4.12.2021 | Svátek má Barbora


SVĚT: Bém - pochyby trvají

21.5.2007

V současnosti plní stránky novin případ třináctileté Aničky, která před několika dny záhadně zmizela z útulku Klokánek a od té doby je nezvěstná. Nikdo se ale nepozastavuje nad tím, že už přes dva měsíce je nezvěstný jeden z našich nejvýše postavených politiků, pražský primátor Pavel Bém. Server iDnes se od počátku chlubil exkluzivitou svých reportáží o Bémově výpravě, ale dodnes nám přinesl pouze a jenom to, co mu sdělila primátorova asistentka Martina Jírovcová. Místo, aby deník vyslal do Káthmandú svého reportéra, tlumočí nám zprávy mediální poradkyně a lze je všechny tedy doslova nazvat "Jedna paní povídala".

Deník nebyl schopen celý měsíc kontaktovat ani Bémovu choť Radku, která se musela zřejmě přihlásit sama až v pátek, aby sdělila, že její manžel je "velmi vyčerpaný a má omrzlý malíček". Zda s ním hovořila, neřekla, protože zprávu, že Bém dorazil na vrcholek, sdělila serveru jeho konzultantka Jírovcová, které údajně telefonoval, ale pro silný vítr nebylo rozumět, a Bém tedy musel poslat esemesku.

Je skutečně velmi podivné, že všichni jásají nad výkonem primátora-sportovce, ale na stránkách serveru MountEverest.net, který se podrobně věnuje dobývání nejvyšší hory světa, jsou dvě zprávy (zde a zde) o tom, že Bém opustil úřad a vydal se do hor, a dvě (zde a zde), které nám sdělují, že Bém nebyl vpuštěn pohraniční stráží do Tibetu a musí se na Everest vydat z Nepálu - přinejmenším jedna z těchto zpráv ale čerpá z českého tisku (Czech papers had written...)! Nejnovější zpráva o Pavu Bémovi je tedy ze dne 22. dubna.

Tento server uvádí ve svých denních přehledech (wrap-up) jména všech horolezců, kteří toho kterého dne vystoupili na špičku Mt. Everestu a my skutečně můžeme najít ve zprávách ze dne 16. května jméno Klara Polackova, kterou na vrchol dovedl Tashi Tenzing, vnuk slavného Tenzinga Norgaye (průvodce prvního nedomorodého horolezce, který stanul na vrcholu, Edmunda Hillaryho).

Sdělovací prostředky, přebírající zprávy ze serveru iDnes, nám neustále opakují, že v pátečních ranních hodinách středoevropského času dosáhl vrcholku Everestu primátor Pavel Bém. Dlužny nám ale zůstaly vysvětlení, proč Bémovo jméno v denním přehledu z 18. května nenalezneme, v odkazech na jednotlivé týmy ten Bémův rovněž chybí, zato je zvláštní článek věnován dvěma pilotům paragliderů, kteří přes vrcholek přelétli (a jeden dokonce přistál) nedlouho po tom, co na vrcholku měl stát pražský primátor, kterému vichřice údajně znemožnila hlasové spojení.

Řekněme, že to je pouze zvláštní nedopatření, nicméně faktem je také to, že druhé specializované stránky, které se věnují výstupům na Mt. Everest a čemukoliv s tím spojenému, EverestNews.com, Bémovo jméno neznaly vůbec až do pozdních nedělních hodin, kdy se na nich zčistajasna objevila zpráva, že Bém 18. května horu zdolal. Neuvedly sice, odkud tu zprávu mají, ačkoliv většinou jim tento údaj v jiných zprávách nechybí, ani se nesnažily zamluvit, proč to dvoudenní zpoždění, avšak to je jedno.

Další pochyby vzbuzuje Bémovo tvrzení obsažené v jeho (?) zřejmě jediné písemné zprávě, kterou uveřejnila MfD 2. května. Primátor zde píše: Pozoruji smutný průvod Šerpů. Dnes by ani čerta do Khumbu nevyhnal, fičí himálajský ledový vítr, který nešetří ani prsty, ani tváře, a nejméně třicet Šerpů snáší svého kamaráda. Sedmatřicetiletý Kancha přišel před 48 hodinami o život kousíček nad výškovým táborem č. 2 (6500 m). Nikdo z Šerpů nechce pořádně říci, jak k neštěstí došlo...

Dejme tomu, že pan Bém svou zprávu psal a poslal o pár dní dříve (v textu datum nenajdeme), jenže na stránkách MountEverest.net je zpráva o smrti 22letého muže plným jménem Cha Kancha už o měsíc dřív - 1. dubna, tedy z doby, kdy byl Bém sotva někde na úpatí hor!

Že autor těchto řádek není se svými pochybami jediný, o tom svědčí třeba tyto řádky z diskuse na serveru Lezec.cz:

...to že je v himalaji je pravda, kamaradi byli trekovat a potkali ho v hospode, takze trekovat asi byl...trosku mi vrta hlavou, proc o nem a cele expedici neni ani zminka na everestnews.com?? ...a kde je peter hamor, ten nelezl?? jaka byla uloha ostatnich v tymu?? jeden serpa tahal a druhy tlacil? proc se neobjevila zadna solidni fotka s P. Bemem, kdyz je tolik sliboval?? kdyz nedostal povoleni na jednu cestu tak proste sedl do auta o odjel na druhou stranu kopce?? to je opravdu tak snadne a rychle vyridit permit? ...odpovi nekdo? pokud budu mit dukaz tak smekam, je to mazec, ale zatim mam spis pocit, ze je to velka mlha....

Ať je ale Pavel Bém, kde chce, je nutno upřít pozornost na jinou stránku problému. V současnosti všichni chápavě pokyvují hlavami a říkají, že když si to pan primátor platí sám, nic se vlastně neděje. Jenže ouha - v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes z 9. února Pavel Bém doslova říká: "Každá expedice musí mít sponzory, v tomto případě půjde o slovenské či mezinárodní výrobce outdoorového vybavení, horolezecké techniky."

Nutno tedy položit otázku, proč to tyto firmy dělají. Co jim za to pan Bém slíbil? Že by jim po návratu chodil každý večer stříhat zadarmo trávník, se nechce věřit, že by to firmy dělaly z lásky k bližnímu, také ne. Co za to tedy dostanou? Dalo by se pochopit, kdyby byla výprava patřičně medializovaná a odměnu by tyto firmy "shrábly" ve formě bezplatné reklamy, která by se objevovala na záběrech s Bémovou výpravou. Jenže tato expedice je tak přísně utajovaná, že reklama nepřichází v úvahu. Co tak může primátor hlavního města outdoorové firmě nabídnout? Výhodnou smlouvu na služby pro magistrát? To bude otázka pro novináře a zejména pro pražské radní, aby nemohlo dojít k obchodům, které by stály daňové poplatníky zbytečné peníze.

A když už jsme zmínili reklamu, nutno vzpomenout i to, že před svým výletem se pražský primátor holedbal, jaká to bude reklama pro republiku i pro Prahu. Věru zvláštní reklama, když celou dobu nám zprávy o jeho osobě tlumočí několika slovy paní Jirovcová (funkce této dámy je poněkud záhadná, jednou je to primátorova asistentka, jindy konzultantka, pak zase mediální asistentka či pouze spolupracovnice...), fotky hlavního aktéra jsou nám předkládány buď staré, nebo s tak nezřetelnými postavami, že není možno poznat, jestli tam stojí místopředseda ODS nebo Mickey Mouse.

Na druhou stranu musíme vytknout i našim médiím nesmírnou laxnost. Naše deníky a televize nešetří penězi, když jde o to vyslat reportéry na Bahamy, na Seychelly nebo do Jihoafrické republiky, ale peněz za letenku pro jediného fotoreportéra do Káthmandú jim bylo líto? Jaká je to potom propagace hlavního města, když stránky nejen našich, ale i zahraničních webů nezdobí bohatá obrazová dokumentace jediného starosty hlavního města, který se vydal zdolat Čo-mo-lungmu? Proč z jeho cesty nemůžeme sledovat on-line reportáž nebo aspoň obrazové zpravodajství? Tak zneviditelnit Prahu a Českou republiku by nedokázal ani kouzelný prsten princezny Arabely... Přitom to mohla být jedinečná příležitost ukázat světu, jaký je jeden z našich čelních politiků pašák! A prestiži samotného primátora by propagace vlastní osoby rovněž nesmírně prospěla - místo toho se ale dozvídáme, že někam došel, někam vylezl, že snad dosáhl vrcholku a teď zase leze dolů a že budeme-li mít štěstí, za týden, za dva ho uvidíme zase v Praze...

(Mimochodem, pisatel tohoto článku se při sobotní návštěvě Kavčích hor ptal pracovnice ve zpravodajském velínu, odkud má Česká televize informace o Bémovi do svého zpravodajství, a - světe, div se - dostalo se mu odpovědi, že z webu iDnes, proto prý toho vysílají tak málo.)

Bohužel, dlouhodobá Bémova nepřítomnost má také svá negativa - magistrátní úředníci si dlouho užívali klidu, ale nyní už sami vidí, že primátor městu schází, a do Pavla Béma se pouští i jeho spolupracovníci. Jak píší páteční Lidové noviny, dlouhá nepřítomnost primátora v úřadu už začala vadit zastupitelům a kritika se na Bémovu hlavu snesla zejména od člena SNK ED Jiřího Witzanyho, který říká: „Primátorův pobyt mimo Prahu už je příliš dlouhý. Dost dlouhý na to, aby se už vrátil. Pokud to tak Pavel Bém nevidí, měl by složit mandát a věnovat se horolezectví.“ Sobotní Lidové noviny zmiňují rovněž sociálního demokrata Petera Hulínského, podle kterého se množství zásadních rozhodnutí magistrátu kvůli Bémově nepřítomnosti odkládá, a Mladá fronta Dnes uvádí, že dvouměsíční volno stále hlasitěji kritizují i Bémovi spolustraníci.

Shrneme-li to, Bémova expedice nepřinesla Praze ani republice vůbec nic, zato jeho nepřítomnost už je vysloveně škodlivá. Bylo by dobré, kdyby si voliči toto Bémovo intermezzo zapamatovali, aby po příštích volbách nebyli překvapeni, když člověk, který jim říkal "dejte mi pět minut a já vám dám čtyři roky" najednou na dva nebo na tři měsíce někam zmizí a oni budou odkázáni jen na neověřitelná tvrzení o jeho pobytu z úst nějaké asistentky.

Jiří Franěk v sobotním Právu popřál Pavlu Bémovi šťastný návrat a napsal, že se moc těší na vrcholové obrázky. K tomu nutno dodat, že tyto fotografie už dávno měly viset na internetu, protože po návratu je vyrobí každý trochu zručnější grafik ve Photoshopu. A měly být na "exkluzivních" stránkách deníku iDnes, kde jsme dosud měli možnost spatřit jen jakési snímky Pavla Béma v horolezeckém vybavení, možná dokonce z Himálaje, ale bez možnosti ověřit, že nejsou z Bémova archivu.

Samozřejmě, že i autor těchto řádek si přeje, aby se pražský primátor vrátil bez nehody. Nicméně podle všech dostupných informací je Pavel Bém v současnosti stejně nezvěstný jako malá Anička a lze jen doufat, že více než dvouměsíční absenci informací o své osobě pan primátor dostatečně vysvětlí a předloží věrohodné důkazy o tom, že na vrcholku Everestu skutečně stanul. Protože jinak budeme mít čele Prahy podvodníka, který s velkým humbukem odjížděl a s velkou ostudou se navrací.

Související články:
Bémův přísně tajný výlet (19. března)
Primátorův mysteriózní výlet (27. března)Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.