4.5.2024 | Svátek má Květoslav


SVĚT: Moč s účinkem napalmu

19.1.2012

Incident s pošpiněním padlých talibů oslabil vyjednávací pozici Spojených států.

V klasicky vedené válce zřejmě nemají západní mocnosti, především pak USA, reálného soupeře. Potíž je v tom, že poslední velká klasická válka skončila v roce 1945 a od té doby západní mocnosti vedou války převážně jiného druhu, pro něž se vžil název "válka asymetrická". Ta je charakterizována vojenskou nerovnováhou takového řádu, že slabší protivník nemá nejmenší šanci v klasicky vedené válce uspět. Musí proto volit takové prostředky, které vojensky silnějšího protivníka vyčerpají a donutí ho z bojových operací odejít. Velkým spojencem slabší strany je v takových konfliktech veřejné mínění silnější strany.

Veřejné mínění bývá válce nakloněno, pokud je reálná naděje, že válka bude vítězná. Potrvá krátkou dobu a přinese málo ztrát. Jakmile se situace vyvine jinak, veřejné mínění se proti vedení války obrací.

Tolik tedy obecně jako pozadí trapné epizody ze současné afghánské války. Bojovníci Talibanu by museli obětovat stovky civilních obětí a vystřílet bedny munice dodané zahraničními mecenáši, aby dosáhli stejného úspěchu, jakého docílili díky čtyřem močovým trubicím vojáků americké námořní pěchoty.

Žádná válka v dějinách nevedla k zušlechtění mravů. Asymetrická válka gerilového typu je v tomto ohledu možná ještě horší než válka tradiční. Ta uznává psaná i nepsaná pravidla. Ta se dodržují dodnes, třebaže zásady rytířství jsou dávno zapomenuty. Vyžadují se však jen v rámci působení řádných pravidelných armád demokratických států. Bojovníci Talibanu mohou před sebou hnát předškolní děti jako živé štíty, mohou zmasakrovat obchodní střediska i chrámy a nevyvolá to zlomek pozornosti jako video natočené vojáky zhrublými ukrutnou válkou. Situace bohužel dospěla tak daleko, že je dnes třeba nemalé odvahy k posuzování takového činu s chladnou hlavou. Chování těch vojáků je bezesporu nepřípustné a zaslouží potrestání. Odsudek a trest by měl být úměrný významu činu.

Američané nevedou válku v Afghánistánu proto, aby zemi oloupili a ovládli. Pokoušejí se z ní vykořenit ohnisko vražedného zla, rozsévajícího smrt po celém světě. Američtí občané za tuto válku zaplatili astronomické částky a ještě horší jsou oběti na životech. Je to krvavě ironické, že si Američané blahopřejí k poklesu ztrát na počet 417 vojáků v roce 2011, kdežto o rok dříve jich padlo bez jednoho pět set. Po deseti letech mají Američané války po krk a stahují se. Jen velký optimista věří, že vládní afghánská vojska se proti Talibanu udrží.

Proč? No protože v asymetrické válce může ten zdánlivě slabší, ten původce gerily, rozpoutat neslýchané masakry bez jakékoli kontroly. Vyhlídky jsou pak chmurné. Po vyklizení jihovýchodní Asie Američany následovaly bezpříkladné masakry. Komunistické řádění v Kambodži snese srovnání s nacistickou genocidou ve čtyřicátých létech. I tenkrát odešla z jeviště operací vojensky neporažená armáda.

Veřejné mínění Západu se nechá snadno manipulovat navenek ušlechtilými iluzemi. Tak byl západním veřejným míněním odepsán íránský šáh Rezá Pahlaví, který proti sobě popudil náboženské extremisty svými snahami o modernizaci země, do níž zahrnoval i emancipaci žen. V roce 1979 byl za podpory Západu smeten a od té doby vládne v Íránu režim fanatiků, kteří přinesli svému národu bídu a světu nové hrozby, včetně hrozby raketové a atomové. Takových příkladů najdeme v nedávné historii mnoho. K podobnému vyústění se schyluje i v Afghánistánu a přispěly k tomu i zmíněné močové trubice, jejichž význam je mediálně zveličen do velrybího rozměru. V Americe se už brzy na seznam nedostatkového zboží dostane popel, který si spěchá nasypat na hlavu každý, kdo s věcí má cokoli společného. Rada pro vztahy Ameriky s islámem si pospíšila s peticí s požadavkem "nejpřísnějšího trestu", jakpak si ho asi představují? Když se u nás sepisovaly podobné petice, směřovaly k oprátce a šibenici. V prsa se bije ministr obrany Leon Panetta a stranou nezůstala ani ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Jak dlouho asi vydrží s nervy prezident Obama?

Nemá cenu dělat něco, čemu nevěříme. Incident s pošpiněním padlých oslabil vyjednávací pozici Spojených států v současných jednáních, která nejsou ničím jiným než přípravou ke kapitulaci. Když už i vicepremiér Biden pokládal za přípustné prohlásit, že Taliban sám o sobě není nepřítelem Spojených států amerických, prohra je nedaleko. Tím Biden obrazně řečeno pomočil všechny ty vojáky Západu, kteří za poslední desetiletí v Afghánistánu ztratili život. Aby úplně neztratil tvář, Biden žádá, aby Taliban přerušil styky s Al Kajdou. Zároveň si nasadil šaškovskou čepici. Koho Al Kajda zajímá dnes, když islamismus přebírá arabský svět a jeho exponenti zasahují do výkonu spravedlnosti v amerických ozbrojených silách?

Bez víry ve správnost vlastní věci nelze jednat jinak než šaškovsky. Takže se můžeme těšit na to, že se v katarském Dauhá otevře styčná kanceláře, "kde by Talibanci mohli vysvětlit své postoje". No a tam se začnou podepisovat smlouvy o finanční pomoci Západu novému afghánskému režimu, který udělá všechno pro to, aby udržel zemi v nesvobodě a bídě.

ln, 14.1.2012