Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TRUMP: Souzen nebo nesouzen

Autor reaguje na článek Romana Jocha v Lidových novinách Trump vs dodatky ústavy. Komentář zpochybňuje oprávněnost nedávných právních kroků, zbavujících Trumpa možnost kandidovat ve státech Colorado a Maine. @VláďaFoltýn nabízí na Twitteru odkazy na dokumentaci k tomuto případu.

Tenhle text pana @JochRoman je plný naprostých blbostí do takové míry, až mě to přinutilo na to reagovat. Pan Joch ve svém textu manipuluje a to buď proto, že jednoduše neví, o čem píše, případně byl líný si fakta zjistit (a ověřit) nebo prostě lže úmyslně. Ať už je to jakkoliv, přesně tohle je něco, kvůli čemu média přichází o důvěryhodnost. Publikovat dezinformace a bludy je fakt zlo dnešní doby. A to, že je to v sekci názory, na věci nic nemění. Ne když se jedná o faktické věci.
...
A fakta také budou to, co budu řešit. Ne názory, ale to, co je prostě nesmysl nebo manipulace. Půjdeme postupně.
...
Proti Trumpovi nebylo vzneseno 91 trestních žalob. Donald Trump čelí 4 žalobám (pokud se bavíme o trestním stíhání), v jejichž rámci je obviněn ze spáchání 91 trestných činů. Konkrétně jde o kauzu v New Yorku (kauza Stormy Daniels, žalobce Alvin Bragg, soudce Hellerstein), kompletní dokumentace je zde,

o kauzu ve Washingtonu (pokus o převrat, spiknutí, zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, soudkyně Chutkan), kompletní dokumentace zde,

o kauzu na Floridě (mj. krádež utajených dokumentů, zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, soudkyně Canon), kompletní dokumentace zde,

a kauzu v Georgii (RICO, spiknutí, volební podvody, žalobkyně Fani Willis, soudce McAfee), kompletní dokumentace je zde.

Co se týče Colorada, tak místní soud poměrem hlasů 4:3 rozhodl, že díky tomu, že se Donald Trump zapojil do pokusu o převrat, nesplňuje zákonné podmínky pro to (s ohledem na 14. dodatek Ústavy), aby se mohl voleb účastnit jako kandidát. Bylo by proto porušením zákona, pokud by ho státní tajemnice Colorada Jena Griswold na volební lístky nechala zapsat (ze své funkce je za organizaci voleb zodpovědná). Víc o 14. dodatku si můžete přečíst tady:

joch

Kompletní rozhodnutí najdete tady (včetně názoru soudkyně Marie Berkenkotter, která hlasovala proti) je zde.

Soud přitom samozřejmě řešil i tu základní otázku týkající se Trumpova zapojení do pokusu o převrat. V tomhle případě Nejvyšší soud poměrem hlasů 7:0 (ano, jednomyslně) rozhodl, že se Donald Trump do pokusu o převrat zapojil (a potvrdil tím závěr soudkyně Wallace). O tomhle tam z těch soudců nepochyboval nikdo (ani konzervativci) a když započítáme i soudkyni Sarah Wallace, která měla případ na starost původně (než se díky odvolání dostal k Nejvyššímu soudu), je to celkem 8 soudců v Coloradu, kteří rozhodli, že se Trump do pokusu o převrat zapojil.

Takže ještě jednou. Nejvyšší soud Colorada nejprve rozhodl (7:0), že se Trump zapojil do pokusu o převrat, následně rozhodl (4:3), co může/nemůže udělat státní tajemnice Colorada ohledně Trumpovy účasti v primárkách.

Hotovo.

Tvrzení, že neexistuje soudní rozhodnutí ohledně Trumpova zapojení do pokusu o převrat (“ani Trump za něj nebyl žádným soudem odsouzen“), je tedy faktický nesmysl. Trump odsouzen byl (resp. v této věci soudy rozhodly) a jeho „trestem“ je tady ztráta možnosti kandidovat.
...
Stejně tak je naprostý blud a lež tvrzení, že Trump nebyl obviněn z činů v souvislosti s pokusem o převrat.
Donald Trump čelí v souvislosti s pokusem o převrat trestnímu stíhání ve Washingtonu. Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith (resp. velká porota) Trumpa obvinil v celkem 4 bodech obžaloby. Kompletní obvinění najdete tady, přeju příjemnou četbu. Je to napsané krásně a čte se to snadno i naprostému laikovi.

Donald Trump přitom samozřejmě není jediný, a proto není pravda ani to, že z účasti na pokusu o převrat nebyl nikdo obžalován nebo odsouzen. Tři bývalí členové vedení krajně pravicové milice Proud Boys za to dostali tvrdé tresty (detaily pak v uvnitř připojeném citovaném vlákně a dalších vláknech, najdete tam i odkazy přímo na rozsudky): Trest za vzpouru/pobuřující spiknutí si letos vyslechl také Stewart Rhodes, bývalý vůdce krajně pravicové milice Oath Keepers.
Co se týče konce textu pana Jocha, tak Donald dlouhodobě nad Bidenem vážně nevede. Průzkumy se průběžně přiklání sem a tam a já jen opakovaně můžu zdůraznit to, že Trump kampaň už rok vede, Biden ještě ani nezačal. Tahle čísla je potřeba posuzovat v souvislostech. Biden čelí neustálé hysterické kritice ze strany GOP, MAGA a (krajně) pravicových médií. Přesto jsou síly z pohledu průzkumů vyrovnané. Následující měsíce je navíc velmi dobrá šance, že budou Američané a s nimi celý svět moci sledovat, jak proti Trumpovi svědčí jeho nejbližší lidé v Georgii (soudce McAfee rozhodl, že proces bude vysílán přímým přenosem přes jeho Youtube kanál.

Jeho lidé. Jeho vlastní tým, nejbližší spolupracovníci. Kompletně Republikáni. Žádní Demokraté. Lidi, které si k sobě Donald sám vybral. To samé v rámci dalších kauz, z nichž některé by do voleb měly stihnout začít (kauza ve Washingtonu na 99% během jara).

Ohledně toho se vrátím ještě k rozsudku z Colorada. Žalobu v celé věci v Coloradu podala občanská iniciativa Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW), která tu zastupovala 6 místních Republikánů (a několik řadových voličů).

Jinými slovy tohle Trumpovi udělali Republikáni.

Ani tady se tedy nejedná o spiknutí a snahu Demokratů Trumpa odstavit od možnosti o Bílý dům bojovat.

__________________________________________________________
Roman Joch k tomu dodává:
Je chybou myslet si (jak pan Foltán), že je jisté, že 14. dodatek diskvalifikuje Trumpa z voleb. Někteří právníci si to myslí, většina nikoli. Colorado, Maine tu hypotézu podpořily, Minnesota,Michigan,California odmítly. Rozhodne Nejvyšší soud. Trumpa zastaví jen volební porážka.

Zdroj: vlákno@VladaFoltan na Twitteru (správně X)

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Porodnost v loňském roce klesla na nejnižší hodnoty za posledních 22 let. Na svět přišlo 91,1...

Václav Klaus
15. 7. 2024

Bývalý český prezident v pondělí vystoupil se svým projevem na turecké ambasádě.

Radek Latislav
15. 7. 2024

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

Jana Machalická
15. 7. 2024

Letní slavnosti staré hudby začínají zítra v pražských Emauzích unikátním a objevným česko-vlámským...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz