28.9.2021 | Den české státnosti


RUSKO: Vlivný prezident

2.5.2017

Ruský prezident je ve své zemi i v zahraničí vnímán jako car a taky tak jedná, řekl mi nedávno jeden ruský novinář a dále pokračoval - kdyby se Rusko chovalo ve své vnitřní i zahraniční politice adekvátně, mohlo by být jednou z nejbohatších zemí světa...

Proč zatím ne?

Neustále je v Ruské federaci poukazováno na skutečnost, že Rusko si vždycky půjde svou cestou, že Rusové jsou tzv. jiní, že svět si musí uvědomit, že již není jednopolární, že „ruská demokracie“ je jiná atd. Neobjektivní propaganda pracuje v této zemi na plné pecky a je jen velmi těžké se dobrat k objektivním faktům. Skutečností je, že tato „carská“politika Rusko evidentně ničí a zpomaluje jeho ekonomický rozvoj.

Co se týká vnitřní politiky Ruska, není to zrovna radostná podívaná a se zahraniční politikou to taky není žádná selanka, i když zaplať pán bůh za více méně korektního pana ministra Lavrova, jeho post rozhodně není záviděníhodný. Nechci se zabývat otázkou sankcí a jejich příčin, které zcela jistě budou dříve nebo později zrušeny a které vyvolávají mnoho emocí jak ve světě, tak v samotném Rusku a ruskou ekonomiku do značné míry izolovaly.

Začátkem letošního roku se k záležitosti ekonomického rozvoje Ruské federace vyjádřil pan Kudrin, bývalý ministr financí Ruska a víceméně kultivovaný ekonom jistě s myšlenkovým přesahem.

Podle jeho názoru je ekonomický rozvoj Ruska podmíněn maximální reformou státní správy a nejenom tím.

Zdánlivě všeobecné tvrzení má však v jeho chápání situace zcela konkrétní dimenzi. Podle jeho názoru není možné, aby Rusko posuzovalo návrhy na zlepšení práce výkoné a ekonomické moci měsíce a roky, tento proces musí být realizován okamžitě. Pod vedením tohoto renomovaného ekonoma je zpracováván plán strategického rozvoje Ruska na léta 2018-2024 s tím, že tento program by měla realizovat již nová vláda.

V této souvislosti je upozorňováno na demografické změny, nedostatek investic, technologické zaostávání, nízkou produktivitu práce včetně špatného a neefektivního řízení státu jako celku. Zmiňovaný plán strategického rozvoje má umožnit zlomení tohoto trendu.

Plán počítá se zvýšením důchodového věku u žen na 63 a mužů na 65 let, dále upozorňuje na problém nutnosti snižování státních výdajů při zachování současného daňového systému, jinými slovy bude nutné buďto zvýšit daně, nebo snížit markantně náklady. Dále bude podle podle této strategie nutné zvýšit výdaje na vzdělání a zdravotnictví, včetně změny penzijního systému.

Dále je navrhována změna informačního systému vládních institucí, jeho integrace a snížení nákladů v této oblasti o miliardy rublů.

Další oblast, kde je reforma nanejvýš nutná, je soudní systém - výběr lidí na odpovědná místa v této oblasti a zvýšení efektivity soudů.

Je rovněž upozorněno na skutečnost, že pouze dvě města v Ruské federaci se dají srovnat se světovými metropolemi co se týče kvality života . Je zřejmě myšlena Moskva a Petrohrad. V tomto směru je navrhováno vytvořit takové podmínky, aby těchto měst bylo v počátku minimálně patnáct.

Dále je třeba se zaměřit na snížení inflace na úroveň 2 - 2,5 %, snížení výši úroků za poskytnuté úvěry atd. Při realizaci výše uvedeného bude možno podle Kudrina realizovat již v roce 2019 ekonomický růst převyšující 3 % a v roce 2035 by se HDP Ruska mohl zvýšit na 1,5násobek současného stavu.

Reformovat se musí vše - od kultury po „fyzkulturu“, uvádí Kudrin, musí se běžet a ne stát na místě nebo jenom jít. A k tomu otázka důvěry obyvatel - bez této důvěry nic reformovat nepůjde. Domnívám se, dosti zásadní připomínka.

Můj stručný dodatek ke všemu tomu: Ano, ruská ekonomika nemůže nadále spoléhat jenom na vývoz svých surovin, rozvoj zbrojního průmyslu a export zbraní. Vedení Ruska by se mělo začít chovat adekvátně, více slušně a čitelně nejenom vůči svým obyvatelům, ale i vůči Evropě a světu.

Až potom může platit předpoklad z úvodu tohoto článku. Pouze a jenom na prezidentovi Ruska toto nemůže v budoucnu záviset a více tzv. demokracie v tomto směru by asi této zemi velice prospělo. A potom ještě ta kolosální korupce na nejvyšších místech i jinde. O této problematice se pan Kudrin nezmiňuje. Tam by asi bylo nejvhodnější vše začít, bez vyřešení tohoto problému žádná podpora obyvatel zřejmě nebude a návrh jakékoli reformy a její realizace se stane pouze cárem papíru.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.