Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996SVĚT: Proč Írán nebude druhým Irákem
Irák zaujímá plochu 437 072 km2 a Írán 1 648 195 km2, to znamená, že je téměř čtyřikrát větší. Počet obyvatel v Iráku byl v době napadení 26 milionů, v Íránu žije 82 milionů.
Americký generál Eric Shinseki prohlásil při slyšení v Kongresu před invazí Iráku, že na základě předchozích válečných zkušeností z Balkánu bude zapotřebí vyslat expediční sbor v síle 800.000 mužů, aby zajistil bezpečnost v celé zemi. Tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld trval na stotisícové armádě a věřil, nebo předstíral, že ji po šesti měsících stáhne. Paul Bremer, který řídil okupaci, později přiznal: „Nikdy jsme v Iráku neměli dost jednotek.“
Protože v Íránu žije téměř třikrát víc lidí nežli v Iráku, byly by podle správného propočtu generála Shinsekiho k jeho obsazení a zabezpečení zapotřebí 2,4 miliony mužů. Americká armáda má dohromady 2,141.900 příslušníků, z toho 1,281.900 v aktivní službě, ostatní jsou v záloze.
Irák ovládala menšina sunnitů představující zhruba 17 % obyvatelstva. To umožnilo presidentu Bushovi získat podporu šíitské většiny, když jí předal vládu v zemi. V Íránu je zcela jiná situace.
Vládne tam šíitská většina, k níž se hlásí devět z deseti Iráčanů. Když budou šíité odstaveni od moci, postaví se proti okupantům se zbraní v ruce.
Presidentu Bushovi se podařilo stvořit malou koalici ochotných přisluhovačů, včetně Velké Británie a Španělska. Nikdo v Evropě se nepostaví za Trumpa, jestliže vyhlásí válku Íránu.
Zatímco sousedé Iráku – zejména Turecko, Írán a Saúdská Arábie - se nepostavili proti americké invazi, protože byli rádi, že se zbaví Saddáma, iráčtí šíité spolu s mnoha Syřany a čtyřiceti miliony šíitů v Pákistánu by podpořili Írán.
Válka s Irákem neohrozila Izrael, naopak jeho postavení na Blízkém východě upevnila. Válka s Íránem by mohla přivodit jeho pád. Stala by se vítanou příležitostí pro všechny Araby skoncovat s Hebrejci jednou provždy.
President Trump si uvědomuje, že když vyvolá ozbrojený konflikt, prohraje v příštím roce prezidentské volby, do nichž vstupuje jako kandidát bez vážné konkurence. Musí ale udržet ekonomiku v dobrém stavu a nedopustit se neodpustitelného v zahraniční politice. Je čas hodit zpátečku. Dokladem budtež dvě skutečnosti z posledních dnů.
Jednak Trumpova neskrývaná nespokojenost s dvěma válečníky v Bílém domě, poradcem pro bezpečnost Boltonem a ministrem zahraničí Pompeem. Roztrušuje o nich, že ho dotlačili jak do íránské, tak do venezuelské krize, a dává najevo, že přišel čas, aby se s nimi rozloučil.
Jednak SOS vyslané švýcarskému presidentovi Uelimu Maurerovi, kterého ve čtvrtek narychlo povolal do Bílého domu. Švýcarsko už čtyřicet zastupuje americké zájmy v Teheránu. Maurer je muž, který může sjednat schůzku obou hlavních aktéru, Trumpa a Rúháního, aniž by jeden či druhý ztratil tvář. V posledních dnech oba presidenti vyslovili přesvědčení, že mírové východisko je možné. Kde je politická vůle, cesta k řešení se najde.
Psáno pro TV Prima

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...

Další nahrávka pro kritiky politické korektnosti? Bundesligový trenér dostal vyhazov za projevení názoru

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
