9.8.2022 | Svátek má Roman


USA: Amerika hodnotí Obamovu politiku

21.3.2016

Nedávno americký prezident Obama poskytl obšírný rozhovor časopisu Atlantic, v němž hodnotí výsledky svých dvou funkčních období a vyjadřuje se ke světovým otázkám poněkud upřímněji než obvykle.

Veřejnost zaujala jeho charakteristika ruského protějšku Vladimíra Putina. Sociální sítě zaplnily spory o tom, jak by se mělo správně přeložit Obamovo hodnocení Putina: „He is not completely stupid.“

Rozptyl možných překladů je vskutku široký: od „Putin je mimořádně inteligentní“, jak to nabízí deník Izvestija, až po „Putin není až takový blbec“, jak překládá Obamovu větu známý opozičník Alexej Navalnyj.

Důležitější ovšem jsou pasáže, v nichž prezident vysvětluje, proč ani v příštích měsících nehodlá zasahovat proti Rusku na východě Ukrajiny, nebo v Sýrii. Vychází totiž z toho, že americká nečinnost je nejlepší strategií, neboť agresivní Putinův režim si sám vykope jámu, do které spadne.

U bývalého pomocníka amerického ministra zahraničí a nyní spolupracovníka Institutu McCaina Davida Cramera tento postoj vyvolává obavy a nesouhlas. Oznamuje podle něho Putinovi, Číňanům a Íráncům, že Spojené státy nehodlají bránit své partnery, a ospravedlňuje tím svou nečinnost.

Taková prohlášení mohou mít demoralizující účinek na obyvatele Ukrajiny, Gruzie, Moldavska nebo na americké spojence v Asii. Jako by dával všem partnerům najevo, že s americkou pomocí počítat nemohou a musí jednat jen na vlastní pěst.

Známý americký novinář a odborník na Rusko David Sutter se domnívá, že Obama svým prohlášením dává Kremlu zelenou k mnohem rozhodnějším činům s tím, že v příštích deseti měsících se nemusí obávat žádné americké odvety.

„Nelze nedospět k závěru, že Obama naprosto nechápe skutečnou motivaci jednání ruské moci, která spočívá ve snahách za každou cenu potlačit ukrajinskou demokratickou revoluci ohrožující Putinův režim. I kdyby Putina očekávalo nevyhnutelné fiasko, jak tvrdí Obama, nebude to zásluha americké politiky, Ukrajinci za to ovšem zaplatí nepředstavitelnou cenu.

Na východě Ukrajiny již zahynulo na osm tisíc lidí. Kolik životů bude ještě obětováno? A jakou cenu zaplatí Syřané za krach kremelské politiky v Sýrii? Strategie nicnedělání v očekávání Putinova debaklu znamená těžké břemeno také pro Západ jako celek. Miliony uprchlíků z Blízkého východu do Evropy jsou přímým důsledkem této nečinnosti,“ tak komentuje publicista David Sutter velké interview, které poskytl Barack Obama časopisu Atlantic.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!