27.9.2021 | Svátek má Jonáš


USA: Kdo je skutečný Barack Obama

24.8.2020

Je zvykem slušného a logického písemnictví sdělit to nejpodstatnější, tedy vlastní důvod vedoucí k sepsání úvahy a její výsledek na konci. Moje provinění proti této zvyklosti je odpověď na otázku na samém začátku, nikoli na konci textu.

Žiju přes padesát let v sousedství USA, nejsem politolog ani novinář, ale normálně zvídavý člověk snažící se být informován o světovém dění. Po tomto úvodu odpověď. Barack Obama, čtyřicátý čtvrtý prezident Spojených států amerických, je nejhorší, nejbezcharakternější prezident z těch, které pamatuji (a je jich patnáct, počínaje Harry Trumanem). Bezostyšný padouch, hrobník americké demokracie, který svou zemi zostudil proslovy v arabském světě. Je to první prezident, který porušil etickou zásadu nekritizovat svého předchůdce. Tento prezident v den inaugurace 20. ledna 2017 gratuloval svému následovníkovi Donaldu Trumpovi, ruky podáním mu dal slib plné podpory v jeho práci, práci ku blahu a prospěchu všech Američanů. Dnes, v projevu na demokratickém shromáždění, ve své řeči učinil ten svůj slib jidášským a naplival i do tváře každému posluchači, kterému nejsou pronesené lži a zostouzení z těch minulých tří let neznámé. Pokud by se k poslechu namanul člověk nevědoucí, o kom je řeč, učinil by si o Trumpovi obrázek velikého padoucha.

Barack Obama označil svého předchůdce za naprosto zklamavšího naděje, které v něj v onom lednu on, končící prezident, vkládal. On, který zatížil zemi v době své vlády největším dluhem ze všech svých předchůdců, až do 19,9 trilionů dolarů (trillion je milion milionů). Není tajemstvím co Trump dokázal za necelé 4 roky v úřadě, a to za stálého pronásledování demokraty, vyšetřování, provinění neprokázaná, stejně jako jeho impeachment; a za této situace došlo k rekordně nízké nezaměstnanosti a vysoké zaměstnanosti všech vrstev obyvatelstva, snížení daní... Ale toto vše a řada dalších dobrých výkonů je patrně již známo každému, kdo dění v USA sleduje, byť v minimální míře. Obama prohlásil Trumpa za nelidu nemajícího vztah ke své zemi, za státníka nerespektujícího, naopak škodícího demokracii. Vandalizování mnoha měst demonstranty označil stejně jako demokratičtí starostové a guvernéři za pokojnou demonstraci a použití policie k potlačení trvajících devastací označil za prezidentův útok na pokojné protestanty, kterým se jen nelíbí, co vláda dělá, takže působil jako slepec nebo ignorant, pan bývalý president. Na pořad ovšem přišel i koronavirus a Trumpovy údajně chybné kroky v řešení pandemie. Podlostí prosáklý projev ex-prezidenta, který osm let zastával nejvyšší úřad světové velmoci, země, která tolik učinila pro Evropu a dále v případě potřeby dělá, když dojde k přírodním katastrofám mimo území USA. Bezostyšnost toho člověka je ohromná, alespoň tedy pro mě.

Ani slovo o tom, jaký mají program Joe Biden a Kamala Harrisová, krom velikého chuchvalce líbivých frází, ti dva, muž a žena, postaveni Obamou na piedestal geniálních zachránců země, demokracie a práv, bez jediného slova o tom, jak na to půjdou. Jediný program: porazit Trumpa za každou cenu nikoli svým programem, ale nenávistí. Dlouhými zámlkami, doprovázenými záhadným pohledem, působil Obama jako mesiáš, jako zvěstovatel lepších časů, jen kdyby mu z úst nevycházela jedna lež za druhou. A hlavou mi stále zní ta slova slibované spolupráce z 20. ledna 2017! Nejstrašnější podoba podlého člověka obdařeného téměř nejvyšší mocí v zemi, jehož manželka ve svoji disertační práci vyslovila zcela bezostyšně vztah blízký nenávisti k bílému člověku, svému spoluobčanovi. Dobrou polovinu projevu tvořilo to zostuzování prezidenta, přibližně stejnou dobu skvělé charakteristiky Bidena a Harrisové, na konkrétní program demokratické strany a jejích kandidátů, důvod, proč by v listopadu měli vyhrát, se nějak nedostalo, marně jsem napínal sluch a pozornost.

Svým projevem, ač takhle to jistě nemyslel, na nejvyšší míru povýšil a dal požehnání všemu ostudnému co probíhalo v minulých třech letech. Aktivitě, jejímž nejfrekventovanějším slovem bylo mendacity (prolhanost), která nakonec vyšla najevo, neboť celé ty více než tři roky byla jedna velká, ale nebezpečná ostuda, z níž si demokraté ušili nejen kabát, ale vyrobili i brnění. Nestoudnost (jinak to klasifikovat nemohu) bývalého presidenta dominovala celému projevu a tu jsem nemohl opomenout. Došlo i na rasismus, jenž je vlastně stále hnací, ač umělou silou demonstrantů. Pokud skutečně existoval v takové míře, jak trvdí hnutí BLM, pak se to dělo i za osmiletého působení trojice Obama, Biden, Clintonová! Naslouchat projevu některý ze zakládajících otců americké demokracie, musel by mít blízko k mozkové příhodě.

Zde měla být odpověď na otázku v názvu úvahy; už jsem sdělil, ale opakuji to znovu (ovšem jako svůj názor): Pokud bylo mezi americkými prezidenty několik bezcharakterních, ocitli se v Obamově stínu. V stínu prezidenta špatného, pro Spojené státy velmi nebezpečného, základní etiky neznalého.

Vancouver, 19. srpna 2020Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.