10.4.2021 | Svátek má Darja


USA: Kdo je skutečný Barack Obama

24.8.2020

Je zvykem slušného a logického písemnictví sdělit to nejpodstatnější, tedy vlastní důvod vedoucí k sepsání úvahy a její výsledek na konci. Moje provinění proti této zvyklosti je odpověď na otázku na samém začátku, nikoli na konci textu.

Žiju přes padesát let v sousedství USA, nejsem politolog ani novinář, ale normálně zvídavý člověk snažící se být informován o světovém dění. Po tomto úvodu odpověď. Barack Obama, čtyřicátý čtvrtý prezident Spojených států amerických, je nejhorší, nejbezcharakternější prezident z těch, které pamatuji (a je jich patnáct, počínaje Harry Trumanem). Bezostyšný padouch, hrobník americké demokracie, který svou zemi zostudil proslovy v arabském světě. Je to první prezident, který porušil etickou zásadu nekritizovat svého předchůdce. Tento prezident v den inaugurace 20. ledna 2017 gratuloval svému následovníkovi Donaldu Trumpovi, ruky podáním mu dal slib plné podpory v jeho práci, práci ku blahu a prospěchu všech Američanů. Dnes, v projevu na demokratickém shromáždění, ve své řeči učinil ten svůj slib jidášským a naplival i do tváře každému posluchači, kterému nejsou pronesené lži a zostouzení z těch minulých tří let neznámé. Pokud by se k poslechu namanul člověk nevědoucí, o kom je řeč, učinil by si o Trumpovi obrázek velikého padoucha.

Barack Obama označil svého předchůdce za naprosto zklamavšího naděje, které v něj v onom lednu on, končící prezident, vkládal. On, který zatížil zemi v době své vlády největším dluhem ze všech svých předchůdců, až do 19,9 trilionů dolarů (trillion je milion milionů). Není tajemstvím co Trump dokázal za necelé 4 roky v úřadě, a to za stálého pronásledování demokraty, vyšetřování, provinění neprokázaná, stejně jako jeho impeachment; a za této situace došlo k rekordně nízké nezaměstnanosti a vysoké zaměstnanosti všech vrstev obyvatelstva, snížení daní... Ale toto vše a řada dalších dobrých výkonů je patrně již známo každému, kdo dění v USA sleduje, byť v minimální míře. Obama prohlásil Trumpa za nelidu nemajícího vztah ke své zemi, za státníka nerespektujícího, naopak škodícího demokracii. Vandalizování mnoha měst demonstranty označil stejně jako demokratičtí starostové a guvernéři za pokojnou demonstraci a použití policie k potlačení trvajících devastací označil za prezidentův útok na pokojné protestanty, kterým se jen nelíbí, co vláda dělá, takže působil jako slepec nebo ignorant, pan bývalý president. Na pořad ovšem přišel i koronavirus a Trumpovy údajně chybné kroky v řešení pandemie. Podlostí prosáklý projev ex-prezidenta, který osm let zastával nejvyšší úřad světové velmoci, země, která tolik učinila pro Evropu a dále v případě potřeby dělá, když dojde k přírodním katastrofám mimo území USA. Bezostyšnost toho člověka je ohromná, alespoň tedy pro mě.

Ani slovo o tom, jaký mají program Joe Biden a Kamala Harrisová, krom velikého chuchvalce líbivých frází, ti dva, muž a žena, postaveni Obamou na piedestal geniálních zachránců země, demokracie a práv, bez jediného slova o tom, jak na to půjdou. Jediný program: porazit Trumpa za každou cenu nikoli svým programem, ale nenávistí. Dlouhými zámlkami, doprovázenými záhadným pohledem, působil Obama jako mesiáš, jako zvěstovatel lepších časů, jen kdyby mu z úst nevycházela jedna lež za druhou. A hlavou mi stále zní ta slova slibované spolupráce z 20. ledna 2017! Nejstrašnější podoba podlého člověka obdařeného téměř nejvyšší mocí v zemi, jehož manželka ve svoji disertační práci vyslovila zcela bezostyšně vztah blízký nenávisti k bílému člověku, svému spoluobčanovi. Dobrou polovinu projevu tvořilo to zostuzování prezidenta, přibližně stejnou dobu skvělé charakteristiky Bidena a Harrisové, na konkrétní program demokratické strany a jejích kandidátů, důvod, proč by v listopadu měli vyhrát, se nějak nedostalo, marně jsem napínal sluch a pozornost.

Svým projevem, ač takhle to jistě nemyslel, na nejvyšší míru povýšil a dal požehnání všemu ostudnému co probíhalo v minulých třech letech. Aktivitě, jejímž nejfrekventovanějším slovem bylo mendacity (prolhanost), která nakonec vyšla najevo, neboť celé ty více než tři roky byla jedna velká, ale nebezpečná ostuda, z níž si demokraté ušili nejen kabát, ale vyrobili i brnění. Nestoudnost (jinak to klasifikovat nemohu) bývalého presidenta dominovala celému projevu a tu jsem nemohl opomenout. Došlo i na rasismus, jenž je vlastně stále hnací, ač umělou silou demonstrantů. Pokud skutečně existoval v takové míře, jak trvdí hnutí BLM, pak se to dělo i za osmiletého působení trojice Obama, Biden, Clintonová! Naslouchat projevu některý ze zakládajících otců americké demokracie, musel by mít blízko k mozkové příhodě.

Zde měla být odpověď na otázku v názvu úvahy; už jsem sdělil, ale opakuji to znovu (ovšem jako svůj názor): Pokud bylo mezi americkými prezidenty několik bezcharakterních, ocitli se v Obamově stínu. V stínu prezidenta špatného, pro Spojené státy velmi nebezpečného, základní etiky neznalého.

Vancouver, 19. srpna 2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.