26.4.2024 | Svátek má Oto


RAKOUSKO: Herr Spindelegger ...

19.9.2011

 ... Rakousko-Uhersko už dávno neexistuje

Rakouský ministr zahraničních věcí Michael Spindelegger vyhrožuje Česku právními prostředky kvůli Temelínu a jaderné energii.

Člověk by řekl, že Rakušany už Temelín omrzel. Dlouhou dobu nebylo slyšet o nějaké Rakušany placené akci Jihočeských matek vedených exministryní Kuchtovou ani o blokádách hranic. Stačila jedna zmínka českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a Rakousko zase zuří.

Podle rakouského zamini Spindeleggera Rakousko "vyčerpá všechny politické a právní prostředky, aby zabránilo plánům na atomovou výstavbu v Česku" a podle rakouského ministra lesů vod a strání Berlakoviche se prý "Česko nijak nepoučilo z Fukušimy".

"Trvat na bezatomové Evropě musí být naším společným cílem, zajistíme tak bezpečnou budoucnost pro příští generaci. Heslo zní: Pryč od atomu, k obnovitelné energii," říká Berlakovich. Krásná slova, jenže zcela mimo mísu. Rakousko se dobrovolně vzdalo atomu, ale nemůže chtít po jiných státech, aby udělaly stejně hloupý krok.

Kdyby mělo Rakousko "vyžít" jen ze své obnovitelné i neobnovitelné energie, tak by zcela určitě jeho obyvatelé rychle změnili názor. Stačí jen údaje za rok 2008. V tomto roce vyrobilo Rakousko hrubou energii o objemu 67 056 GW. V témže roce pak Rakousko dovezlo energii v hodnotě 19 795 GW, tedy zhruba třetinu své výroby.

Energii dováží mimo jiné i z Česka, a to mu energie vyrobená v Temelíně v tomto případě nevadí? Pravda, před nějakým časem se v Rakousku jako velký hit prodávaly papírové filtry do zásuvek, které měly odstínit "špatnou" jadernou energii a nutno poznamenat, že výrobce "filtrů" na tom velice slušně vydělal.

Je doslova komické poslouchat z rakouské strany zmínky o Fukušimě. Tedy za předpokladu, že by to nebylo myšleno zcela vážně. Narozdíl od Japonska je střední Evropa v naprosto tektonicky klidné oblasti. Tak silné zemětřesení, jaké zasáhlo Japonsko, se zde zkrátka vyskytnout nemůže. Místo pro jaderné elektrárny je pečlivě vybíráno a mimo jiné je tam i otázka podloží.

Nebylo to ale zemětřesení, které tak vážně poškodilo Fukušimu. To bylo dílem následné vlny tsunami. Pokud by měla Temelín zasáhnout tsunami, pak by musela projít a doslova zdevastovat půl Evropy a překonat mnohasetmetrové pohoří.

Pokud by k tomuto došlo, pak by muselo dojít k nějaké celoplanetární katastrofě, například srážka s několikakilometrovým asteroidem, a to by už nějaký Temelín těžko někoho zajímal, protože by život na planetě skončil.

Fascinuje mne, že Rakušané mají stálou tendenci mluvit České republice do její energetické politiky. Kdo jim vlastně k tomu dal právo? Co si na vlastním území postavíme, může a mělo by být každému jedno. Není to tak dávno, kdy chtěli Rakušané žalovat Česko u mezinárodního soudu a domoci se odškodnění, protože existuje možnost, že by mohlo dojít k havárii a následnému radioaktivnímu zamoření Rakouska.

Vize Rakušanů o bezjaderné Evropě je stejně utopická jako idea představitelů EU, že dalšími a dalšími miliardami zachrání Řecko před bankrotem. Jádro je v současné době nejlacinější a nejčistší energie. Bez jádra se zkrátka Evropa ani lidstvo jednoduše neobejde. Samozřejmě do té doby, kdy nebude vynalezena jiná, dokonalejší technologie.

Mají-li Rakušané představu, že solární panely a větrníky jsou s to nahradit všechny jaderné elektrárny, pak se mýlí. Krátce po havárii ve Fukušimě otočila německá kancléřka Merkelová o 180 stupňů a rozhodla o urychleném ukončení provozu jaderných elektráren v Německu, ač krátce před tím prosadila prodloužení jejich životnosti.

Tento krok přijde Německo na ohromnou častku a energie by kvůli tomu měla zdražit asi o 40 %. Jsem zvědav, jak dlouho Němcům bezjaderné odhodlání vydrží, ale asi do té doby, dokud jim nepřijde první bezjaderný účet za energii.

Už nevím, kdo spočítal, že na to, aby se nahradil výkon Temelína, musel by být podél dálnice Praha - Brno postaven sedm a půl kilometru široký pás větrníků a to by ještě muselo stále foukat ideální rychlostí. Ministr Kocourek prohlásil, že Česká republika by měla fungovat z 80 % na jádro, to znamená, že bychom dosáhli zhruba stejného procenta jako Francie a Litva.

Možná jste si toho, herr Spindelegger nevšiml, ale Rakousko-Uhersko už téměř sto let neexistuje. Už nemůžete Čechům nařizovat co smějí a co ne. Narozdíl od Rakušanů nám jaderná energie slouží a vcelku bezproblémově. Právě vysoké zabezpečení vyhodnocuje a hlásí každou maličkost, kterou by jiné systémy vůbec nepostřehly.

Zajímalo by mne, kolik Rakušanů ví, že mají jen malý kousek od Vídně jaderný reaktor, který nesplňuje současná přísná bezpečnostní kriteria, a že v srpnu 2008 došlo u tohoto reaktoru k úniku radioaktivity. Předpokládám, že o tom v Rakousku neví prakticky nikdo. Kritizovat a protestovat umí každý "magor", ale také by si měl umět zamést před vlastním prahem.

Herr Spindelegger, nepleťte se do záležitostí České republiky. My vám také neříkáme, jak máte mít zabezpečené tunely a lanovky. I když jste ministrem zahraničí, neznamená to, že můžete jinému státu diktovat, jakou energii má využívat, a už vůbec nemáte co jiným státům za jejich energetickou politiku vyhrožovat soudy.

Pokud vám jaderná energie tak strašlivě vadí, nekupujte ji od nás, stejně tak od Německa. Jsem zvědav, jak zvládnete být čtvrtinu dne bez proudu. I kdybyste pokryli celé Rakousko větrníky a do každé rodiny přidělili ebonitovou tyč a liščí ohon, tak vám to stačit nebude. Můžete dělat ramena, jen když na to máte. Nemáte-li, pak raději mlčte.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora