Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Žádoucí a nežádoucí konspirační teorie

diskuse (57)

Takzvané konspirační teorie jsou naším politickým a mediálním mainstreamem obvykle pokládány za cosi nekalého a zavádějícího, co může napadnout pouze nemocnou a paranoidní mysl. Toto hodnocení však platí jenom pro toho, koho si tak naše milá média předem označí. Je to projevem jejich veliké starosti o to, abychom nepodlehli falešnému vidění světa. Budeme si muset zvyknout na to, že existují konspirace vadné a nežádoucí, které šíří zlotřilé konspirační weby, a ty žádoucí a posvěcené, které současnému politickému a mediálnímu mainstreamu vyhovují.

Mezi tzv. paranoidní konspirační teorie patří představa, že nadnárodní společnosti mají zájem na oslabení národních států v Evropě a snížení jejich odolnosti vůči sociálně-inženýrským projektům. Že tomu tak být nemůže, o tom jsou dnes přesvědčováni všichni studenti humanitních oborů i děti základních škol v hodinách multikulturní výchovy. Pochybovat se moc nevyplatí, neboť úspěšné zakončení studia vyžaduje ty správné odpověďi.

Tu správnou a žádoucí konspiraci představuje příklad z poslední doby: Látku, kterou dnes dokáže namíchat průměrný absolvent chemické fakulty z běžně dostupných komponentů v průměrně vybavené laboratoři kdekoli na světě – tu stoprocentně vyrobili a použili specialisté z Ruska, a to na přímý rozkaz Putina! A než se stačí záležitost vyšetřit, je třeba vyhostit ruské diplomaty z Anglie, aby nebylo pochyb, že tomu tak je.

Tato konspirace je všeobecně vítaná a kdo by se nad tím pozastavil či namítl, že Vladimír Vladimírovič je všechno možné, jen ne idiot, aby si takto před volbami (a navíc před pořádaným mistrovstvím světa) komplikoval situaci, stává se omlouvačem vraždy a stoupencem Kremlu.

Nic naplat, že Putin nepatří k těm, kterým celá tato záležitost prospívá a svědčí spíše o tom, že ruské tajné služby nemá plně pod kontrolou, jestliže se jejich agenti takto pomstí svému bývalému kolegovi bez ohledu na možné dopady v mezinárodních vztazích. Následné tvrzení z ruské strany, že látka ‚Novičok 4‘ může pocházet z ČR, pak vyzní jako pokus o vtip ilustrující hodnověrnost původního konspiračního tvrzení.

Pokud se bez ironie podíváme v tomto duchu na český vynález Semtex, musela by nás polovina světa obviňovat z teroristických útoků za několik posledních desetiletí. Těžko by však bylo možno tímto způsobem vyvolat novou studenou válku...

Podívejme se na další příklad žádoucí konspirace a její výsledek z poslední doby - vražda slovenského novináře a jeho přítelkyně je automaticky připsána osobám z okolí premiéra a neprodleně směřuje k pádu vlády, což se musí opět stihnout dřív, než by se ukázalo, kdo měl na celé věci největší zájem.

Čestný a rovný chlap (prezident Kiska) hřímá nad zkažeností vládní politiky, premiér Fico podává demisi, bývalý premiér Mikuláš Dzurinda už se těší na předčasné volby a vyzývá opozici, aby nezůstala nečinná.

Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer je nadšen, kolik lidí na Slovensku vyšlo do ulic, přičemž dodává: „Podobný zápas probíhá i u nás.“ Zároveň podrobí zdrcující kritice současného českého prezidenta a vzápětí apeluje: „My se tu ještě máme co snažit!“

V této souvislosti nemohu nevzpomenout slova poslance Igora Matoviče, který celý tento slovenský ‚Majdan‘ okomentoval slovy: „ Je to milník, kterého jsme dosáhli vraždou Jana Kuciaka a jeho snoubenky.“ Síla, co? Tak blbě se prořeknout, to dokáže opravdu málokdo!

Autor je publicista, rocker a dobrodruh

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

hej Adam Hejduk
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz