Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Pronásledování ex-gayů

diskuse (28)

USA a Británie vyhlásily válku terapeutům homosexuality

Koncem uplynulého roku rozvířilo britskou politickou scénu projednávání zdánlivě obskurního zákona. Předloha Gerainta Davise z Labouristické strany (podaná koordinovaně spolu s kolegy od liberálních demokratů i konzervativců) totiž navrhuje zakázat poskytování terapií majících za cíl redukovat či uzdravit homosexualitu. Úřady tak neučinily z politické rozmařilosti, ale vyhodnotily téma jako vážné. Podle studie University College London z roku 2010 totiž přibližně šestina britských psychoterapeutů přistupuje v rámci své praxe k podobným intervencím.

Téma restrikce reparativní terapie homosexuality není ojedinělým výstřelkem soudobého politického establishmentu, jak by mohl jeden předpokládat. Je součástí něčeho většího. V uplynulém roce stačily zakázat terapii homosexuality dva státy unie: Kalifornie a New Jersey. O podobném návrhu jednal parlament Brazílie. Politici se přitom opírají o údajný konsensus vědecké obce k tomuto tématu: homosexualita je prý stav neměnný, podle Světové zdravotnické organizace jsou jakékoliv pokusy o změnu sexuální orientace (či genderové identity osobnosti, řečeno jazykem soudobého antropologického konstruktivismu) škodlivé. Menšinové hlasy jsou marginalizovány (kdo zaznamenal, že kupříkladu bývalý prezident Americké psychologické asociace APA Nicholas Cummings se v létě rozpovídal v listu USA Today o četných případech psychicky podmíněné homosexuality takto), o politických tlacích na zrovnoprávnění dalších sexuálních menšin (mj. pedofilie či zoofilie), v uplynulém roce také občas psalo. A nechyběla ani aférka s nešikovným pokusem překvalifikovat pedofilii z deviace na orientaci, a to v režii již zmíněné ctihodné APA. Důsledků pro liberální politické zřízení našich amerických bratří je však více. V amerických církvích v roce 2013 zaznamenali rostoucí obavy, že budou nuceny zajistit rovný přístup ke svatbám jak heterosexuálním, tak homosexuálním párům. Část analytiků sice strach z konspirace gay revolucionářů brzdí a například vlivný předák evangelické Gay Christian Network Justin Lee (sám praktikující gay) prohlásil: "Zdá se, že církve se obávají mocného hnutí, které má za cíl zničit jejich ceremonie a jejich svobodu vyznání. Pokud se však někdo pokusí přinutit církve k tomu, aby prováděly ceremonie proti své vůli, budu já první, kdo se postaví za jejich obranu." Konkrétní doklady ostrakizace, ba i kriminalizace, jsou však hlášeny víceméně pravidelně. V srpnu zatkli pastora, který manifestoval s hesly "Kristus může uzdravit - dobrá zpráva pro gaye" či "Ježíš Kristus - spasitel, kterého všichni potřebujeme". V témže měsíci na poslední chvíli zatrhli účast gospelovému zpěvákovi Donniemu McClurkinovi, bývalému gayi, na prestižním podniku k výročí zavraždění Martina Luthera Kinga ve Washingtonu. Nebylo prý vhodné, aby McClurkin zpíval na akci organizované státem, kde hlavním řečníkem byl sám Barack Obama. V prosinci pak radikální aktivisté z gay uskupení GLAAD varovali komika Boba Newharta před účastí na konferenci Katolického magazínu, který uzdravení z homosexuality otevřeně hájí (Newhart nakonec účast skutečně zrušil).

Otázka zní, kam tento turbulentní vývoj dospěje. Je zřejmé, že druhou stranou mince je paradoxně homofobie, spočívající ve vraždění homosexuálů, a to nejen v USA (které hlásí každý rok desítky homofobních vražd) či zmiňované Brazílii (která podle posledního dostupného hlášení z roku 2012 uvádí dokonce hrozivé číslo 338 zavražděných). Státní homofobie posílá na oprátku gaye v sedmi státech světa (jen v Íránu bylo podle některých odhadů vyvražděno od času Chomejního revoluce několik tisíc (!) gayů).

Polarizace Západu charakterizovaná konstruováním "kryptototalitních" hranic na straně jedné a popíráním hranic přirozených a tradičních na straně druhé, vede k mnoha nejednoznačným prognózám. Obávám se, že causa homosexuality může v tomto pnutí sehrát roli jakého "multiplikátoru," který rozhodne o dalším vývoji. Tedy zda zvítězí příznivci umírněného liberalismu a vzájemného respektu tradic a odlišností či apokalyptičtí sýčkové. Mnoho indicií nasvědčuje tomu, že nakonec převáží ta druhá možnost.

Prameny na poušti

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

Robert Schuster
23. 7. 2024

Prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová, jež byla kdysi státní zástupkyní, chce svého...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz