Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUSKO: Studená válka v Putinově režii

diskuse (134)
Krátce před rozpadem SSSR na počátku devadesátých let nastala demontáží sovětského bloku zcela nová situace. Nezávislost na Moskvě získaly všechny bývalé země socialistického bloku. Oslabená Moskva pouze přihlížela rozkladu svého impéria. Za tuto nečinnost ji ostatně naši komunisté tvrdě kritizovali. Proces rozpadu sovětského bloku byl v krátké době dokončen i rozpadem Sovětského svazu a nástupem nedávno zesnulého Borise Jelcina k moci.

Jelcinova éra, v níž pokračovala destabilizace Ruska na jihu v oblasti Čečenska a proběhla v ní přeměna socialistické ekonomiky na kapitalistickou za vzniku mocné skupiny „oligarchů“ ovládajících najednou miliardové majetky, uvěznila Rusko nakrátko v jakoby bezmocné roli. V druhé polovině devadesátých let došlo k obrovskému rozšíření Severoatlantické aliance až k hranicím Ruska bez zřetelnějšího náznaku odporu ruského státu.

Nástup Putina do funkce ruského prezidenta již probíhal v době jisté konsolidace ruské ekonomiky. Putin se rázně mocensky vypořádal s některými za Jelcina mocnými oligarchy, z nichž někteří Rusko opustili a jiní byli v Rusku zatčeni, odsouzeni a jsou dnes ve vězení. Putin se dále vojensky vypořádal s čečenskými separatisty a začal systematicky posilovat postavení Moskvy na mezinárodní scéně. V posledních letech Rusko těží na úkor USA z naprosto katastrofální bezpečnostní situace v Iráku.

V Evropě se Putin rozhodl vrátit do ruské politiky jasné velmocenské prvky. V současnosti má příležitost uplatnit tyto velmocenské ambice v reakci na záměr USA vybudovat ve střední Evropě, Česku a Polsku, radarovou a protiraketovou základnu. Ruští generálové i prezident Putin svůj nesouhlas s umístěním těchto vojenských objektů USA využívají k zastrašování zejména evropského veřejného mínění blíže nespecifikovanými odvetnými akcemi. Poslední slova prezidenta Putina, která přednesl před ruským parlamentem na toto téma, hovoří o tom, že Rusko v reakci na umístění radaru a protiraketové základny v Česku a Polsku nebude dodržovat dohodu o omezení konvečních zbraní v Evropě. Na to slyší zejména evropská levice, která nemá ráda současnou americkou administrativu prezidenta Bushe. Síla evropské levice je dostatečná k tomu, aby nejen komplikovala plány USA. Putin se může spolehnout, že se otázka radaru a protiraketové základny USA ve střední Evropě stane bodem, v němž může dojít k nejednotě v samotné Severoatlantické alianci a může to oslabit vazbu Evropy na USA.

Rusko za vlády Putina vybředlo z nejhoršího marasmu a rozkladu a opět se razantně dožaduje svých velmocenských práv. Je jisté, že tato práva Moskvy budou evropskou levicí nepřímo podporována například tím, že se přikloní k tomu, aby Rusko mělo v otázce umístění amerického protiraketového systému právo veta. Evropa se tak jakoby vrací do studené války osmdesátých let minulého století, kdy se podobným způsobem západoevropská levice stavěla proti rozmístění střel s plochou dráhou letu v tehdejším západním Německu. Putinův studenoválečnický slovník má za cíl postrašit evropské levičáky i pacifisty a využít oslabení americké administrativy. Ta se nachází pod tlakem demokratické většiny v Senátu i Sněmovně reprezentantů a působí tak prezidentovi Bushovi potíže v prosazování jeho zahraniční politiky, zejména v terorismem zmítaném Iráku. Putinův tvrdý postup vůči USA je navíc doprovázen vytlačováním ruské neparlamentní opozice mimo zákon. Jen tak lze komentovat nedávný tvrdý zásah ruské policie proti protivládním demonstracím v Moskvě a Petrohradě. Putin tím dává najevo, že parlamentní opozici má „zvládnutou“ a nedovolí nikomu, aby mu jeho dílo „kazil“. Rusko tak prožívá svůj návrat k „pořádku a zákonnosti“ se zakrytým okleštěním demokracie.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Josef Kopecký
21. 1. 2025

Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...

Josef Kopecký
21. 1. 2025

Piráti zaútočili na předsedu vlády Petra Fialu. „V kampeličce, kde měl podíl premiér, docházelo k...

Martin Zvěřina
21. 1. 2025

Premiér Robert Fico se chová, zvláště poté, co se zotavil po atentátu, velmi nevyzpytatelně,...

kh Kateřina Havlická, ČTK
21. 1. 2025

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya v úterý zemřelo nejméně 66 lidí, počet...

Lidovky.cz, ČTK
21. 1. 2025

Ukrajinská tajná služba SBU zadržela hlavního psychiatra ukrajinské armády, který je podle ní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz