3.5.2024 | Svátek má Alexej


STUČNĚ O SITUACI: Putinova diplomacie, Venezuela, teror

12.12.2023

Analytik a diplomat Vladimír Votápek na Twitteru stručně charakterizuje, co se teď děje na neuralgických bodech té části světa, která se nás týká.

Přehled nejvýznamnějších momentů 49. kalendářního týdne v boji proti chaosu.

1. Ruská diplomacie slaví úspěchy. 2. Na východní frontě „klid“. 3. Spojené státy stále neschválily finanční rozpočet pro pomoc Ukrajině a Izraeli. 4. Maduro si chce ukousnout kus Guayany. 5. IDF drtí Hamas. ad 1) Vladimír Putin uskutečnil bleskovou návštěvu Blízkého východu, když se cestou do Saúudské arábie zastavil ve Spojených arabských emirátech. Na Abú Dhabí zjevně nedělá skutečnost, že je na ruského prezidenta vydán mezinárodní zatykač velký dojem. Vladimíra Putina přivítalo v SAE 21 dělových salv a přelet stíhaček, vytvářejících na nebi ruskou trikoloru. Putin následně přeletěl do Rijádu, kde jednal s princem Mohamedem bin Salman al Saud především o cenách ropy, která v posledních týdnech klesá, navzdory přáním RF i SA. https://aljazeera.com/news/2023/12/6/putin-makes-rare-trip-to-middle-east-to-meet-with-uae-and-saudi-leaders… Hned následující den se pak v Moskvě ruský prezident setkal s iránským prezidentem Ibrahímem Raisí. Hlavy států jednaly o situaci na palestinských územích. Dalším tématem jednání byla určitě i vojenské spolupráce, protože Teherán dodává Moskvě pro její válku s Kyjevem nejen útočné drony, ale i jiný vojenský materiál. Stále otevřenou otázkou je, zda Rusko v oplátku dodá Iránu raketové a jaderné technologie, po kterých ajatolláhové tak touží, aby mohli pokročit ve své snaze o zničení Izraele.

Ad 2) Na rusko-ukrajinském bojišti se nemůže ani jedna strana pochlubit zásadními úspěchy, což se vzhledem k zimnímu období očekávalo. To ale neznamená, že na frontě neprobíhají tvrdé boje, které si každý den vybírají daň v podobě stovek zabitých a raněných. Kyjev přešel ke strategické obraně, což nevylučuje místní útočné operace na taktické, nebo operační úrovni, jako je například trvalé znepokojování okupantů na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Okupanti jsou stále nejvíc aktivní v okolí Avdijevky a to přesto, že při útocích na toto opevněné město, nacházející se pouhých 8 kilometrů od Doněcka, ztratili již kolem 50.000 mužů. Poslední vývoj války a především váhavost Západu při dodávkách zbraní dodává Kremlu optimismus, který mu chyběl před rokem. Marie Zacharovová, mluvčí ruského Ministerstva zahraničí dokonce připomněla světu, že Moskva trvá na svých původních požadavcích pro ukončení bojů – tedy odstoupení území všech oblastí, které byly Ruskem anektovány, i když jsou stále v rukou zákonné kyjevské vlády. Ukrajina se také musí demilitarozovat, denacifikovat a odmítnout členství v NATO a EU. Jinými slovy, Ukrajina se musí proměnit v neživotaschopný protektorát, který bude zcela závislý na libovůli Kremlu. https://understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-december-10-2023…

ad 3) John Kirby na TK v Bílém domě konstatoval, že se zatím nepodařilo dosáhnout pokroku při jednání o finanční pomoci pro Ukrajinu a Izrael. Připomněl přitom, že prezident Biden je připraven na kompromisy v zájmu rychlé dohody. Doufejme, že nadcházející návštěva prezidenta Zelenského v Bílém domě a Kongresu pomůže proces schvalování uvolnit. https://whitehouse.gov/briefing-room/press-briefings/2023/12/06/press-briefing-by-press-secretary-karine-jean-pierre-and-nsc-coordinator-for-strategic-communications-john-kirby-32/…

ad 4) Jako by nebylo v mezinárodních vztazích dost zmatku, se svou trochou do mlýna přišel venezuelský diktátor Maduro, který si nechal v referendu schválit, že může okupovat Esequibo, oblast sousední Guyany, kde došlo v posledních letech k objevu řady nalezišť ropy a plynu. Maduro, který úspěšně přivedl Venerzuelu na buben bez ohledu na její nerostné bohatství, si chce zjevně urvat trochu cizího koláče, aby nasytil své podporovatele. https://reuters.com/world/americas/brazil-urges-venezuela-avoid-inflaming-territory-dispute-with-guyana-2023-12-09/…

ad 5) Hamás po několikadenním příměří odmítl propouštět další rukojmí unesených z Izraele a obnovil boje s IDF. Izrael v odpovědi obnovil svou ofenzívu nejen na severu pásma Gazy, ale v posledních dnech postupuje i do její jižní části. Tel-Aviv přitom musí čelit nejen palestinským teroristům, ale i velké části světového veřejného mínění, které volá po trvalém příměří mezi Hamásem a Izraelem. Je zajímavé, že tito podporovatelé všeho dobrého a bojovníci proti všemu zlému požadují zastavení bojů po Izraeli a ne po teroristech, kteří tento konflikt vyvolali a kteří ho mohou také ukončit, pokud propustí rukojmí a vzdají se své doktríny, požadující zničení Izraele.