Pátek 25. dubna 2025, svátek má Marek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Volby v Rusku

Volby do Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace skončily. Jak rámcově dopadnou, bylo předem jasné: s velkou převahou vyhraje Putinovo Jednotné Rusko. Nikdo jim proto nepřipisoval zvláštní důležitost. Ukazuje se, že to byl omyl.

Voličů přišlo o něco méně než posledně, v roce 2007. To v podstatě nic neznamená, nebylo jich výrazně méně.

Podle zatím pořád jen předběžných výsledků zvítězilo Jednotné Rusko. I to se předpokládalo: jenže – oproti minulým volbám ztratila strana 87 křesel a s nimi i ústavní většinu. Hlasovala pro ní (jak se zatím zdá) slabá polovina voličů.

Všechny zbývající strany, k volbám připuštěné, naopak přibraly: druzí komunisté z 57 mandátů na 92, třetí Spravedlivé Rusko (původně jakási podpůrná strana Putinovců, která se ovšem údajně této funkci vymkla) z 38 na 64, Liberálně demokratická strana (populističtí nacionalisté slotovského ražení) z 40 na 56.

Po skončení voleb proběhla velká demonstrace proti jejich zfalšování, odhady účasti se pohybují v tisících (policie dva, organizátoři deset), což je na ruské poměry dosti nebývalé. Současně se rozjely, jak je na Rusi a v Moskvě zvykem, solidní policejní manévry.

Co z toho ze všeho plyne? Za prvé, ruské volby v současné podobě sice neodpovídají zcela evropským zvyklostem, ale přitom odrážejí politickou realitu o něco více, než by měl povrchní pozorovatel sklon věřit (například ve vztahu k volbám v SSSR je to rozdíl dosti markantní). Některá specifika (v některých volebních obvodech přesáhla volební účast 130%, v Čečensku hlasovalo přes 99%, z toho pro Jednotné Rusko víc než 99%) jistě stojí za to zaznamenat, ještě významnější však je, že se do voleb v určité míře promítá politická realita.

První otázka je, proč tomu Putin a jeho lidé na sovětský způsob nezabránili zcela radikálně, nýbrž jen o něco méně. Zřejmě nechtějí: jednak proto, že 99,9% by jim nikdo doma ani v zahraničí nevěřil, možná ale jim to aspoň trochu nepřipadá správné (to je velmi optimistický předpoklad, ale proč bychom nebyli optimisty). A jednak proto, že jim to napůl ochromená ruská veřejnost přece jen nedovolí: to je optimistický předpoklad, který bych držel, protože se dobře pamatuji, jaký šok (v dobrém slova smyslu) pro mne znamenala ruská média (některá) v době Gorbačovovy "Perestrojky". Jednoduše řečeno, Rusové nejsou zase až tak apatičtí, jak to ještě před týdnem vypadalo. Možná, že ohlášením poměrně nestydaté mocenské rošády Putin – Medvěděv přetekla míra trpělivosti.

Volby tedy v Rusku fungují jako jakýsi seismograf zaznamenávající otřesy veřejných sympatií. Zároveň je funkčnost toho seismografu utlumena: spolehlivě se daří držet vládnoucí stranu u moci. Tady je ovšem problém. Není vyloučeno, že seismograf jednou vypoví poslušnost a pan Putin to bude muset zabalit. Pak nastane problém: strany parlamentní (a o to více neparlamentní) nebudou už schopny vygenerovat nějakého věrohodného nástupce. Přesněji řečeno: nástupce, který bude na základě údajů nepřesného seismografu vybrán, bude ještě horší než ten, kdo byl na základě údajů téhož nepřesného seismografu odstraněn.

Lidovky.cz, 6.12.2011

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Petr Kolman
25. 4. 2025

Když zemřete, supi s razítky se jen slétnou.

Tomáš Vodvářka
25. 4. 2025

Předvolební letáky nečtu, a to žádné strany.

Alexander Tomský
25. 4. 2025

Vlastní děti mají přednost před příbuznými...

Aston Ondřej Neff
24. 4. 2025

Objednal jsem si po internetu antikvární knížku.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

dtt Ditta Stein, ČTK
25. 4. 2025

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy v pátek zahynul zástupce náčelníka...

Zbyněk Petráček
25. 4. 2025

Je 25. duben. Co vše to datum evokuje? Hlavně rok 1945. Toho dne se na Labi u Torgavy setkali...

Lidovky.cz, ČTK
25. 4. 2025

Poradní mise Centra světového dědictví UNESCO a ICOMOS, která navštívila Prahu loni v prosinci...

Lidovky.cz, ČTK
25. 4. 2025

V severosaském městě Torgau se před 80 lety, 25. dubna 1945, setkali na Labi američtí a sovětští...

Zuzana Stiboříková
25. 4. 2025

Kam vyrazit na oslavy konce 2. světové války? Chystají se nejen Slavnosti svobody v Plzni, ale také...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz