8.5.2024 | Den vítězství


ŠVÝCARSKO: Červivé jablko

27.8.2019

aneb Skandál v zemi pod Alpami

Jablko má pro člověka i člověčenstvo zvláštní význam. Začalo to tím, že Eva jím svedla Adama, který podlehl pokušení. Zdroj, Bible svatá, toto pokušení neupřesňuje, ale vzhledem k tomu, že za trest byli vyhnáni z ráje, máme důvodné podezření, oč šlo. Ostatně Bůh je potvrdil, když jim na odchodnou přikázal „jděte a množte se“. Praprarodiče a všichni jejich potomci si jeho slova vzali k srdci a přemnozí je plnili a naplňují činy s nadměrnou vášní a houževnatostí. Díky nim je naše planeta tak přelidněná, že člověčenstvo ohrožuje lidské bytí.

Pak je tu příslovečné jablko sváru. Kdo ho vymyslel, by měl dostat Nobelovu cenu. Kolik násilí a zabití se na ně už svedlo a ještě svede! A kolik válek!! Zrovna nedávno jsem četl historickou esej, jejíž autor tvrdil, že jablko sváru mezi Německem a Francii - Alsasko-Lotrinsko - bylo jednou z hlavních příčin druhé světové války. Možná budoucí historik obdobně napíše, že jablko sváru mezi Čínou a Spojenými státy, Tchaj-wan, se stalo jednou z hlavních příčin….

A nyní v krásné, pokojné zemi pod Alpami máme jablko, skrze nějž skandál pochází. Vábí nás skoro na každém rohu, z dálky blýskavě červené, k nakousnutí. Jenže ouvej a bacha, když se lépe podíváme, zjistíme, že se do něj zavrtávají červíčci! Jsou vymalováni ve stranických barvách protivníků Švýcarské lidové strany, která vylepuje plakát s napadeným jablkem, kde se dá.

červivé jablko

Švýcarští lidovci reaganovského ražení jdou do boje o poslanecká místa v říjnových parlamentních volbách s odhaleným hledím a neberou si na to rukavičky. Jejich poselství je výmluvné, ale pro jistotu jej provází podpisek, který v německé verzi je zcela přímočarý: „Máme nechat levičáky a vítače zničit Švýcarsko? NEIN!“ Ve francouzském vydání lidovci vzali ohled na voltairovskou velkodušnost frankofonní části země a otupili břit podpisku následovně: „Červíci v našem jablku? Ne, děkuji.“

V optice švýcarských lidovců červíci ničí přímou demokracii, svobodu a nezávislost země, protože ji chtějí připoutat k Evropské unii. Ničí vnitřní bezpečnost, protože dostatečně nebrání příchodu nezvaných hostů, z nichž mnozí skončí ve vězení. Ničí sociální služby, protože už dnes téměř dvě třetiny sociálních výdajů padá na přistěhovalce, kteří ničím nepřispěli do kasy na špatné dny. Ničí střední třídu, podniky a řemesla, protože vynalézají stále nové poplatky a daně na energii, pohonné látky a topné oleje s cílem změnit energetickou základnu, ačkoli nikdo neví, zda je to možné a zda to bude fungovat.

Účinek červivého jablka na politickou elitu je srovnatelný se zděšením, které by způsobil dělobuch vhozený do slepičího dvorku. V německé části Švýcarska, kde mají lidovci svojí voličkou bázi, budí v ostatních stranách znechucení a paniku. SKANDÁL, křičí představitelé velkých partají, jimiž jsou socialisté, zelení, křesťanští demokraté, zelení liberálové a liberální demokraté. Skandááál, pípají menší uskupením buržoasních demokratů a nezávislých. Do nebe volající SKANDÁL, čteme v novinách a slyšíme z televize a radia.

Tenorem nesouhlasu je, že symbolický obraz Švýcarska je sprostý a odpudivý. Mnozí soudí, že je projevem špatného vkusu. Na Twitteru koluje názor, že volební plakát „připomíná temné, velice temné doby let třicátých minulého století, neboť srovnávat politické odpůrce s hmyzem silně zapáchá nacismem“. To je nedorozumění, vysvětlil hbitě lidovecký člen vlády Wener Salzmann v listu Tages-Anzeiger, neboť nejde o žádný hmyz, „ale o živé bytosti, které patří k přírodnímu cyklu.“ Co by na to asi řekl Švejk?

Ženevští federální poslanci v prvotní reakci nebyli příliš šokováni dle zjištění reportérů románského radia a televize. Zřejmě proto, že ve francouzsky mluvící části země lidovci hrají třetí housle. Nicméně litovali, že volební kampaň byla odstartována tímto způsobem, místo aby vyslala positivní signál.

President Švýcarské lidové strany Albert Rosti v rozhovoru pro Sontagsblick na obranu uvedl, že kampaň chce zvýraznit dvě bytostná nebezpečí, která hrozí zemi pod Alpami, jmenovitě bruselský chomout v podobě „rámcové dohody s Evropskou unií“ a „přehnaná starostlivost o ovzduší“. V ničivém vlivu se obě vzájemně posilují a způsobují, že „krásné švýcarské jablko se kazí a vyprazdňuje“.

------------

Ten poznatek není ze včerejška, údajně ho první vtělil do slov Arthur Shopenhauer, po něm jej přetavil pro své účely Mahátma Gándhí, takže budu v nejlepší společnosti, když jej obšlehnu pro pointu mého vyprávění:

Každá pravda je zprvu skandalizována, pak krutě pronásledována a nakonec je přijímána jako samozřejmost.

Psáno pro televizi Prima