26.11.2020 | Svátek má Artur


SLOVENSKO: Sto dní pro Čaputovou

5.4.2019

Vítězka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová je podle médií jasným signálem proevropské politiky, která na Slovensku zvítězila. Nebylo by ale lepší dát Čaputové pověstných sto dní před unáhlenými soudy?

Zuzana Čaputová dokázala ve druhém kole prezidentských voleb poměrně přesvědčivě zvítězit a porazila Maroše Šefčoviče. Volební výsledek je mediálně prezentován tak, že na Slovensku vyhrála proevropská politika a je to další porážka Roberta Fica. Právě ta slovenská média tvrdě kritizující vládní stranu SMER a jejího předsedu Roberta Fica jásají nejvíce.

Končící slovenský prezident Andrej Kiska vyjádřil své naděje takto: Právě nyní potřebujeme prezidentku, jako je paní Čaputová,“ uvedl stávající šéf státu Andrej Kiska. Končící prezident věří, že Čaputová bude prosazovat spravedlnost a postaví se zlu. Zdůraznil, že je důležité vrátit důvěru lidí ve stát.

Zdá se, že většina pozitivních i negativních komentářů o vítězství Čaputové zaměňuje výsledek prezidentské volby za volby do poslanecké sněmovny. Vždyť pravomoci úřadu slovenského prezidenta nejsou pravomocemi vlády, podobně jako v Česku. Slovensko nemá prezidentský systém a v praktickém rozhodování toho Čaputová nemůže sama moc rozhodnout. Může podobně jako u nás otálet se jmenováním členů vlády, nicméně na to by musela mít velkou dávku odvahy. U nás se Miloš Zeman dopracoval ke svému výsadnímu postavení po desítkách let v politice. Své oponenty irituje systematicky a je velmi vytrvalý. Jeho výhodou je schopnost předvídat, jak zaujmout veřejnost a média. Čaputová se zatím jen „vezla“ na vlně „progresivního Slovenska“. Samozřejmě, nic nepokazila a dokázala se skvěle přizpůsobit náladám na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Jakmile se stane slovenskou prezidentkou, měla by dostat svých „sto dní“ na to, aby ukázala, co v ní je. Víme, že velmi aktivní nový francouzský prezident Emmanuel Macron vstupoval do úřadu jako mediální hvězda a s relativně vysokou podporou a po dvou letech je jeho politika v rozvalu a popularita na velmi nízké úrovni. To Čaputové vůbec nepřeji. Kompromisy, které ale bude muset udělat, z ní mohou po nějakém čase sejmout gloriolu „zachránce“ Slovenska před zlem, jak prohlásil končící prezident Kiska. Často se zmiňuje, že se v minulosti prosadila jako advokátka bojující proti skládce v Pezinku. Být v čele státu je však přeci jenom poněkud „jiný šálek čaje“. Uvidíme, jak se Zuzaně Čaputové podaří do výkonu své prezidentské funkce vstoupit. Za sebe jí přeji úspěch.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.