata je ale ta samá: vladař s velkým egem udělal věc, která z hlediska jeho dlouhodobých zájmů nedávala žádný smysl. Naprosto kontraproduktivní.

Tyhle scény se stanou součástí temného folklóru USA na další generace a kdykoliv někde nějaká lůza zapálí policejní stanici nebo vyrabuje obchodní centrum, pozdvihne se na levicové straně spektra zástup obhájců a bude křičet “ale vy to taky děláte!” Ještě někdy v roce 2080 se s tím bude šermovat, právě proto, že to nebyla běžná událost. (Nikdo si z hlavy nezapamatuje všechny ty stovky příležitostí, kdy něco zapálila Antifa.) No, hlavně že se “šaman”, nezaměstnaný herec Jake Angeli, měl možnost předvést. Pokud je ochoten přijmout české spirituální jméno, navrhoval bych Dutoň.

Leč toto není primárně problém šamana-Dutoně, ale odcházejícího prezidenta, který ty lidi umně popichoval. Dát protivníkovi do ruky tak skvělou zbraň je stupidita nejvyššího kalibru a zatím není ani jasné, jak si s tím republikánská strana poradí. Rozhodně se z takového konce mandátu bude těžce vzpamatovávat.

Událost také posloužila jako skvělá záminka k dalšímu mazání na sociálních sítích a k tomu, aby velké firmy “skříply” konkurenční platformu Parler, na kterou se v posledních dnech navalilo obrovské množství utečenců z jiných sociálních sítí. “Založ si vlastní platformu” se začíná měnit v “založ si vlastní platformu a vlastní fabriku na smartphony a vlastní operační systém” a v budoucnu to klidně může pokračovat k rozšířením typu “a taky vlastní platební systém a vlastní internet”.

Jsem upřímně zvědav, i když ne v tom kladném slova smyslu, kde tento závod skončí a zda nakonec budou opravdu existovat zcela paralelní systémy, na jedné straně ten korporátně naleštěný a selektivně korektní, na druhé straně divoký digitální samizdat, kam řada lidí “poleze” jedině potají a kde nezanedbatelné procento diskutujících budou opravdoví šílenci, hlásající židovsko-zednářsko-pedofilní spiknutí za každým rohem. A jejichž výšplechty výborně poslouží k diskreditaci celé opozice.

Je to docela dystopická perspektiva; upřímně mi stačil Covid a jeho efekty na úroveň veřejné debaty. Na jedné straně političtí idioti, kteří jsou schopni nařídit balení kafe do sáčku, na druhé straně neúnavní fanatici hlásající linii “Soros a Gates se chystají očipovat a sterilizovat podělané ovce v rouškách, béééé”. Denně dostanu aspoň jeden e-mail tohoto ražení a už mi lezou krkem. Neberu jim to, ale lezou mi krkem.

Malá jiskřička naděje: koordinovaný zásah vůči Parleru vzbudil v určité části populace znepokojení z toho, jak velkou moc dnes digitální obři mají a jak snadno mohou znemožnit růst případné konkurence. Jsou to čím dál viditelnější “úzká hrdla” internetové politiky.

Dokonce i v New York Times jako by měli pochybnosti o tom, jestli taková autokracie bude vždycky benevolentní, a rozhodnutí smazat Trumpův účet kritizoval na Twitteru i ruský opozičník Navalnyj.

navalny_1
navalny_2

Na Navalného určitá část západní politické vrstvy dbá; budou mu naslouchat i teď, nebo mu vysvětlí, jak strašně se v tomto případě zmýlil?

Diskusní fórum ke článku najdete zde.

*****************************

Hudební epilog
Jedna z nejlepších Mišíkových. Taky míval tak trochu problém s deplatformingem.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 3
Už potřetí budeme s Marianem Kechlibarem zkoumat zákoutí historie, která unikají pozornosti. Neskrývají se v nich velké dějinné události, spíš tam nalezneme zůstatky lidských příběhů. Jsou to stopy lidí, kteří prošli světem v dobách dávných anebo docela blízkých. Jeden příběh za druhým je fascinujícím dílkem skládačky v obraze světa, ve kterém žijeme v blahoslavené nevědomosti.
Knihu si můžete objednat na této adrese.

zapomenuté příběhy 3

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autoraAdvantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.