26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Hlavobol pro Clintonovou

9.9.2016

Ve volební prezidentské kampani Clintonová snad stále ještě vede nad svým soupeřem Donaldem Trumpem, ale to vedení se s každým průzkumem ztenčuje.

Neuplyne dne, kdy by bývalá ministryně zahraničí nemusela odrážet těžká podezření v souvislosti s činností charitativního fondu patřícího její rodině. Proud negativních publikací o Clintonové dosáhl měřítka tiskové štvanice a konce nevidět.

I deník New York Times, který je jinak jejím oddaným spojencem mezi sdělovacími prostředky, nedávno otiskl článek, v němž dokazuje, že Nadace manželů Clintonových ráda přijímala mnohamilionové dary i od vlád hrubě pošlapávajících lidská práva.

Navíc v době svého působení coby ministryně Clintonová aktivně úkolovala zaměstnance rezortu také agendou své soukromé nadace, nejenom tím, co bylo v popisu jejich práce.

Jedním z největších sponzorů nadace byla zejména americká uranová společnost Uranium One, kterou však již tři roky vlastní ruská státní korporace Rosatom, která tímto dosáhla kontroly nad celou pětinou americké uranové těžby. Z rozkazu tehdejší ministryně informace o peněžních darech byla přísně utajována.

Agentura AP zase vypátrala, že mezi obzvlášť velkorysými přispěvateli soukromého fondu byl zeť bývalého prezidenta Ukrajiny Leonida Kučmy miliardář Viktor Pinčuk. Ten věnoval Clintonovým celé své kapesné – přes 13 milionů dolarů.

Všem k smíchu

V rozhovoru s televizní moderátorkou Mikou Brzezinski se Clintonová hájila tím, že dělá-li nadace samé dobré skutky, pak to je v naprostém souladu se zahraničněpolitickou linií amerického státu a původ peněz nehraje důležitou rolu.

Nicméně vedení Fondu pro strýčka Příhodu oznámilo, že bude-li Hillary zvolena prezidentkou, přijímání darů ze zahraničních zdrojů bude pozastaveno. Toto prohlášení ještě více rozzlobilo americký tisk.

Známý moderátor CNN Anderson Cooper se podivil, proč by prezident nemohl dostávat dobročinné dary od cizích mocností, zatímco ministr zahraničí údajně může?

Volební štáb Clintonové odpověděl, že vyjádření Fondu bylo vytrženo z kontextu a kandidátka Demokratické strany se v minulosti nesetkávala jen s velkorysými donátory své nadace, ale také s tak zasloužilými veřejnými činiteli, jako byli Eli Wiesel, Melinda Gates nebo nobelista Muhammad Yunus.

Když dotěrné dotazy novinářů nepolevovaly, prezidentská kandidátka se rozhodla, že je bude jednoduše ignorovat. Po setkání s voliči ve městě Reno ve státě Nevada obklopily Clintonovou davy novinářů, ale ta odmítla odpovídat na jakékoli otázky.

Místo toho nařídila přinést tác výrobků místní cukrárny a podle amerického tisku nabídla novinářům ochutnávku: „Vy z médií jste tak skvělí a pracovití profesionálové, že každý z vás si zaslouží bonbónek. Jen si berte, budou vám chutnat.“

Šot s tímto výjevem se stal okamžitě hitem internetu a cukrárna nadšená nečekanou reklamou sdělila, že prezidentské kandidátce zvlášť chutnaly pralinky s karamelovou náplní posypané mořskou solí.

Nejhorší, co se může kandidátovi přihodit je, když začíná být všem k smíchu. V rozhovoru se CNN historik Douglas Brinkley srovnává Clintonovou s Nixonem a tvrdí, že i kdyby zvítězila, odhalení ji budou pronásledovat, tak jak Nixona pronásledovala aféra Watergate, než skončily impeachmentem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus