Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Europeizace Ameriky

diskuse (19)

Spojené státy americké ztrácejí svou výjimečnost v rámci Západu

Primárky (prakticky) skončily a Ameriku čeká šest měsíců kampaně před volbami v listopadu. Při zahlcení denními či týdenními peripetiemi, obraty, skandály a „spiny“ Trumpa i Clintonové bychom však neměli pominout jeden fenomén dlouhodobý, zásadní.

Amerika se politicky europeizuje. Výsledkem primárek je europeizace obou hlavních stran. To je jejich nejzávažnější a přitom nejméně reflektovaný důsledek. Amerika ztrácí svou výjimečnost v rámci Západu, výjimečnost vůči „EU-Kanadě“.

Co tím míním? Demokratická strana se stala sociálnědemokratickou stranou evropského typu. Poslední americký prezident, demokrat, ale nikoli sociální demokrat byl Bill Clinton. První americký sociálnědemokratický prezident je Barack Obama, který dostal pod státní kontrolu 17 procent ekonomiky (tolik dávají Američané na zdravotní péči, již on státem ovládl). Pro levé křídlo Demokratické strany je to málo, proto tak silná podpora otevřeného socialisty Bernieho Sanderse v primárkách. Hillary nominaci sice získá, ale aby usmířila jeho stoupence, bude se muset posunout doleva více, než by sama chtěla. Důsledkem Obamy a primárek 2016 je plná socializace Demokratické strany. Je neodlišitelná od evropských socialistů.

A nominací Trumpa se europeizuje i Republikánská strana. Na prezidentské úrovni přestává být stranou konzervativní a stává se nacionalisticko-populistickou.

Konzervativci nařčeni z fašismu

Vysvětlím. Za poslední půlstoletí západní levice postupuje vpřed a pravice před ní v posledku vždy kapituluje – v Evropě. Je to „Vichy pravice“ (evropští lidovci, liberálové). Za tu dobu se v Americe proti nejen levici, ale i tamní „Vichy pravici“ zformovalo hnutí, které dostalo název „konzervativní“ a které vedli politici jako Barry Goldwater a Ronald Reagan (v Británii Margaret Thatcherová). V ekonomice a domácí politice prosazovalo nízké daně a malý stát, v kultuře a morálce židovsko-křesťanské hodnoty av politice zahraničněbezpečnostní vojenskou sílu a neporazitelnou obranu. Levice s těmito postoji nesouhlasí, což je o. k., ale navíc je i nenávidí a démonizuje (není konzervativce, který by levicí nebyl nařčen z fašismu).

Přitom všechny tři postoje jsou univerzalistické a idealistické: nízké daně a malý stát nikoli z nenávisti vůči chudým, ale z lásky ke svobodě volby lidí. Kritika potratů nikoli z bigotní nenávisti k ženám, ale proto, že jsou-li nenarozené děti lidmi, pak hnutí pro život je tím nejušlechtilejším lidskoprávním zápasem doby. A zajisté mírumilovní humanisté si musejí ošklivit militarismus, jenž například před sto lety vedl k první světové válce, leč celou perspektivu změnila tři jména: Hitler, Stalin, Churchill. Ve světě Hitlera a Stalina potřebujete Churchilla; ve světě, v němž žijeme, je vojenská síla svobodných zemí politickou volbou, ale i morální povinností, mají-li společnosti politické svobody a lidských práv přežít a nezmizet z povrchu země.

V Evropě kromě „Vichy pravice“ kolaborující s levicí (tzv. pravý střed) existuje i to, čemu se říká „extrémní pravice“, jež je nacionalistická až xenofobní. Vůdčím příkladem je francouzská Národní fronta (FN). Trump je transplantátem této „alternativní pravice“ do USA. Opouští idealistický univerzalismus reaganovského konzervatismu a nastoluje partikularismus etnonacionalismu. Stejně jako FN říká: V ekonomice méně státu? Ne; levice chce socialismus a privilegia pro chudé, barevné a sexuální menšiny, my chceme socialismus a privilegia pro bílou střední třídu. Posvátnost lidského života? Ne, ať jen barevné a tmavé ženy na potrat jdou. A zahraniční politika? Mišmaš; na jedné straně izolacionismus, na straně druhé slib rychlého zničení islamistů; na straně jedné obdiv k Putinovi, na té druhé „nápad“ rozstřílet ruské stíhačky přelétávající nad americkými křižníky...

Obavy z demagogie

„Sofistikovaní“ Evropané, kteří si ošklivili americkou výjimečnost (danou americkým konzervatismem), se mohou z europeizace Demokratické strany radovat. Ale otázkou je, zda se budou a mají radovat i z europeizace Republikánské strany v podobě Trumpa. Já za sebe říkám, že představa USA coby politické „Makrobelgie“ mě žádným nadšením nenaplňuje.

Obama, Sanders, Clintonová, Trump, to vše jsou příznaky europeizace Ameriky. Její otcové zakladatelé si ošklivili dvě formy vlády: absolutistickou monarchii a přímou demokracii. Proto ustavili republiku s ústavním omezením moci a s demokracií nepřímou. Měli obavy z demagogických „tribunů lidu“ typu Trumpa.

Pokud si ošklivíte Trumpa a vše, co znamená, Americe nyní nepomůžete. Můžete ale pomoci sobě. Prvním krokem by měla být změna škodlivé a hloupě zavedené přímé volby prezidenta zpět na nepřímou. Druhým zvýšení výdajů na obranu země a spojenců.

LN, 9.5.2016

Autor je ředitel Občanského institutu

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz