26.4.2024 | Svátek má Oto


SVĚT: Pokrytecká OSN

18.7.2012

Dnes její falešný a drahý "boj proti zbraním"

V sídle OSN probíhá další z "klíčových" konferencí. "Náš společný cíl je jasný: vytvořit rozsáhlou a právně závaznou smlouvu o obchodu se zbraněmi, která by měla skutečný dopad na životy milionů lidí, kteří trpí kvůli ozbrojeným konfliktům," prohlásil na úvod konference generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

OSN je tvořena 193 státy. K uzavření mezinárodní dohody o obchodu s konvenčními zbraněmi je zapotřebí souhlasu s textem každého jednoho z nich. Mimo jiné musí souhlasit USA, Rusko, Čína, Francie, Velká Británie… OSN má starost o to, aby se zbraně nedostávaly do oblastí ozbrojených konfliktů. To je jistě chvályhodný cíl, jehož ušlechtilost kazí snad jen fakt, že to byly právě členské státy OSN, které zbraně do těchto oblastí dříve dodávaly, čímž se na vzniku konfliktů přímo podílely.

Zbrojní průmysl má společně s finančními institucemi hlavní podíl na tvorbě zahraniční politiky každého velkého státu ve světě. Řeči o pomoci těchto států v oblastech vznikajících nebo probíhajícího konfliktu končí přesně na hranici rentability poměru mezi "vypadat dobře" a "vydělat". V řadě případů se tajné služby velkých mocností přímo podílejí na vzniku ohnisek konfliktů. Tam, kde by to vypadalo blbě, protože není ještě úplně jasné, kdo bude po ukončení konfliktu novým partnerem pro nový odběr zbraní, nastupují soukromí kontraktoři, aby přímá dodávka zbraní jednotlivými státy nebila do očí. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že problémy vznikají se železnou pravidelností zpravidla v takových oblastech, kde dosavadní vůdci přestali s velkými mocnostmi spolupracovat a bylo potřeba je vyměnit za nové.

Konference OSN bude trvat skoro celý měsíc. Prý je "klíčová". Jakmile tohle slovo slyším, na jednu stranu vím, že se nestane nic zásadního, co by mohlo něco opravdu vyřešit (velmi rádi to používají v Bruselu), a na druhou stranu se ve mně vaří krev, když si představím tu zbytečnost, marnost a utracené peníze daňových poplatníků členských států. Stejně jako u každého jiného problému se i nyní OSN dohodne leda tak na nějakém vágním textu, který bude sice vypadat hezky, ale fakticky žádného z členů nepřipraví o možnost realizovat zbrojní byznys tak, jako doposud. Kdyby totiž někdo z těch, kdo nyní v New Yorku jednají, dohodli něco víc, budou zbrojařskou a finanční lobby velmi rychle vyměněni.

OSN každým dalším rokem dokazuje, že je zbytečným přežitkem. Když navíc přemýšlím z jiného úhlu pohledu nad tím slovem "klíčová", docházím k jisté asociaci s rokem 1989 a následným průběhem podobných ušlechtilých summitů v EU. Můj závěr je, že každé "klíčové" jednání vrcholných politiků vyžaduje čím dál častěji "klíčové" řešení. Dobře posloužit by v takovém případě mohl každý momentový klíč od velikosti 30 a výš.

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora