16.8.2022 | Svátek má Jáchym


SVĚT: Ruku v ruce

6.6.2008

Dmitrij Medvěděv se během návštěvy v Pekingu dohodl se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchao, že OSN je načase reformovat, aby byla ještě akceschopnější a mohla ještě lépe plnit své poslání. Na existenci této organizace se dnes téměř zapomnělo právě kvůli její naprosté nanicovatosti.

I ty nesmělé úvahy o přeměně OSN naráží vždy na stejný problém: Rusko a Čína jsou ochotny připustit jen takové reformy, které posílí jejich vliv na rozhodovací procesy. Medvěděv na závěr své první zahraniční návštěvy ujistil svět, že rusko-čínská strategická součinnost bude pokračovat, ať už se to někomu zamlouvá, či ne.

Věru, není málo těch, komu z jejich součinnosti není dobře po těle - vždyť právě ona je příčinou celkového ochromení OSN. Všichni lotři tohoto světa vědí, že mohou bez obav páchat sebevětší nepravosti, pošlapávat lidská a občanská práva svých občanů, přepadávat sousedy, a přesto na ně nedopadne trestající dlaň mezinárodního společenství, ježto na ně nedají dopustit Rusko nebo Čína, nebo obě dvě země ve strategické součinnosti. A přitom se jedná o vyhlášené diktátory, o organizace, které zbytek světa pokládá za teroristické, dokonce o režimy vskutku lidožroutské.

A tak se dál vraždí v súdánském Darfúru, střílí se do mnichů v Barmě, Irán a Severní Korea se vysmívají do očí mezinárodním inspektorům, Lukašenko, Mugabe nebo Chávez si mohou dále vypínat prsa. To je zástup, který sebevědomí spojenci shromažďují kolem sebe. Dmitrij Medvěděv jinými slovy sdělil, že se Rusko a Čína zasadí o to, aby tento svět byl o něco méně svobodný a život v něm o něco méně důstojný, ať už se to někomu líbí, nebo ne.

Tož děkujeme pěkně za skvělé vyhlídky a za každé nové ráno. Tak kde jsou ti Američani se svým slibovaným radarem?

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6