19.3.2024 | Svátek má Josef


UKRAJINA: Kissinger má bohužel zase pravdu

26.5.2022

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger rozhněval ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu ukrajinské představitele.

Vyjednávání musí začít v následujících dvou měsících, jinak nastanou dramatické změny a vznikne napětí, které nebude jednoduché překonat. Ideálně by se hranice měla vrátit ke stavu před konfliktem,“ řekl Kissinger. Mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem jsou nyní pozastavená.Ukrajina by se v mírových rozhovorech měla podle Kissingera vrátit ke stavu před 24. únorem, tedy před začátkem ruské invaze. Rusko mělo tehdy pod kontrolou ukrajinský poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 a neformálně i část Doněcké a Luhanské oblasti, kde vznikly samozvané proruské republiky.„Pokračovat s válkou i za tento bod by už nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti Rusku,“ řekl v pondělí podle listu The Telegraph Kissinger. Rusko označil za nepostradatelnou část Evropy, která pomáhá vyvažovat zdejší mocenské struktury. Účastníky WEF také 98letý diplomat varoval, že ponižující porážka Ruska může vést k širší destabilizaci.

Ukrajina na tento projev vzkázala, že Rusko se musí vzdát všech okupovaných ukrajinských území včetně Krymu. Podle ukrajinských generálů nastane zvrat ve válce v létě až Ukrajina dostane další zbraně ze Západu. Do konce roku by pak ukrajinští generálové chtěli dobýt zpátky nejen Donbas, ale i Krym. Obávám se, že navzdory silným prohlášením prezidenta Volodymyra Zelenského o porážce Ruska a plánech na znovudobytí území, která dnes okupuje ruská armáda, je pozice Ukrajiny mnohem méně realistická než názory Henryho Kissingera.

Zaujala mě zpráva o tom, že ukrajinští vojáci dezertují. Tři poslanci ukrajinské strany Služebník lidu prezidenta Volodymyra Zelenského navrhli novelu zákona, podle které by mohli vojenští velitelé zastřelit bez soudu vojáka za neuposlechnutí rozkazu či za dezerci. Záměr vyvolal mezi ostatními poslanci i obyčejnými Ukrajinci bouři nevole. Předkladatelé návrh po necelých třech týdnech stáhli.

To je také jedna z tváří rusko-ukrajinského konfliktu. Ukrajinská propaganda jede na plné obrátky a tvrdí, že ruští vojáci nechtějí bojovat a hrozí jim zabití za neuposlechnutí rozkazu. Nyní Ukrajina sama přiznává, že se potýká naprosto se stejným problémem.

Mezitím ruské jednotky postupují pomalu ale jistě na Donbasu a obsadily podle médií další město. Ruské síly v úterý obsadily město Svitlodarsk v Doněcké oblasti. Ukrajinský generální štáb varoval, že ruská armáda se tak spolu se separatistickými jednotkami nejspíše připravuje k novým pokusům o obklíčení ukrajinských vojsk u Severodoněcku a Lysyčansku.

Za této situace se mi Kissingerovy názory na uzavření příměří na Ukrajině i za cenu územních ztrát Ukrajiny nezdají nijak zvláště radikální. Ukrajina žádné zázračné zbraně nedostane a nemá tolik lidských zdrojů jako Rusko a pro případný protiútok na ruské pozice jí prostě budou chybět vojáci. Rusko má v rezervistech dvojnásobnou převahu, a kromě toho zatím neprovedlo ani částečnou mobilizaci.

Ukrajina je tak obětí války bez možnosti zahájit dokonce i obnovu infrastruktury. Jakékoliv rekonstrukce by totiž byly cílem ruských raketových útoků. Navíc, Rusko finančně nezkolabuje a podle ministra zahraničí Lavrova už neuvažuje o obnově vztahů se Západem a chce se orientovat zejména na Čínu. Mimochodem, při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Japonsku provedly dva čínské a dva ruské bombardéry let k Japonsku jako demonstraci síly. Navíc, ruské síly už údajně zaútočily na izraelské letouny nad Sýrií . To samozřejmě vyvolává velké otázky o tom, zda budou izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii Ruskem tolerovány a případně za jakou cenu.

Kissinger tak i přes svůj pokročilý věk prokazuje, že mu strategické uvažování stále není cizí. Má dle mého soudu stoprocentní pravdu a je jen otázkou času, kdy si to Západ a zejména americká diplomacie uvědomí. Sázka na porážku Ruska Ukrajinou totiž nevyjde a Rusko může z války na Ukrajině vyjít naopak posíleno.