21.2.2020 | Svátek má Lenka


SLOVENSKO: Trnavský arcibiskup – a proč?

10.7.2014

Když je u nás něco naprosto nesrozumitelné, většinou jde o peníze, říkával náš učitel v učňáku. Pokoj jeho duši. Říkal to ještě v bývalém Československu, takže smíme dovozovat, že oním „u nás“ mínil i Slovensko. Jelikož příběh, který připomeneme, se udál na Slovensku.

Róbert Bezák byl v letech 2009 až 2012 teprve druhým, zato velmi oblíbeným arcibiskupem Trnavské římskokatolické arcidiecéze. Oblíbeným, ale zavaleným starostmi. Jak sám v dopise papežskému nunciovi oznámil, už od podzimu roku 2009 vícekrát informoval Svatý stolec o závažných problémech spojených se stavem a hospodařením arcidiecéze za jeho předchůdce Jána Sokola a žádal o provedení kontroly a o směrnici pro svůj další postup. Jeho žádosti však zůstaly bez odezvy. Totiž – odezvy se dočkal, když byl k 2. červenci 2012 z úřadu bez uvedení konkrétních důvodů odvolán. Sám Bezák tvrdí, že důvody svého odvolání nezná.

Postup Vatikánu vůči populárnímu biskupovi vyvolal nevídanou bouři mezi slovenskými katolíky. Konala se protestní shromáždění, internetovou petici na Bezákovu podporu podepsalo za prvních 24 hodin kolem 400 tisíc lidí. Bezáka se veřejně zastali například kardinál Duka, kardinál Vlk, biskup Malý a další. Adresátem otevřeného dopisu mnoha známých osobností na podporu arcibiskupa Bezáka byl papežský nuncius v Bratislavě. Na Masarykově univerzitě v Brně byla obhájena bakalářská práce na téma kauzy Bezák. A protesty neustávají. Wikipedie uvádí:

„Politik František Mikloško zdůraznil bezprecedentnost takového odvolání a dal je do souvislosti s Bezákovou neochotou krýt praktiky předchozího arcibiskupa Jána Sokola, který měl podle časopisu Týždeň v roce 1998 zpronevěřit více než 500 milionů slovenských korun z prodeje církevních pozemků a posílat je na konto bývalého agenta komunistické StB Štefana Náhlika, který žije v Kanadě. Mikloško naznačil, že problém na trnavském arcibiskupství může souviset s nedávno publikovanými finančními problémy ve Vatikáně. Podle zprávy deníku SME z 6. července 2012 zaevidovala Generální prokuratura SR 4. července 2012 trestní oznámení, které podala auditorka, která z pověření biskupa Bezáka prověřovala financování arcidiecéze v době působení arcibiskupa Jána Sokola.

Papež není povinen zdůvodňovat svá rozhodnutí. Takovou povinnost neměl ani papež Benedikt XVI., který arcibiskupa Bezáka odvolal. Jeho odvolání tehdy bylo a je dodnes nesrozumitelné, a tudíž žádný div, jestliže vyvstávají další a další spekulace o skutečných důvodech tak razantního činu. Jednu z možných příčin popsal Pavol Martinický na internetových stránkách serveru postoy.sk.

„Podľa správ z médií R. Bezák krátko po nástupe do funkcie arcibiskupa vypovedal nevýhodnú zmluvu na právne služby, uzatvorenú počas úradovania arcibiskupa Sokola (uzavřenou s advokátní kanceláří JUDr. Jána Čarnogurského ml., pozn. PL), pričom za predčasné odstúpenie arcidiecéza zaplatila 1,6 milióna eur. Ján Čarnogurský starší to komentoval: ,Viem o takomto odstupnom. Nebudem hovoriť, odkiaľ to mám.´ (TASR, 27. 7. 2012).“

Ano, těžko by se dalo věřit, že známý disident, významný slovenský státník a prezidentský kandidát JUDr. Ján Čarnogurský starší neměl ani tušení, co se děje v advokátní kanceláři jeho syna. Ale vraťme se ještě k článku Pavola Martinického:

„1,6 milióna eur = 48 miliónov korún. To je približne cena povestnej Mečiarovej vily, alebo 10-12 najdrahších limuzín BMW rady 7. Je to 170násobok ročného príjmu z priemernej mzdy na Slovensku v r. 2011, pričom väčšina obyvateľov má príjem menší, než priemerných 786 eur mesačne. Lekár má 2,2 násobok priemernej mzdy, čiže cca 21 000 eur na rok. Učitelia a tisíce rovnako vysokoškolsky vzdelaných ľudí zarábajú menej než lekári. Poslanec má základný plat 22 788 eur ročne, prezident štvornásobok platu poslanca + paušálne náhrady cca 1300 eur mesačne, spolu približne 107 tisíc eur ročne. To znamená, že Trnavská arcidiecéza vyplatila Čarnogurského firme za nevykonanú prácu 15násobok ročného príjmu prezidenta SR, alebo 170násobok priemerného ročného platu. … Z faktov a čísiel vyplýva prvá, kardinálna otázka: Aké nevýhodné museli byť zmluvy, ktoré uzatvoril arcibiskup Sokol s JUDr. Čarnogurským, keď arcibiskup Bezák od nich odstúpil aj za takúto cenu? Prečo neprišla vizitácia, keď o ňu Bezák po nástupe do úradu žiadal? Bol Bezák odvolaný preto, že dohodol takéto odstupné, alebo preto, že začal hovoriť o takomto hospodárení a robiť s tým poriadok?“

Bůhví. Přesněji řečeno - ví to papež. Ten minulý i ten dnešní, František, kterého se dovolává arcibiskup Bezák ze svého dobrovolného (?) vyhnanství v italském klášteře redemptoristů v Bussolengu nedaleko Verony. Dovolá se? Může jít papež František proti verdiktu svého žijícího předchůdce? Vždyť jezuité přece dokáží najít východisko i z velmi komplikovaných situací. A papež František je jezuita.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.