20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


UKRAJINA: Opotřebovávací válka

10.5.2024

Jak jsme si už uvedli, Ukrajina může vyhrát, pokud jí vydrží odvaha a pokud ji Západ bude dostatečně podporovat. Obojí dostává trhliny; dnes bych rád pohovořil o některých aspektech opotřebovávací války.

Když se řekne opotřebovávací válka, hned vás napadne První světová válka, zákopy západní fronty. Ačkoliv nemám vždy rád historické paralely (protože jsou jen podobné, nikdy stejné, a je chybou je zaměňovat), v tomto případě nám poskytne dobrý úvod. Vojenská historie je mým oblíbeným tématem a údajná neschopnost velitelů první světové války je jedním z těch, které i mnozí historikové chápou zcela špatně. Totiž, dovolím si začít jedním postulátem – První světová válka na západní frontě byla opotřebovávací a jinak se ani vést a vyhrát nedala. Kdyby se velitelé na uši postavili, tak šla vyhrát jen vytrváním, vysláním více mužů a vyrobením více munice a techniky.

Spousta lidí si vzpomene na seriál Černá zmije a bude argumentovat obdobně tak, že vojáci útočili zbytečně proti kulometům a umírali po desetitisících, aby nezískali skoro žádné území, ale není to pravda. Ne, že by se to nestávalo, ale je to naprosté nepochopení taktiky té války a jejích možností. Mohl bych o tom vyprávět celé hodiny a dělám to rád, ale zde nemohu, tak to zjednoduším. Za WWI nebyla jen jedna linie obrany (řekněme zákopů), ale několik. A za touto například trojitou linií byla další. Nejvíce bojových ztrát působilo dělostřelectvo, a pointa každého útoku byla tato – soustředit na jednom místě tak obrovské množství dělostřelecké palby (pokud možno bez varování), že to protivníka natolik otřese a vyřadí, že obsadíte jeho zákopy. A ono to fungovalo! Když se pak strany naučily střílet přesně už z první, tak třeba Němci mívali v útoku nižší ztráty, než obránce. Opakuji – nešli tupě proti francouzským kulometům, ale ničili jejich zákopy prudkou dělostřeleckou palbou, narušili jim obranu údernými jednotkami a poté pod clonou baráže obsazovali zákopy. Britové se naučili používat například spolupráci pěchoty s tanky a letadly. Jenže pak se stal obrovský zádrhel. Technika WWI jim neumožnila tuto výhodu využít. Tak jste obsadili nepřátelské zákopy, jste unavení, bez munice. Bylo by fajn, kdyby do průlomu někdo vnikl a vydal se vrazit nepříteli nůž do zad, a ten někdo – byla kavalerie. Tanky byly příliš nespolehlivé a pomalé, aby to dokázaly. Najednou držíte poničený zákop, zásoby k vám musí dostat přes zcela rozbitou zemi nikoho, nemáte vysílačku, musíte si položit telefonní vedení, ale protivník už připravuje dobře zásobený protiútok. I kdyby vaše kavalerie pronikla do týlu, dostane se leda tak k další linii obrany. A nikam daleko se nedostane, protože útok závodí s obranou, kdo přisune do napadeného místa víc všeho – víc vojáků, víc munice, víc zásob. A vaše kavalerie s rychlostí koně závodí proti vlaku; závodí proti vlaku obránce, který dnem i nocí přiváží tisíce tun všeho do místa, kam nepřítel tlačí. To ve velké stručnosti je závod, který se s technologií WWI nedal vyhrát. Na začátku WWI zkoušeli velitelé různé zastaralé taktiky, což nikam nevedlo, pak zkusili opotřebovávací válku, to však nebylo rozhodné ani populární. Pak zkoušeli nové technologie (plyn, tanky, letectvo, speciální oddíly, kombinované operace), aby nakonec zjistili, že to stejně rozhodne opotřebování protivníka. Takže opakuji, co jsem řekl – s technologií WWI se nedalo nic jiného v zásadě dělat. Ani Rommel nebo Patton by nesvedli nic (oba v té válce bojovali, mimochodem).

Ukazuje se, že tahle válka je z mnoha důvodů podobná. Progresivní letectvo nehraje prim, protože obě strany mají dost protileteckých zbraní (Ukrajina jin už ale dost nemá a ruské letectvo začíná působit velké problémy; ukrajinská protiletecká obrana se různými raketami a drony opotřebovala rychleji, než ruské letectvo). Jednou z hlavních zbraní je dělostřelectvo a rakety, a i zde tahá Ukrajina za kratší konec. Je tedy zřejmé, že v opotřebovávací válce hraje důležitou roli zásobování, zejména municí. Je nutno připomenout, že Ukrajina si může sama za to, že si nepřipravila dostatečné zásoby munice, ale to nebere žádnou zodpovědnost z beder Západu. Západ totiž za prvé strašně zlenivěl a v domnění, že mu nic hrozit nebude (a pokud ano, Američani nás zachrání), v zásadě rozpustil své zásoby a svou výrobní kapacitu. A místo aby okamžitě po vypuknutí války najel na násobek stávající výroby (peníze a technologie na to máme), tak nedělal dlouho nic a nyní se pomalu rozhoupává. To je chyba z těchto důvodů:

1) Pokud Ukrajina prohraje na nedostatku pomoci ze Západu, ztratíme věrohodnost a morální kredit jako spojenci. Když už Západ Ukrajině jednou řekl, že jí v obraně pomůže, a po statisících mrtvých na obou stranách řekne, že si to rozmyslel, tak už mu nikdo neuvěří.

2) Vítězství Ruska v opotřebovávací válce shodí i vojenský kredit Západu. Jestli Západ nedokáže uzbrojit Rusko, tak máme obrovský problém; pokud bude Putin chtít, ukousne si další sousto – pobaltské země, Moldavsko, Arménii, vyberte si.

3) Naroste hřebínek i jiným odpůrcům Západu. Predátoři vycítí slabost.

S tím souvisí i ukrajinská mobilizace. Průměrný věk vojáků na frontě je přes 40 let a nová mobilizace není přijímána s nadšením. Mnoho Ukrajinců prchá ze země a nechce narukovat. S některými důvody nic neuděláme, jako například zkostnatělé velení a korupce. Ale jedním z důvodů je, že kvůli chybějící munici a vybavení je prostě život vojáka o dost těžší (a nemusel by být). Ono je jednoduché křičet, že někteří nechtějí bojovat, a zároveň je nechat stát s puškou proti dělu. Po dvou letech války se některým možná naděje na vítězství rozplývá a my tomu dost pomáháme.

Putin přitom rychle pochopil, že je tady opotřebovávací válka (já to psal ve svém prvním článku ze dne 26.2.2022, přijít na to nebylo podle mě nic těžkého) a nejen mobilizoval (což jsem se domníval, že neudělá, z mnoha důvodů), ale najel na válečnou ekonomiku (a tedy například vyrábí víc munice, než kolik zvládne Západ dodávat). Západ to možná začíná chápat teď. Pochopte, Rusové vydrželi ukrajinskou protiofenzivu a sami začali opět útočit. Ukrajina si přitom ani nevybudovala dobrou obranu (jako to udělali loni Rusové), ani nedostala dodávky zbraní ze Západu, takže to má dost těžké. Pokud Západ bude jen slibovat a Ukrajina nebude důsledně mobilizovat a opevňovat své pozice, tak pomalu a postupně prohraje. Přitom Západ promarňuje jedinečnou možnost pomoct napadené zemi a zabránit velmocenských expanzivním záměrům Ruska, a to bez nasazení vlastních vojáků - a nečiní to. Je to morálně ostudné a strategicky hloupé. Pokud Západ začne dělat, co má, tak můj optimistický odhad je, že rok 2024 bude stále jen ve znamení ukrajinské obrany a možná tak rok 2025 ve znamení nějaké zásadnější ofenzivy. Pokud Západ nedodá protiletecké systémy, tak ruské letectvo beze strachu začne decimovat ukrajinské jednotky a jejich energetickou soustavu. Pokud západ neoddá munici, tak zkrátka Rusové vše roztlučou svými děly a donutí ukrajinské obránce se o kousek stáhnout. O stovky metrů. A pak zas, a pak zas…A postupně budou dobývat jedny zničené ruiny za druhými, dokud se něco nestane. Jak jsem psal už v prvním článku a od té doby několikrát, výsledek války je závislý na morálce Ukrajinců a dodávkách Západu.

Finální poznámka – s klidným svědomím ignorujte novinové články o tom, že někdo dobyl jednu strategicky důležitou vesnici. Vůbec na tom ze strategického hlediska nezáleží, důležitý je celkový vývoj, změny v doktríně a logistice. Kdybyste se měli obávat při každé ztracené vesnici, tak se ustresujete. Kdybyste se měli těšit, že s každou osvobozenou vesnicí se blíží konec, tak se zklamete. Pokud se nestane nějaká zásadní změna (zhroucení ukrajinské obrany, smrt Putina, vstup dalších států do války, diplomatické řešení, ke kterému zatím nebyla některá ze stran nakloněna), tedy pokud bude pokračovat opotřebovávací válka tímto způsobem, tak letos neskončí a napřesrok zřejmě taky ne. Současné navyšování pomoci Rusku poněkud vadí, tak zase straší jadernými zbraněmi, k velké radosti novinářů.

Dotaz na závěr – zajímá vás, v čem je úskalí cifer výše americké pomoci? O co jde v této válce třeba Francii? (To je moje oblíbené téma). Nebo jak by profitovala Čína z ruské porážky? Něco jiného? Co byste chtěli číst? (Neslibuji, že to napíšu v preferovaném pořadí, ale můžu se pokusit).

Převzato z Facebooku autora