SVĚT: Francie a její recept
Proč Francie nevede s teroristy dialog? Jako to radí Izraeli...
Je to vážně paradox. Izrael je kritizovaný za to, že reaguje vojensky na raketové útoky z pásma Gazy nebo z Libanonu, zatímco levicová Francie nerušeně válčí v Mali a ještě namluvila světu, že jde o zemi "na prahu Evropy". Ještě větší kocovinu vyvolává fakt, že tatáž Francie, která tvrdí, že v Mali je kvůli válce s terorismem, podporuje teroristy v Gaze a v Libanonu.
Jistě, Francie musí chránit Francouze žijící v západní Africe, ale Izrael svoje občany bránit nesmí. V západní Africe žije prý asi 30 000 Francouzů. Jejich ochrana je dostatečným a nezpochybňovaným důvodem pro to, aby Francie udržovala v těchto zemích vojenské posádky a válčila proti teroristům kdesi v Sahaře. Na Západním břehu Jordánu žije asi 350 000 Židů, ale Izrael je kritizován vždy, když podnikne něco na jejich ochranu. Sama jejich přítomnost je považována za překážku míru. Z Paříže do Bamako je to přes 6000 km, zatímco Gaza, Libanon i "Palestinský stát" leží hned v sousedství největších izraelských měst. "Jestli je Mali na prahu Evropy, tak my máme teroristy přímo u nás doma," pravil zástupce Izraele v OSN Ron Prosor.
V těchto dnech se v Evropské unii znovu diskutuje o tom, zda považovat Hizballah za teroristickou organizaci - i přesto, že většinou vraždí jenom izraelské Židy nebo arabské spoluobčany z Libanonu a Sýrie. Zhruba tak by šlo formulovat morální dilema ministrů zemí Evropské unie.
Francie je radikálně proti, přestože sama válčí proti teroristům v Mali. Francouzští politici – včetně prezidenta Hollanda – často kritizují Izrael pro použití síly a nabádají, aby s teroristy vedl dialog. On se takový dialog těžko vede, když vám někdo střílí rakety až do kuchyně a ještě k tomu sklízí potlesk mezinárodní veřejnosti. Jsou-li teroristé 6000 km daleko, je to jiná. Vnucuje se mi otázka: Proč nevyzkouší Francie vlastní recept? Proč nevede s teroristy v Mali dialog?
Převzato z blogu autora s jeho souhlasem