26.4.2024 | Svátek má Oto


SVĚT: Revolta aneb Egypt před 30 lety

29.10.2012

Na serveru Lidovky.cz se před několika dny objevila zpráva znamenající naději. Řeč je o facebookové iniciativě Revolta žen v arabském světě. Už podle názvu jde o druh veřejného vystoupení vyžadujícího notnou dávku odvahy.

Cestovali jsme minulý měsíc v mikrobusu vezoucím nás z egyptského letoviska Makadi do resortu Abu Soma. Na sedadle přede mnou seděl jeden z průvodců. Obrátil se na mě s otázkou: Co si myslíte o egyptské revoluci? Na mysli měl protimubarakovský převrat z ledna a února 2011. Součást Arabského jara.

Odpověděl jsem mu, že mám s egyptskou revolucí problém. Přinese zemi skutečnou svobodu, mír , bezpečnost a prosperitu? Zajistí toto vše nový prezident Mursí? Mladý Egypťan byl přesvědčen, že ano.

Já si to nemyslím. A jak se nyní ukázalo, pochybnosti o pozitivním vlivu převratu na svůj život má i nejedna egyptská žena. Důvodů, proč byl facebookový profil The Uprising of Women in the Arab World založen, je víc. Zastavme se u jednoho: místo toho, aby ženy získaly více svobody, musí i nadále zakrývat svoji tvář. To se jistě netýká striktně žen v Egyptě, nicméně vítězství Muslimského bratrstva ve volbách je varovným signálem. V jiných zemích je to nepoměrně horší.

To nebojácné Arabky dobře vědí – a mají pravdu. Tak jako Gorbačovova politika uvolnění (důležitá vsuvka, aby někteří šťouralové případnou diskusi neotočili úplně jinam: o zásluhách prezidenta Reagana není pochyb), logicky vyústila v rozpad SSSR a jím vedeného komunistického bloku, mělo by Arabské jaro logicky vyústit ve více svobody. Nejen pro muže, ale pro všechny. Je to (více svobody pro ženy, rovná práva s muži) ale v souladu s principy islámu? Pro odpověď stačí nahlédnout do koránu a života společnosti v jednotlivých muslimských zemí. (Není to jen bonmot: Nejvíce svobody a nejvíce práv mají arabské ženy v židovském státě Izrael.)

Některé ženy v arabských zemích dnes právem revoluci reklamují. Je-li jejich postavení stejné, případně horší, pak k čemu Arabské jaro vlastně bylo?

Je to jeden hlas z mnoha, ale nad jiné výmluvný. Sofie drží na facebookové stránce transparent s nápisem: Podporuji revoltu, protože chci "Egypt před 30 lety"?

Co to znamená? Jaký byl Egypt v roce 1982? Viděno z Evropy: Káhira užívala plodů mírové smlouvy s Izraelem, který v dubnu toho roku vrátil na jejím základě Egyptu Sinajský poloostrov. V jeho rudomořských letoviscích mohl začít turistický boom s pozitivním finančním dopadem pro tamní ekonomiku. Egyptský prezident měl Muslimské bratrstvo pod kontrolou. Snad jenom pro úplnost. Před třiceti lety byl tím prezidentem druhým rokem Husní Mubarak.

A co na svůj plakát napsala Sofie? "Ženy byly volné a nikdo jim nepřikazoval, co mají nosit a jak se mají chovat."

Stejskal.estranky.cz